15:20 | 17.01.11 | Նորություններ | 3837
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ Կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը այսօր ներկայացրել է 2011 թվականի ծրագրերը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս գործակալությունը, նախարարը տեղեկացրել է, որ 2011 թվականին նախարարությունը Համաշխարհային Բանկի հետ համատեղ մտադրված է ստեղծել նախակրթարաններ` հանրակրթական դպրոցների հիման վրա, չորս մարզերի`Արմավիրի, Գեղարքունիքի, Վայոց Ջորի եւ Սյունիքի մոտ 70 համայնքներում:
Խոսելով ավագ դպրոցների մասին, նախարարն ասել է, որ տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ համատեղ տարված աշխատանքների արդյունքում պարզվել է, որ Հայաստանում եւս 15 ավագ դպրոցի կարիք կա: Մինչեւ տարեվերջ ավագ դպրոցների ընդհանուր քանակը նախատեսվում է հասցնել 104-105-ի:
Արմեն Աշոտյանն ասել է, որ շարունակվելու է հանրակրթության ոլորտում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների օգտագործման ներդրման եւ ընդլայնման քաղաքականությունը: Այսուհետ համացանցը հասանելի է լինելու եւս 414 դպրոցներում, եւ մինչ տարեվերջ հանրակրթական ոլորտում ինտերնետով ապահովվածությունը կկազմի 93%:
Մինչեւ մարտի առաջին շաբաթը կավարտվի 250 դպրոցներին համակարգչային դասարանների մատակարարման ծրագիրը` համակարգիչ-աշակերտ փոխհարաբերակցությունը հասցնելով 1/25-ի:
Նախարարն ասել է, որ Վայոց Ձորում կիրականացվի պիլոտային ծրագիր, որի շրջանակներում ընտանեկան նպաստի ծրագրում ընդգրկված ընտանիքների երեխաները կապահովվեն անվճար հագուստով եւ կոշկեղենով:
Մարզպետարանների եւ Երեւանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ 120 մլն դրամ է փոխանցվելու մարզերին` սոցիալապես անապահով եւ ամենախոցելի ընտանիքներին անվճար դասագրքերով ապահովելու համար:

15:20 | 17.01.11 | Новости | 5301
Ереван /Медиамакс/. Министр образования и науки Армении Армен Ашотян представил сегодня в Ереване программы на 2011 год.
Как сообщает агентство Медиамакс, выступая на пресс-конференции в Ереване, министр отметил, что совместно со Всемирным банком министерство планирует создать дошкольные учебные заведения на основе общеобразовательных школ в 70 общинах четырех марзов Армении - Армавире, Гегаркунике, Вайоц Дзоре и Сюнике.
Говоря о старших школах, министр сказал, что по итогам работ, проведенных совместно с органами местного самоуправления, стало очевидно, что в Армении следует открыть еще 15 старших школ. Общее число старших школ до конца 2011 года планируется довести до 104-105.
Армен Ашотян заявил, что продолжится политика внедрения и расширения информационных технологий в общеобразовательной сфере. Интернет будет доступен еще в 414 школах, и до конца 2011 года обеспечение общеобразовательной сферы интернетом составит 93%.
К началу марта завершится программа обеспечения 250 школ компьютерными классами, и соотношение компьютер-ученик составит 1/25.
Министр сказал, что в Вайоц Дзоре будет осуществлена пилотная программа, в рамках которой дети из семей, включенных в программу семейных пособий, будут снабжаться бесплатной одеждой и обувью.
Благодаря содействию марзпетаранов и мэрии Еревана 120 млн драмов будет передано марзам Армении, чтобы обеспечить социально необеспеченные семьи бесплатными учебниками.