12:22 | 05.08.10 | Նորություններ | 4932
Երեւան/Մեդիամաքս/. iCon Communications ընկերությունը հույս ունի ֆիքսված հեռախոսակապի հայաստանյան շուկա մուտք գործել մինչեւ այս տարեվերջ:
iCon-ի մարքեթինգային կոմունիկացիաների եւ ապրանքատեսակների մենեջեր Լիանա Թադեւոսյանը հայտնել է Մեդիամաքս-ին, որ ընկերությունն արդեն առաջարկել է իր հաճախորդներին միջազգային հեռախոսազանգեր կատարել հատուկ մոդեմի միջոցով: Նրա խոսքերով, այս պահին կարգավորվում են տեղական ֆիքսված կապի ծառայության մատուցման հետ կապված իրավական հարցերը:
Web ընկերության տնօրեն Ալբերտ Տոնեյանը հայտնել է Մեդիամաքս-ին, որ առաջիկայում ընկերությունը մտադիր չէ ֆիքսված կապի շուկա դուրս գալ: Նրա խոսքերով, ցանցերի համակցման գործընթացը մեծ ներդրումներ է պահանջում, որոնք Web-ն այս պահին արդարացված չի համարում: Նշենք, որ 2009թ. ապրիլին Ալբերտ Տոնեյանը Մեդիամաքս-ի հետ հարցազրույցում նշել էր, որ Web-ը մտադիր է հաճախորդներին հեռախոսակապի ծառայություններ մատուցել ինտերնետային կապի միջոցով եւ ցանցի վերազինման աշխատանքներ է անցկացնում: Նա նշում էր, որ 2009թ. սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին աշխատանքները կավարտվեն, եւ ընկերությունը նախատեսում է 1000-2000 բաժանորդի սպասարկել:
Bionet-ի տեխնիկական տնօրեն Մարտին Պետրոսյանը Մեդիամաքս-ի հետ զրույցում ասել է, որ ընկերությունը մտադիր է մոտ ապագայում ֆիքսված կապի շուկա դուրս գալ, սակայն կոնկետ ժամկետներ չի նշել: Նրա խոսքերով, այս պահին ճշտվում են օպերատորների ցանցերում մուտքային զանգերի բիլինգի մանրապասները:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը ընթացիկ տարվա սկզբին համոզմունք էր հայտնել, որ մինչեւ տարեվերջ այլընտրանքային օպերատորները կհաղթահարեն տեխնիկական եւ տնտեսական խոչընդոտները, եւ Հայաստանի ֆիքսված կապի շուկայում լուրջ մրցակցություն կծավալվի:

12:22 | 05.08.10 | News | 4861
Yerevan/Mediamax/. “iCon Communications” hopes to enter Armenian landline connection market by the end of 2010.
“iCon” Marketing Communications and Products Manager Liana Tadevosyan informed Mediamax that the company has already offered its subscribers making international calls via special modem. She said legal issues are being solved at present, connected with rendering local landline connection services.
“Web” LLC Director Albert Toneyan said in the interview with Mediamax that in the nearest future the company plans no entry to landline connection market. He said that networks coupling process demands big investments, which the company considers to be unreasonable at the moment. Let us note that in April 2009, Albert Toneyan said in the interview with Mediamax that “Web” was going to render landline connection services and carried out operations to re-equip the network. He stated, operations on introduction broadband Internet would be completed in September-October 2009, and the company plans to render service to 1000-2000 subscribers.
“Bionet” Technical Director Martin Petrosyan said in the interview with Mediamax that the company is going to enter landline connection market in the nearest future. He said at present some details on incoming calls billing in the operators’ network are being specified.
Mediamax recalls that at the beginning of 2010 PSRC Chairman Robert Nazaryan expressed confidence that by the end of 2010 alternative operators would manage to overcome technical and economic obstacles, and strong competition would unfold in landline connection market of Armenia.