12:31 | 30.06.10 | Նորություններ | 4992
Երեւան/Մեդիամաքս/. «Microsoft Հայաստան»-ի նախաձեռնությամբ Երեւանում տեղի է ունեցել «Ինովացիոն օր 2010» միջոցառումը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Հայաստանում Microsoft-ի ներկայացուցչության տնօրեն Գրիգոր Բարսեղյանը լրագրողներին հայտնել է, որ այդ միջոցառումը կոչված է պատմելու ընկերության տեխնոլոգիական հնարավորությունների մասին, որն իրեն դիրքավորում է որպես բիզնես` հիմնված նորարարությունների վրա:
Միջոցառման ընթացքում Գրիգոր Բարսեղյանը ներկայացրել է «Cloud Computing» ծրագիրը, որը փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրությանը թույլ է տալիս առանց խոշոր ներդրումների ձեռք բերել Microsoft-ի կորպորատիվ ծրագրային լուծումները սարքավորման տեսքով:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանի խոսքերով, Microsoft ընկերության «Իննովացիոն օր» նախաձեռնությունը համահունչ է տնտեսության զարգացմանն ուղղված կառավարության առաջնահերթ խնդիրներին` հիմնված նորարարությունների, ինչպես նաեւ երկրում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման վրա: Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը ձգտում է եւ ունի բոլոր հնարավորությունները IT ոլորտում առաջատարի դիրք զբաղեցնել տարածաշրջանում:
«Ինովացիոն օրվա» ընթացքում մրցանակներ են հանձնվել «Image Cup» մրցույթին մասնակցած ուսանողներին: Առաջին տեղը զբաղեցրել են երկրի տարբեր բուհերի ուսանողներ, ովքեր ներկայացել են նախագիծ առողջապահության ոլորտում, որի շնորհիվ կարելի է որոշել նորածինների ջերմաստիճանը, զարկերակը եւ ընդհանուր վիճակը: Նրանք որպես նվեր ստացել են ուղեւորություն Վարշավա, որտեղ կմասնակցեն մեկշաբաթյա IT-միջոցառման:

Директор представительства Microsoft в Армении Григор Барсегян
Ереван/Медиамакс/. По инициативе компании “Microsoft Армения” в Ереване состоялось мероприятие «Инновационный день 2010».
Как сообщает Медиамакс, директор представительства Microsoft в Армении Григор Барсегян сообщил журналистам, что данное мероприятие призвано рассказать о технологических возможностях компании, которая позиционирует себя как бизнес, основанный на инновациях.
В ходе мероприятия Григор Барсегян представил, в частности, программу «Cloud Computing», которая позволяет малому и среднему бизнесу без крупных вложений приобрести корпоративные программные решения Microsoft в виде оборудования.
По словам министра экономики Нерсеса Ерицяна, инициатива компании Microsoft «Инновационный день» созвучна с приоритетными задачами правительства Армении, направленными на развитие экономики, основанной на инновациях, а также развитие информационных технологий в стране. Он подчеркнул, что Армения стремится и имеет все возможности занять лидирующее место в регионе в сфере IT.
На «Инновационном дне» были также вручены призы студентам, участвовавшим в конкурсе «Image Cup». Первое место заняли студенты из разных вузов страны, представившие проект в области здравоохранения, благодаря которому можно определять температуру, пульс и общее состояние новорожденных. Они получили приз в виде поездки в Варшаву, где примут участие в недельном IT-мероприятии.