13:59 | 21.01.11 | Նորություններ | 5666
Երեւան/Մեդիամաքս/. 144 հայ դպրոցականներ դարձել են «Ռուսական արջուկ: Լեզվագիտությունը բոլորի համար» մրցույթի մրցանակակիրներ:
Ինչպես այսօր ասել է «Այբ» կրթական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Դավիթ Սահակյանը, մրցույթն առաջին անգամ է անցկացվել Հայաստանում, եւ դրան մասնակցել են Երեւանի եւ Գյումրիի 49 դպրոցների 2-11-րդ դասարանների ավելի քան 2 հազար աշակերտներ:
Դավիթ Սահակյանը նկատել է, որ «Ռուսական արջուկը» Հայաստանում «Այբ» հիմնադրամի կողմից անցկացվող «Կենգուրու» մաթեմատիկական մրցույթի, այսպես կոչված, «կրտսեր եղբայրն» է:
Դավիթ Սահակյանն ընդգծել է, որ «Այբ» հիմնադրամի մրցույթները օլիմպիադաներից եւ կրթական այլ մրցույթներից տարբերվում են իրենց գրավչությամբ: «Մենք փորձում ենք երեխաների մեջ ներարկել սովորելու ցանկությունը, նրանց շահագրգռել կրթական գործընթացով»,- ասել է Դավիթ Սահակյանը:
Հայաստանում «Ռոսսոտրուդնիչեստվո»-ի ներկայացուցիչ Վիկտոր Կրիվոպուսկովը տեղեկացրել է, որ մրցույթի բոլոր մասնակիցները կստանան հուշանվերներ, իսկ հաղթողները` Կռիլովի, Տոլստոյի եւ Բուլգակովի գրքեր: Բացի այդ, նշել է նա, բանակցություններ են ընթանում հաղթողներին Ռուսաստանի բուհերում անվճար սովորելու արտոնությունների տրամադրման շուրջ:

13:59 | 21.01.11 | Новости | 5630
Ереван/Медиамакс/. 144 армянских школьника стали призерами конкурса «Русский медвежонок. Языкознание для всех».
Как сказал сегодня исполнительный директор образовательного фонда «Айб» Давид Саакян, данный конкурс впервые проводился в Армении, и в нем приняло участие более 2 тысяч школьников 2-11 классов из 49 школ Еревана и Гюмри.
Давид Саакян заметил, что конкурс «Русский медвежонок» является так называемым «младшим братом» математического конкурса «Кенгуру», который проводится в Армении фондом «Айб».
Давид Саакян подчеркнул, что что конкурсы фонда «Айб» отличаются от олимпиад и других образовательных конкурсов своей занимательностью. «Мы стараемся привить детям желание учиться, заинтересовать их образовательным процессом», - сказал Давид Саакян.
Глава представительства «Россотрудничества» в Армении Виктор Кривопусков сообщил, что все участники конкурса получат памятные призы, а победители - книги Крылова, Толстого и Булгакова. Кроме того, отметил он, идут переговоры о предоставлении победителям квот на бесплатное обучение в вузах России.