12:47 | 08.02.11 | Նորություններ | 5305
Երեւան/Մեդիամաքս/. Flagship Ventures ընկերության գլխավոր տնօրեն, Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի Հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Նուբար Աֆեյանը կարծում է, որ սահմանափակ ռեսուրսներով ստեղծվող ընկերություններն ավելի կայուն են:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Նուբար Աֆեյանն այդ մասին ասել է փետրվարի 5-ին Մոսկվայի «Սկոլկովո» կառավարման դպրոցում անցկացրած բաց դասախոսության ընթացքում:
«Շահույթի մաքսիմալացում ձեռնարկատիրությունից եւ ներդրումներ նորարարությունում» դասախոսության ընթացքում Նուբար Աֆեյանը պատմել է վենչուրային ներդրման` իր կարծիքով արդյունավետ ռազմավարությունների մասին:
Սկսնակ ձեռնարկատերերին Նուբար Աֆեյանը խորհուրդ է տալիս «տանջվել, տանջվել, տանջվել» եւ «շատ աշխատել ու շատ աղոթել»: Նրա խոսքերով, անհրաժեշտ է գտնել այն, ինչ կարելի է համարել մրցակցային առավելություն, ապա անհրաժեշտ կլինեն միջոցներ, նորարարություն եւ հարմարվելու ունակություն:
Խոսելով հետազոտություններում ներդրումների ծավալի մասին` Նուբար Աֆեյանն ասել է. «Սահմանափակ ռեսուրսների դեպքում, որոնց պայմաններում ստեղծվում է ընկերությունը, այն ավելի կայուն է լինում, քան բոլոր անհրաժեշտ միջոցների մատչելիության պայմաններում: Սկզբում մենք ներդնում ենք $100-150 հազար, երբեմն միջին փուլում ներդնում ենք $500 հազարից մինչեւ մեկ միլիոն: Եվ ես հիանալի հասկանում եմ, որ եթե ավելի շատ գումար տաս, մարդիկ կսկսեն հանգստանալ: Անհրաժեշտ է հետազոտության մեջ ներդրումներ կատարել փոքր մասնաբաժիններով»:

12:47 | 08.02.11 | Новости | 5307
Ереван/Медиамакс/. Гендиректор компании Flagship Ventures, член Совета попечителей Фонда национальной конкурентоспособности Армении Нубар Афеян считает, что компании, которые создаются при ограниченных ресурсах, является гораздо более устойчивыми.
Как сообщает Медиамакс со ссылкой на ресурс Mskit.ru, Нубар Афеян сказал об этом, выступая 5 февраля с открытой лекцией в московской школе управления «Сколково»
В ходе лекции «Максимизация прибыли от предпринимательства и инвестиций в инновации» Нубар Афеян рассказал об эффективных с его точки зрения стратегиях венчурногого инвестирования.
Начинающим предпринимателям Нубар Афеян советует «страдать, страдать, страдать» и «много работать и много молиться». По его словам, необходимо найти то, что можно считать конкурентным преимуществом, затем, потребуются ресурсы, новаторство и умение адаптироваться.
Говоря об объемах инвестиций в исследования, Нубар Афеян сказал:
«При ограниченных ресурсах, в условиях которых создается компания, она является гораздо более устойчивой, чем в условиях доступности всех необходимых ресурсов. Вначале мы вкладываем $100-150 тыс., иногда на среднем этапе вкладываем от $500 тыс. до миллиона. И я прекрасно понимаю, что если давать больше денег, то люди начнут расслабляться. Надо проводить инвестиции в исследования маленькими порциями».