12:22 | 05.08.10 | Նորություններ | 4932
Երեւան/Մեդիամաքս/. iCon Communications ընկերությունը հույս ունի ֆիքսված հեռախոսակապի հայաստանյան շուկա մուտք գործել մինչեւ այս տարեվերջ:
iCon-ի մարքեթինգային կոմունիկացիաների եւ ապրանքատեսակների մենեջեր Լիանա Թադեւոսյանը հայտնել է Մեդիամաքս-ին, որ ընկերությունն արդեն առաջարկել է իր հաճախորդներին միջազգային հեռախոսազանգեր կատարել հատուկ մոդեմի միջոցով: Նրա խոսքերով, այս պահին կարգավորվում են տեղական ֆիքսված կապի ծառայության մատուցման հետ կապված իրավական հարցերը:
Web ընկերության տնօրեն Ալբերտ Տոնեյանը հայտնել է Մեդիամաքս-ին, որ առաջիկայում ընկերությունը մտադիր չէ ֆիքսված կապի շուկա դուրս գալ: Նրա խոսքերով, ցանցերի համակցման գործընթացը մեծ ներդրումներ է պահանջում, որոնք Web-ն այս պահին արդարացված չի համարում: Նշենք, որ 2009թ. ապրիլին Ալբերտ Տոնեյանը Մեդիամաքս-ի հետ հարցազրույցում նշել էր, որ Web-ը մտադիր է հաճախորդներին հեռախոսակապի ծառայություններ մատուցել ինտերնետային կապի միջոցով եւ ցանցի վերազինման աշխատանքներ է անցկացնում: Նա նշում էր, որ 2009թ. սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին աշխատանքները կավարտվեն, եւ ընկերությունը նախատեսում է 1000-2000 բաժանորդի սպասարկել:
Bionet-ի տեխնիկական տնօրեն Մարտին Պետրոսյանը Մեդիամաքս-ի հետ զրույցում ասել է, որ ընկերությունը մտադիր է մոտ ապագայում ֆիքսված կապի շուկա դուրս գալ, սակայն կոնկետ ժամկետներ չի նշել: Նրա խոսքերով, այս պահին ճշտվում են օպերատորների ցանցերում մուտքային զանգերի բիլինգի մանրապասները:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը ընթացիկ տարվա սկզբին համոզմունք էր հայտնել, որ մինչեւ տարեվերջ այլընտրանքային օպերատորները կհաղթահարեն տեխնիկական եւ տնտեսական խոչընդոտները, եւ Հայաստանի ֆիքսված կապի շուկայում լուրջ մրցակցություն կծավալվի:

12:22 | 05.08.10 | Новости | 5103
Ереван/Медиамакс/. iCon Communications надеется выйти на армянский рынок фиксированной телефонной связи до конца года.
Менеджер по маркетинговым коммуникациям и продуктам iCon Лиана Тадевосян сообщила в интервью Медиамакс, что компания уже предложила своим абонентам
совершать международные звонки посредством специальногого модема. По ее словам,
в настоящее время решаются юридические вопросы, связанные с предоставлением услуг местной фиксированной связи.
Директор ООО Web Альберт Тонеян заявил в интервью Медиамакс, что в ближайшее время компания не планирует выходить на рынок фиксированной связи. По его словам, процесс сопряжения сетей требует больших инвестиций, которые компания на данный момент не считает оправданными. Отметим, что в апреле 2009 года Альберт Тонеян говорил в интервью Медиамакс, что Web намерена предоставлять услуги телефонной связи абонентам посредством интернет-связи и ведет работы по переоснащению сети. Он отмечал, в сентябре-октябре 2009 года будут завершены работы по внедрению широкополосного интернета, и компания рассчитывает обслуживать 1000-2000 абонентов.
Техдиректор Bionet Мартин Петросян сказал в интервью Медиамакс, что компания в скором времени готовится выйти на рынок фиксированной связи, однако воздержался говорить о конкретных сроках. По его словам, в настоящее время уточняются некоторые детали билинга входящих звонков в сети операторов.
Медиамакс напоминает, что председатель КРОУ Роберт Назарян в начале текущего года выражал уверенность в том, что до конца 2010 года альтернативные операторы преодолеют технические и экономические препятствия, и на рынке фиксированной связи Армении развернется сильная конкуренция.