11:03 | 30.07.09 | Նորություններ | 5053
Երեւան /Մեդիամաքս/. Համակարգչային գրագիտությունը կընդգրկվի հայաստանյան դպրոցների պարտադիր ուսումնական ծրագրերում:
Ինչպես ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել են կառավարության մամլո ծառայությունում, այդ հարցը հուլիսի 29-ին քննարկվել է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացմանն աջակցող խորհրդի նիստում` ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի նախագահությամբ:
Վարչապետը ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարին հանձնարարել է մշակել ավագ դպրոցներում համակարգչային պարտադիր ուսուցման գործընթաց ներդնելու ընթացակարգը եւ հետեւողական լինել այդ ուղղությամբ բոլոր շրջանավարտների սերտիֆիկացման խնդրին:
Խորհրդի նիստում քննարկվել է ՏՏ ոլորտում նորաստեղծ ընկերությունների բիզնեսի ձեւակերպման գործընթացի հեշտացման հարցը, ինչպես նաեւ մաքսային  օրենսդրության եւ վարչարարության  բարեփոխումների առաջարկությունների փաթեթը, որի շուրջ ՏՏ ձեռնարկությունների միությունը բանակցություններ է վարում Պետեկամուտների կոմիտեի հետ: Համագործակցությունն առավել արդյունավետ դարձնելու նպատակով ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն առաջարկել է ստեղծել աշխատանքային խումբ:

11:03 | 30.07.09 | News | 3398
Yerevan /Mediamax/. Computer literacy to be included the compulsory educational programs of Armenian schools.
As Mediamax was informed in the press service of the Armenian government, this issue was discussed on July 29 at the session of the Information Technology Development Support Council, presided by the Prime Minister of Armenia Tigran Sargsian.
The Prime Minister charged the Minister of Science and Education with elaborating the procedure to implement compulsory computer courses at schools and being consistent as to the issue of the corresponding certification of school-leavers.
At the session of the Council they also discussed the issue of facilitating the process of founding new IT companies, as well as the package of proposals on reforming the customs legislation and administration, around which the Union of IT Enterprises of Armenia carries out negotiations with the State Revenues Committee. Tigran Sargsian suggested setting up a workgroup to stir up those discussions.