12:47 | 08.02.11 | Նորություններ | 5305
Երեւան/Մեդիամաքս/. Flagship Ventures ընկերության գլխավոր տնօրեն, Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի Հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Նուբար Աֆեյանը կարծում է, որ սահմանափակ ռեսուրսներով ստեղծվող ընկերություններն ավելի կայուն են:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Նուբար Աֆեյանն այդ մասին ասել է փետրվարի 5-ին Մոսկվայի «Սկոլկովո» կառավարման դպրոցում անցկացրած բաց դասախոսության ընթացքում:
«Շահույթի մաքսիմալացում ձեռնարկատիրությունից եւ ներդրումներ նորարարությունում» դասախոսության ընթացքում Նուբար Աֆեյանը պատմել է վենչուրային ներդրման` իր կարծիքով արդյունավետ ռազմավարությունների մասին:
Սկսնակ ձեռնարկատերերին Նուբար Աֆեյանը խորհուրդ է տալիս «տանջվել, տանջվել, տանջվել» եւ «շատ աշխատել ու շատ աղոթել»: Նրա խոսքերով, անհրաժեշտ է գտնել այն, ինչ կարելի է համարել մրցակցային առավելություն, ապա անհրաժեշտ կլինեն միջոցներ, նորարարություն եւ հարմարվելու ունակություն:
Խոսելով հետազոտություններում ներդրումների ծավալի մասին` Նուբար Աֆեյանն ասել է. «Սահմանափակ ռեսուրսների դեպքում, որոնց պայմաններում ստեղծվում է ընկերությունը, այն ավելի կայուն է լինում, քան բոլոր անհրաժեշտ միջոցների մատչելիության պայմաններում: Սկզբում մենք ներդնում ենք $100-150 հազար, երբեմն միջին փուլում ներդնում ենք $500 հազարից մինչեւ մեկ միլիոն: Եվ ես հիանալի հասկանում եմ, որ եթե ավելի շատ գումար տաս, մարդիկ կսկսեն հանգստանալ: Անհրաժեշտ է հետազոտության մեջ ներդրումներ կատարել փոքր մասնաբաժիններով»:

12:47 | 08.02.11 | News | 5304
Yerevan/Mediamax/. CEO of Flagship Ventures, member of the Board of Trustees of the National Competitiveness Foundation of Armenia Noubar Afeyan believes that companies, which are established given limited resources, are far more stable.
Mediamax reports referring Mskit.ru resource that Noubar Afeyan said this, while delivering an open lecture on February 5 at Moscow “Skolkovo” Management School.
During the lecture “Maximization of profit from entrepreneurship and investments in innovations”, Noubar Afeyan spoke of strategies of venture investment he considers effective.
Noubar Afeyan advises start-up entrepreneurs to “suffer, suffer and suffer”, and “work a lot and pray a lot”. According to him, it is necessary to find what can be considered a competitive advantage; then resources, innovations and the ability to adapt will be required.
Speaking of volumes of investments in research, Noubar Afeyan stated:
“Given limited resources, in conditions of which the company is being established, the latter turns out to be far more stable, than ones set up in conditions of availability of all the necessary resources. In the beginning, we invest USD 100-150 thousands, sometimes at the medium stage we invest from USD 500 thousands to USD 1million. And I understand it very well that if we give more money, people will start loosening up. One should make investments in research in small portions”.
Flagship Ventures owns an investment portfolio at the volume of USD 1bln.
In the course of the recent 20 years, Noubar Afeyan participated in formation of over 20 new companies and is the Director of a few companies, established by Flagship Ventures: Helicos Biosciences, Codon Devices, BG Medicine, Genstruct, Affinnova, Ensemble Discovery, LS9 and Joule Biosciences.