10:32 | 24.02.10 | Նորություններ | 5924
Փետրվարի 24-25-ը “ՎիվաՍել-ՄՏՍ” ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը Լիբանանում մի շարք հանդիպումներ կունենա  հայազգի ուսանողների եւ աշակերտների հետ: Նախաձեռնության մանրամասները` Մեդիամաքս-ին տրված բացառիկ հարցազրույցում:
- Հայտնի է “ՎիվաՍել-ՄՏՍ”-ի կարգախոսը` “Բիզնես, որն ունի  առաքելություն ”: Կարո՞ղ ենք փաստել, որ այժմ այդ կարգախոսն այլեւս սահմանափակված չէ Հայաստանի սահմաններով: Որո՞նք են այս նոր նախաձեռնության նպատակները:
-  Հունվարին, երբ գտնվում է իմ ծննդավայր Լիբանանում, հանդիպում ունեցա տեղի հայ մտավորականների հետ, որոնց պատմեցի այն ծրագրերի մասին, որոնք «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ն իրականացնում է Հայաստանում` տարբեր բուհերի եւ կրթական այլ հաստատությունների ուսանողների համար: Այդ հանդիպումից հետո ինձ առաջարկեցին մեր փորձը ներկայացնել նաեւ Լիբանանի հայ համայնքի երիտասարդ ներկայացուցիչներին: Մենք ընդունեցինք այդ հրավերը և նախաձեռնեցինք փետրվարի 24-25-ի ուղևորությունը:
Այո, կարող ենք ասել, որ «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ն այլեւս հատում է սահմանները: Աշխարհի յուրաքանչյուր կետում, որտեղ ապրում են հայեր, այնտեղ էլ ներկա կլինի «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ը: Լինելով կայացած ընկերություն, ցանկանում ենք մեր երիտասարդ հայրենակիցներին ներկայացնել մեր իրական փորձը, որպեսզի իրենք առաջնորդվեն ոչ թե կարծրատիպերով եւ երբեմն ոչ ճիշտ պատկերացումներով, այլ ավելի լավ զգան հայրենիքը:
Իմ պատանի եւ երիտասարդ տարիներին ես էլ գիտելիքներ էի ստանում հայրենիքի մասին` չտեսնելով այն: Արդեն հասուն տարիքում եկա Հայաստան եւ այստեղ մեծ փորձ ձեռքբերեցի: Այս երկուսի համադրությունն է, որ ցանկանում եմ ներկայացնել Լիբանանում ապրող մեր երիտասարդ հայրենակիցներին:
Մեր նպատակն է, որ այդ լիբանանահայ երիտասարդները գան Հայաստան, շնչեն այս երկրի օդը, ճաշակեն  հացը, շփվեն հայրենակիցների հետ եւ ավելի մոտիկից ճանաչեն հայրենիքը: Հայրենիք ասելով, ես ի նկատի ունեմ ոչ միայն Երեւանը, այլեւ Հայաստանի բոլոր մարզերը:
Շատ կարեւոր է երիտասարդներին ներկայացնելնաեւ այն, , թե ինչպե՞ս ստեղծվեց մեր ընկերությունը, զարգացման ի՞նչ փուլեր անցավ, ինչպե՞ս կարողացավ ձեւավորել մի ընտանիք, որի հիմքում դրված է փոխադարձ հարգանքը եւ պատասխանատվությունը հասարակության հանդեպ:
- Ինչպես եք երիտասարդներին խրախուսելու այցելել Հայաստան:
- Դա անելու ենք երկու ուղղությամբ: Լիբանանում մեր գնտվելու օրերին աշակերտների եւ ուսանողների համար կկազմակերպենք վիճակահանություն  եւ շահողներին կհրավիրենք Հայաստան` հոգալով նրանց տոմսերի եւ հյուրանոցային ծախսերը: Այսպիսով, փորձելու ենք այնպես անել, որ տնտեսական գործոնը հայրենիք այցելելու հարցում  խոչընդոտ չդառնա: Այս նախագիծն իրականացվում է “Դեպի Հայք” ծրագիրն իրագործող “Birthright Armenia” («Ապրելու իրավունք Հայաստանում») կազմակերպության հետ համագործակցաբար, որը մշակել է սփյուռքահայ երիտասարդներին Հայաստան հրավիրելու և նրանց կողմից Հայաստանը երկիրը տարբեր կողմերից բացահայտելու հնարավորություն ընձեռող ընդգրկուն ծրագիր:
Երկրորդ ուղղությունը մեր համագործակցությունն է Լիբանանի «Հայկազյան» համալսարանի հետ, որի ուսանողները եւս պարբերաբար կայցելեն Հայաստան և այդ այցի շրջանակներում նաև կծանոթանան ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գործունեությանը: Համագործակցության մասին համաձայնագիրը կնքելու ենք այս այցելության ընթացքում: Այս դեպքում եւս բոլոր ծախսերը կհոգա «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ը:
- Բնական է, որ ծնված լինելով Լիբանանում, որոշեցիք այս  նախաձեռնությունը մեկնարկել  հենց այնտեղից: Կարելի՞ է ակնկալել, որ հաջող արդյունքի դեպքում «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ը կմեկնի նաեւ հայաշատ այլ երկրներ:
- Այս առաջին նախաձեռնության փորձի եւ ստացված արձագանքների վրա հիմնվելով, մենք կկողմոնորոշվենք մեր հետագա քայլերում: Ինչպես արդեն ասացի` որտեղ հայ մարդ կա, “ՎիվաՍել-ՄՏՍ”-ն այնտեղ պետք է լինի: Լիբանանի հայ համայնքի հետ հանդիպումների փորձը շատ օգտակար կլինի:
- Ինչպիսի՞ն է ՄՏՍ խմբի արձագանքը “ՎիվաՍել-ՄՏՍ”-ի այս նախաձեռնությանը:
- Նախեւառաջ, եկեք չմոռանանք, որ “ՎիվաՍել-ՄՏՍ”-ը հայկական սիրտ ունեցող ապրանքանիշ է: Ինչ վերաբերում է ՄՏՍ խմբին, որի մաս ենք կազմում, ապա գլխամասային գրասենյակը ողջունեց մեր այս գաղափարը: Կարծում եմ, որ իրենք էլ մեծ հետաքրությամբ կսպասեն ծրագրի արդյունքներին:
- Յուրաքանչյուր անգամ, երբ ներկայացվում են նման հավակնոտ ծրագրեր, ի հայտ են գալիս տարբեր տեսակի ենթադրություններ եւ շահարկումներ` այս կամ այն ծրագրի “թաքնված նպատակների” մասին: Ինչ կասեք այս կապակցությամբ:
- Այս նախաձեռնությունը համարում ենք մեր հերթական քայլերից մեկը` կորպորատիվ պատասխանատվության շրջանակներում: Եթե քննադատները կարող են իրենց ներդրումն ունենալ, թող իրենք էլ միանան մեզ: Այն ինչ անում է “ՎիվաՍել-ՄՏՍ”-ը, հիմնված է ներքին հավատի վրա: Եթե հնարավորուոթյուն ունենք ներկայացնել մեր փորձը եւ երիտասարդներին քաջալերլ , որ գան հայրենիք, ինչո՞ւ չանենք դա: Մեր մոտեցումն անշահախնդիր է:

10:32 | 24.02.10 | Новости | 5894
24-25 февраля генеральный директор компании «ВиваСелл-МТС» Ральф Йирикян проведет в Ливане ряд встреч со студентами и учениками армянской национальности. Подробности инициативы – в его эксклюзивном интервью Медиамакс.
- Девиз «ВиваСелл-МТС» известен - «Бизнес, у которого есть миссия». Можно ли констатировать, что теперь этот девиз не ограничен рамками Армении? Каковы цели вашей новой инициативы?
- В январе, когда я находился в Ливане - стране, где родился, - у меня состоялась встреча с представителями местной интеллигенции, на которой я рассказал о программах, которые «ВиваСелл-МТС» осуществляет в Армении для студентов вузов и других учебных заведений. После этой встречи мне предложили представить наш опыт представителям армянской молодежи Ливана. Мы приняли это приглашение и инициировали поездку 24-25 февраля.
Да, мы можем сказать, что теперь «ВиваСелл-МТС» пересекает границы. В любой точке мира, в которой живут армяне, будет присутствовать «ВиваСелл-МТС». Являясь состоявшейся компанией, мы хотим представить нашим молодым соотечественникам наш реальный опыт, чтобы они руководствовались не стереотипами и порой не совсем правильными представлениями, а лучше чувствовали свою родину.
В молодые годы я тоже получал знания о родине, не видя ее. Уже в зрелом возрасте я приехал в Армению и приобрел большой опыт. Сочетание этих двух знаний я и хочу представить живущим в Ливане соотечественникам.
Наша цель в том, чтобы молодые армяне из Ливана приехали в Армению, вдохнули воздух этой страны, отведали ее хлеба, пообщалась с соотечественниками и узнали бы родину сблизи. Говоря родина, я имею в виду не только Ереван, но и все регионы Армении.
Очень важно представить молодым людям и то, как создавалась наша компания, какие этапы развития она прошла, как смогла сформировать семью, в основе которой лежат взаимное уважение и ответственность перед обществом.
- Как Вы будете поощрять молодых людей, чтобы она приезжали в Армению?
- Мы будем делать это по двум направлениям. В дни нашего пребывания в Ливане организуем розыгрыш для учеников и студентов и победителей пригласим в Армению, оплатив им расходы на билеты и гостиницу. Таким образом, постараемся сделать так, чтобы экономический фактор не стал препятствием для посещения родины. Этот проект осуществляется в сотрудничестве с организацией “Birthright Armenia” («Право жить в Армении»), которая проводит программу «В Армению» и которая разработала объемную программу по приглашению молодежи Диаспоры в Армению и ее познанию с различных сторон.
Второе направление - это наше сотрудничество с ливанским университетом «Айказян», студенты которого также будут периодически посещать Армению и знакомится с деятельностью «ВиваСелл-МТС». Соглашение о сотрудничестве мы подпишем в ходе нашего визита. В данном случае все расходы вновь покроет «ВиваСелл-МТС».
- Естественно, что вы решили начать эту инициативу с Ливана, где родились. Можно ожидать, что при хороших результатах «ВиваСелл-МТС» посетит и другие страны, где есть большие армянские общины?
- Основываясь на опыте и откликах о первой инициативе, мы определимся с нашими дальнейшими шагами. Как я уже сказал, где есть армяне, там должен быть и «ВиваСелл-МТС». Опыт встреч с армянской общиной Ливана будет очень полезным.
- Каков отклик группы МТС на эту инициативу «ВиваСелл-МТС»?
- Для начала не будем забывать, что «ВиваСелл-МТС» - это бренд, у которого армянское сердце. Что же касается группы МТС, частью которой мы являемся, то головной офис приветствовал эту нашу идею. Думаю, они тоже с большим интересом будут ждать результатов этой программы.
- Каждый раз, когда презентуются подобные амбициозные программы, появляются разного рода домыслы и спекуляции о «скрытых целях» того или иного проекта. Что скажете по этому поводу?
- Эту инициативу мы считаем нашим очередным шагом в рамках корпоративной ответственности. Если наши критики могут сделать свой вклад, пусть присоединятся к нам. То, что делает «ВиваСелл-МТС», основано на внутренней вере. Если у нас есть возможность представить свой опыт и поощрить молодежь, чтобы приехала на родину, почему бы не сделать этого? Наш подход бескорыстен. --0--