10:43 | 02.06.09 | Նորություններ | 6209
Ապրիլի 28-29-ը Մոսկվայում կայացավ “Կասպերսկու լաբորատորիայի” կողմից կազմակերպված` “Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների անվտանգությունը նոր սերնդի համար” միջազգային երիտասարդական մրցույթ-համաժողովը:
Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի /ՀՊՃՀ/ համակարգչային համակարգերի եւ ինֆորմատիկայի բաժնի մագիստրատուրայի ուսանողուհի Նինա Ազիզյանի “Կրիպտոգրաֆիայի համակարգը” աշխատանքը մրցույթում պարգեւատրվեց առաջին կարգի երեք դիպլոմներից մեկով:
Նինա Ազիզյանը պատասխանել է Itel.am պորտալի հարցերին:
- Ձեր աշխատանքը հաղթել է “Կասպերսկու լաբորատորիայի” մրցույթում: Ինչպե՞ս եւ ե՞րբ է ստեղծվել աշխատանքը եւ ինչպիսի՞ն է դրա գործնական կիրառությունը:
- Մրցույթում հաղթել է “Կրիպտոգրաֆիայի համակարգը” աշխատանքի վերաբերյալ զեկույցը. մրցույթը գիտական էր, եւ մասնակիցները հանդես էին գալիս այս կամ այն աշխատանքի վերաբերյալ զեկույցով: Աշխատանքը գրվել է 2 տարի առաջ` մեր համալսարանում գործնական եւ լաբորատոր կիրառության նպատակով: “Կրիպտոգրաֆիայի համակարգի” վրա աշխատել են շուրջ 20 ուսանողներ:
Մեր աշխատանքն իր տեսակի մեջ եզակի է եւ պարունակում է մեծածավալ տեղեկատվություն կրիպտոգրաֆիական, գաղտնագրման ալգորիթմների մասին: Մենք այդպիսի աշխատանք փնտրել ենք համացանցում, սակայն նմանատիպ ոչինչ չենք հայտնաբերել:
Մեր մշակած կրիպտոգրաֆիայի համակարգը հաջողությամբ կիրառվում է ՀՊՃՀ ուսուցման գործընթացքում: Մենք նաեւ ծրագրում ենք մշակել մեր համալսարանում ուսուցման օն-լայն համակարգ, որպեսզի Հայաստանի սահամաններից դուրս գտնվող ուսանողները կարողանան կրիպտոգրաֆիայի համակարգն օգտագործել իրենց լաբորատոր եւ գործնական աշխատանքներում:
- Ի՞նչ է տվել Ձեզ մասնակցությունն այդ մրցույթին, կարո՞ղ է արդյոք այն Ձեր առջեւ բացել նոր գիտական եւ կոմերցիոն հնարավորություններ:
- Մրցույթում հաղթելուց հետո ես Ռուսաստանի բուհերի հետ համագործակցելու մի քանի առաջարկ եմ ստացել: Ռուսաստանյան ուսումնական հաստատությունները հետաքրքրվել են “Կրիպտոգրաֆիայի համակարգը” աշխատանքով, եւ այժմ բանակցություններ են ընթանում այն ռուսերեն լեզվով թարգմանելու ուղղությամբ:
Բացի այդ, մրցույթում հաղթանակը մեր համալսարանին հնարավորություն տվեց դառնալ “Կասպերսկու լաբորատորիայի” Ակադեմիայի անդամ, ինչը թույլ է տալիս օգտվել լաբորատորիայի բոլոր դասախոսություններից եւ գիտական աշխատանքներից: Դա հատկապես կարեւոր է, քանի որ 2009թ. սեպտեմբերից ես դասախոսելու եմ ՀՊՃՀ-ում “Համակարգչային վիրուսներ” թեմայով, եւ նման համբավ վայելող տեղեկատվությունից օգտվելը շատ օգտակար կլինի:
Այս տարվա աշնանը Երեւանում “Կասպերսկու լաբորատորիա” ընկերության հետ համատեղ կազմակերպվելու է համաժողով, որի թեման ընտրելու է հայկական կողմը: Հնարավոր է նաեւ Հայաստանում “Կասպերսկու լաբորատորիայի” ներկայացուցչության հիմնում:
- Հայաստանյան IT ընկերութունների ներկայացուցիչները հաճախ բողոքում են, որ բուհերի շրջանավարտները պատրաստի մասնագետներ չեն, եւ ընկերությունները ստիպված են լինում շատ ժամանակ եւ ռեսուրսներ ծախսել կադրերի նախապատրաստամ համար: Դուք համամի՞տ եք այդ հարցադրման հետ:
- Կարծում եմ` ոչ մի բուհ չի կարող այնպիսի մասնագետ պատրաստել, ով միանգամից կարող է գործի անցնել: Սակայն տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի առանձնահատկությունը դրա արագ տեմպով զարգացումն է, որի ետեւից չի հասնում կրթական համակարգը:
Այնուամենայնիվ, այն կրթական հիմքը, որը տալիս է մեր համալսարանը եւ, մասնավորապես, իմ ֆակուլտետը, թույլ է տալիս տեղում արագ կողմնորոշվել:
- Ի՞նչ դեր կարող են ունենալ երիտասարդ մասնագետները ՀՀ IT զարգացման գործում:
- Երիտասարդ մասնագետները ոչ միայն կարող են, այլեւ հսկայական դեր են կատարում Հայաստանում IT զարգացման գործում: Տեղեկատվական տեխնոլոգիաները զարգանում են ոչ թե օրեցօր, այլ` ժամ առ ժամ, եւ ապագան հենց երիտասարդ մասնագետներինն է: Նրանք որոնող են, լի են գաղափարներով եւ խանդավառությամբ: Այդ հարցում անհրաժեշտ է միայն մի փոքր օգնություն պետության եւ ֆինանսական հաստատությունների կողմից` փորձ ձեռք բերելու եւ այն Հայաստանում գործնականում կիրառելու նպատակով ուսանողներին եւ երիտասարդ մասնագետներին տարբեր համաժողովների ու սեմինարների մասնակցելու հնարավորություն ընձեռելու տեսքով:
- Մեր գործակալությանը հետ հարցազրույցում ABBYY Software ընկերության փոխնախագահ Արամ Փախչանյանը վստահություն էր հայտնել, որ IT ոլորտում գաղափարների վերաարտադրման եւ հետագա առեւտրականացման համար որեւէ բուհ կամ բուհերի խումբ պետք է դառնա երիտասարդների ստեղծագործական աշխատանքի բյուրեղացման եւ կուտակման կենտրոն: “Խոսքն իրական կենդանի ինկուբատորի որոշակի ձեւի մասին է, որում կծնվեն առաջին հայացքից խենթ գաղափարներ, որոնք կարող են հետաքրքրել եւ ներգրավել վենչուրային կապիտալիստներին”,- նշել էր նա: Ի՞նչ եք կարծում` նման մոդելը Հայաստանում կարո՞ղ է կենսունակ լինել:
- Նման մոդելի օրինակ կարող է լինել Հայաստանում “Կասպերսկու լաբորատորիայի” ներկայացուցչությունը, որտեղ երիտասարդ մասնագետները կարող են մշակել տարբեր ծրագրեր եւ գաղափարներ կյանքի կոչել: Մեր երիտասարդ մասնագետները հսկայական ներուժ ունեն, որն անհրաժեշտ է կենտրոնացնել մեկ ուղղությամբ: Իսկ հայաստանյան լաբորատորիան կարող է դառնալ ՏՏ ոլորտում գաղափարների առաջացման յուրօրինակ կենտրոն: Անհրաժեշտ է միայն ստեղծել նորմալ պայմաններ եւ հնարավորություններ:

10:43 | 02.06.09 | Новости | 6210
28-29 апреля в Москве прошел международный молодежный конкурс-конференция «Безопасность информационных технологий для нового поколения», организованный «Лабораторией Касперского».
Работа «Система криптографии» студентки магистратуры департамента компьютерных систем и информатики Государственного инженерного университета Армении (ГИУА) Нины Азизян была награждена на конкурсе одним из трех дипломов первой степени.
Нина Азизян ответила на вопросы портала Itel.am.
- Ваша работа победила на конкурсе Лаборатории Касперского. Как и когда была создана работа и каково ее практическое применение?
- На конкурсе победил доклад по работе «Система криптографии» - конкурс был научным и участники выступали с докладами по той или иной работе. Cама работа была написана 2 года назад - для применения в практических и лабораторных целях в нашем университете. В общей сложности над «Системой криптографии» работало около 20 студентов.
Наша работа является уникальной в своем роде и содержит много информации о криптографических, шифровальных алгоритмах. Мы искали подобную работу во Всемирной сети, однако ничего похожего не обнаружили.
Разработанная нами система криптографии успешно применяется в процессе обучения в ГИУА. Мы также планируем разработать он-лайн режим обучения в нашем вузе, чтобы студенты, находящиеся за пределами Армении, смогли использовать систему криптографии в своих лабораторных и практических работах.
- Что вам дало участие в этом конкурсе, может ли он открыть перед вами новые научные и коммерческие возможности?
- После победы в конкурсе я получила несколько предложений о сотрудничестве с вузами  России. Российские учебные заведения заинтересовались работой «Система криптографии» и сейчас ведутся переговоры о ее переводе на русский язык.
Кроме того, победа в конкурсе дала возможность нашему университету стать членом Академии «Лаборатории Касперского», что позволяет пользоваться всеми лекциями и научными работами лаборатории. Это особенно важно, так как с сентября 2009 года я буду преподавать в ГИУА на тему «Компьютерные вирусы», и использование столь авторитетной информации будет очень полезным.
Осенью текущего года в Ереване совместно с компанией «Лаборатория Касперского» будет организована конференция, тематику которой будет выбирать армянская сторона. Возможно также создание в Армении подразделения «Лаборатории Касперского».
- Представители армянских IT-компаний часто жалуются на то, что выпускники вузов не являются готовыми специалистами и компаниями приходится тратить много времени и ресурсов для подготовки кадров. Согласны ли вы с такой постановкой вопроса?
- Думаю, никакой вуз не может подготовить специалиста так, чтобы он сразу приступил к работе. Однако специфика сферы информационных технологий заключается в ее развитии быстрыми темпами, за которыми не успевает образовательная система. Тем не менее, та образовательная база, которую дает наш университет и, в частности, мой факультет, позволяет быстро сориентироваться на месте.
- Какую роль могут сыграть именно молодые специалисты в реальном развитии IT в Армении?
- Молодые специалисты не только могут, но и играют огромную роль в развитии ИТ в Армении. Информационные технологии развиваются не по дням, а по часам, и будущее именно за молодыми специалистами. Они креативны, полны идей и энтузиазма. В этом вопросе необходима лишь небольшая помощь со стороны государства и финансовых учреждений для предоставления студентам и молодым специалистам возможностей участия в различных конференциях, семинарах для приобретения опыта и применения его на практике в Армении.
- В недавнем интервью нашему агентству вице-президент компани ABBYY Software Арам Пахчанян выразил уверенность, что для генерации и последующей коммерциализации идей в области IT какой-то вуз, или группа вузов должны стать центрами кристаллизации и накопления креативной работы молодых людей. «Речь идет о некой форме реального живого инкубатора, в котором будут рождаться безумные на первый взгляд идеи, которые могут заинтересовать и привлечь венчурных капиталистов», - отмечал он. Как вы считаете, может ли такая модель стать дееспособной в Армении?
- Примером подобной модели может стать представительство «Лаборатории Касперского» в Армении, где молодые специалисты могли бы разрабатывать различные программы, воплощать идеи. У наших молодых специалистов есть огромный потенциал, который необходимо сконцентрировать в одном направлении. А армянская лаборатория может стать своеобразным центром генерации идей в области ИТ. Необходимо лишь создать нормальные условия и возможности.