13:59 | 21.01.11 | Նորություններ | 5666
Երեւան/Մեդիամաքս/. 144 հայ դպրոցականներ դարձել են «Ռուսական արջուկ: Լեզվագիտությունը բոլորի համար» մրցույթի մրցանակակիրներ:
Ինչպես այսօր ասել է «Այբ» կրթական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Դավիթ Սահակյանը, մրցույթն առաջին անգամ է անցկացվել Հայաստանում, եւ դրան մասնակցել են Երեւանի եւ Գյումրիի 49 դպրոցների 2-11-րդ դասարանների ավելի քան 2 հազար աշակերտներ:
Դավիթ Սահակյանը նկատել է, որ «Ռուսական արջուկը» Հայաստանում «Այբ» հիմնադրամի կողմից անցկացվող «Կենգուրու» մաթեմատիկական մրցույթի, այսպես կոչված, «կրտսեր եղբայրն» է:
Դավիթ Սահակյանն ընդգծել է, որ «Այբ» հիմնադրամի մրցույթները օլիմպիադաներից եւ կրթական այլ մրցույթներից տարբերվում են իրենց գրավչությամբ: «Մենք փորձում ենք երեխաների մեջ ներարկել սովորելու ցանկությունը, նրանց շահագրգռել կրթական գործընթացով»,- ասել է Դավիթ Սահակյանը:
Հայաստանում «Ռոսսոտրուդնիչեստվո»-ի ներկայացուցիչ Վիկտոր Կրիվոպուսկովը տեղեկացրել է, որ մրցույթի բոլոր մասնակիցները կստանան հուշանվերներ, իսկ հաղթողները` Կռիլովի, Տոլստոյի եւ Բուլգակովի գրքեր: Բացի այդ, նշել է նա, բանակցություններ են ընթանում հաղթողներին Ռուսաստանի բուհերում անվճար սովորելու արտոնությունների տրամադրման շուրջ:

13:59 | 21.01.11 | News | 5694
Yerevan/Mediamax/. 144 Armenian pupils became the prize winners of “Russian bear. Linguistics for everyone” competition.
As Executive Director of “Ayb” Educational Foundation David Sahakian said today, the competition is held for the first time in Armenia, and over 2000 pupils from 2d to 11th grades from 49 schools of Yerevan and Gyumri took part in it.
David Sahakian noted that the “Russian bear” contest is the so-called “younger brother” of “Kangaroo” mathematical contest, which is held in Armenia by “Ayb” Foundation.
David Sahakian pointed out that the contests of “Ayb” Foundation differ from other educational competitions by their entertaining character. “We are trying to cultivate wish for education in children, arouse interest in the educational process in them,” David Sahakian stated.
Head of the representation of “Rossotrudnichestvo” in Armenia, Viktor Krivopuskov, said that all contest participants will receive memorable prizes and the winners will get the books of Krilov, Tolstoy and Bulgakov. Besides, he said, they are negotiating on granting quotas to the winners for free education in Russian higher educational institutions.