11:02 | 29.10.09 | Նորություններ | 4442
Երեւան /Մեդիամաքս/. ԱՄՆ-ում նոյեմբերի 5-8-ը կայանալիք ArmTech 2009 համաժողովի նախապատրաստման ընթացքը չորեքշաբթի օրը քննարկվել է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման եւ աջակցման խորհրդի /ՏՏԶԱԽ/ ընդլայնված նիստում` ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի նախագահությամբ:
Ինչպես ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել են ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունում, նիստի ընթացքում հայաստանյան ՏՏ ոլորտի ընկերություններին առաջարկվել է գործնական մասնակցություն ունենալ Սիլիկոնային հովտում հայաստանյան գրասենյակի ներկայության ապահովման աշխատանքներին:
Սկսնակ ընկերություններին աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով ստեղծվել է “Նորարարության եւ ձեռներեցության կենտրոնի կոնցեպցիան”, որը մշակվել է հատուկ այդ նպատակով ներգրավված խորհրդատուի կողմից:
ՏՏԶԱԽ ռազմավարական աշխատանքային խմբի ղեկավար Ա© Քուչուկյանը ներկայացրել է առաջնահերթությունների ծրագրի կատարման ընթացքը« մասնավորապես, Հայաստանում  էլեկտրոնային կառավարման համակարգի եւ էլեկտրոնային հասարակության ձեւավորման միասնական ժամանակացույցը: Նա նաեւ մանրամասնել է կատարված մյուս աշխատանքները« որոնք նպաստում են կրթական ոլորտում համակարգչային գրագիտության տարածմանը: Նրա խոսքերով, ուշագրավ է հատկապես “Ուսում 1” ծրագիրը« որը դեռ փորձարկման փուլում է: Քննարկվել են նաեւ այդ ծրագրի հաջորդ փուլերում մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների եւ ուսումնական հաստատությունների ներգրավման հնարավորությունները:

11:02 | 29.10.09 | News | 4424
IT Development Assistance Council in Armenia discussed course of preparations for "ArmTech 2009" conference in the USA
Yerevan /Mediamax/.  The course of preparations for "ArmTech 2009" conference in the USA from November 5 to 8 was discussed at the session of IT Development Assistance Council in Armenia under the direction of Prime Minister Tigran Sargsyan on Wednesday.
As Mediamax was informed by the press service government of Armenia, in the course of the session Armenian IT companies were offered to practically participate in the operations of Armenian representative office in Silicon Valley.
With the purpose to support the beginner IT companies "Concept of Center for Entrepreneurship and Innovation" was established, which was developed by a specially invited consultant.
The head of strategic workgroup Mr. A. Kuchukyan presented the implementation course of the priority programs, in particular, single terms of forming e-society system and e-government, as well as operations to assist computer skills development in the sphere of education. He said that in particular, "Training 1" program is notable, which is in experimental stage. Possibilities were also discussed to involve private sector and educational institutions in the next stage of the program implementation.