15:51 | 13.03.09 | Նորություններ | 10422
Երեւան /Մեդիամաքս/. IT ձեռնարկությունների միությունը (UITE) ներկայացրել է ՀՀ մաքսային օրենսդրության բարեփոխումներին ուղղված մի շարք առաջարկություններ:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, այսօր Երեւանում մասնավոր հատվածի եւ ՀՀ պետեկամուտների կոմիտեի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ կայացած կլոր սեղանին UITE-ի գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը հայտնել է, որ առաջարկություններն ուղղված են մաքսային ձեւակերպումների ընթացակարգերի արագացմանը եւ ներկրման, արտահանման, վերաարտահանման ու միջազգային ապրանքափոխանակման ոլորտներում առկա խնդիրների լուծմանը:
“Չինաստանից, Մերձավոր Արեւելքի ու Հարավարեւելյան Ասիայի երկրներից ներկրման մաքսային ձեւակերպման ընթացքում մաքսային ծառայությունը հաճախ անբավարար է համարում հաշիվ-ապրանքագրերը եւ առաջնորդվում է կողմնորոշիչ գներով, որոնք հաճախ գերազանցում են շուկայականը”,- ասել է Կարեն Վարդանյանը` ընդգծելով, որ այդ երկրներից ներկրվում է համաշխարհային ճանաչում ունեցող ընկերությունների ենթակառույցների արտադրանքի մեծ ծավալ, եւ անվստահությունը նշված գործարքների գների նկատմամբ վնասում է Հայաստանի ներդրումային գրավչությանը:
UITE-ն առաջարկում է ապրանքների ներմուծման ժամանակ գործարքի գնի մեթոդով մաքսային արժեքի որոշման տեսակարար կշիռը ներկայիս 5%-ից հասցնել 25%-ի, պարզեցնել մաքսային օրենսդրության պահանջները հաշիվ-ապրանքագրերի նկատմամբ եւ ներդնել էլեկտրենային հաշիվ-ապրանքագրերի մեխանիզմ: “Գիտակցելով, որ մաքսային աշխատողներն ունեն կողմնորոշիչ գների կիրառման իրենց ոչ անհիմն բացատրությունները, անհրաժեշտ է մշակել նաեւ դրանց բնորոշման ճկուն եւ օբյեկտիվ մեխանիզմները”,- ասել է Կարեն Վարդանյանը:
Նա առաջարկել է մաքսային արժեքի գնահատման գործընթացից ազատել նաեւ այն ընկերություններին, որոնք կատարում են փորձարկումներ եւ թեստավորում են նոր IT սարքավորումներ:
Շոշափելով IT սարքավորումների արտահանման խնդիրները` Կարեն Վարդանյանն ասել է, որ IT արտադրանքի մեծ մասը ստիպված է երկար փորձաքննություն անցնել հատուկ հանձնաժողովի կողմից, որը պետք է բացահայտի, թե ապրանքն արդյոք երկակի նշանակության չի: UITE-ն առաջարկում է արագացնել փորձաքննության գործընթացն այն փորձագետների միջոցով, ովքեր ապրանքը կգնահատեն հենց մաքսակետում:
“Սուր խնդիրներ են առաջանում նաեւ սարքավորումների վերաարտահանման ժամանակ”,- ասել է Կարեն Վարդանյանը` նշելով, որ ՀՀ մի շարք ընկերություններ, որոնք ձեռք են բերել տարածաշրջանային դիստրիբյուտորի կարգավիճակ, ժամանակավորապես ներկրված սարքավորումները Վրաստան, Թուրքիա եւ Իրան վերաարտահանելիս ստիպված են այն ձեւակերպել որպես սեփական արտահանում, ինչն երկարացնում է տարածաշրջանային գործարքների իրականացումը եւ կասկածի տակ դնում “ժամանակավոր ներկրում”, “ժամանակավոր ներկրում վերամշակման նպատակով”, “ժամանակավոր արտահանում” եւ “ժամանակավոր արտահանում վերամշակման նպատակով” մաքսային ռեժիմների գործնական կիրառությունը:
Թվարկված խնդիրների թվում Կարեն Վարդանյանը նշել է նաեւ այն թյուրիմացությունը, որին բախվում են ընկերությունները արտասահմանում սարքավորումներ գնելիս: “Եթե ներկրվող սարքավորումը սարքին չէ, վաճառող ընկերությունը գնորդին ուղարկում է նոր սարքավորում, իսկ գնորդը նրան ետ է ուղարկում անսարքը, մինչդեռ մաքսային ծառայությունը չաշխատող սարքավորման վերադարձումը համարում է արտահանում, իսկ նորի համար կրկին գանձվում է մաքսային տուրք”,- ասել է Կարեն Վարդանյանը:
“Մաքսատան աշխատանքի այդպիսի մեթոդները բացարձակ անհեռանկարային են”,- ասել է UITE-ի գործադիր տնօրենը` նշելով, որ “չնայած ցանկությանը, պետությունն, այնուամենայնիվ, դեռեւս IT հատվածի հուսալի գործընկերը չէ”:
ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետեկամուտների կոմիտեի մաքսային հսկողության վարչության պետ Ալբերտ Հարությունյանը խոստովանել է օրենսդրական բացթողումների առկայությունն ու ցանկություն հայտնել օժանդակել բարեփոխումներին:
Խոսելով, մասնավորապես, մաքսային ծառայության կողմից կողմնորոշիչ գների կիրառման մասին` Ալբերտ Հարությունյանն ասել է, որ մաքսավորները ստիպված են գնում այդ միջոցառմանը, քանզի բազմաթիվ հաշիվ-ապրանքագրեր չեն համապատասխանում անհրաժեշտ պահանջներին եւ հաճախ լրացվում են միջնորդների կողմից, որոնք ձգտում են քողարկել գործարքների իրական արժեքը: Ալբերտ Հարությունյանը անվստահություն է հայտնել նաեւէլեկտրոնային ապրանքագրերի նկատմամբ` նշելով այդ ոլորտում անհրաժեշտ կարգավորման բացակայությունը:
Կլոր սեղանի արդյունքներով որոշում է կայացվել UITE-ի առաջարկությունները էկոնոմիկայի նախարարությանը, պետեկամուտների կոմիտեին եւ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման ազգային խորհրդին ուղարկելու վերաբերյալ:

15:51 | 13.03.09 | Новости | 10397
Ереван /Медиамакс/. Союз IT-предприятий (UITE) представил ряд предложений по изменению таможенного законодательства Армении.
Как сообщает агентство Медиамакс, выступая сегодн в Ереване на круглом столе с участием представителей частного сектора и комитета по госдоходам Армении, исполнительный директор UITE Карен Варданян сообщил, что предложения направлены на ускорение процесса таможенных оформлений и решение проблем в области импорта, экспорта, реэкспорта и международного товарообмена.
«При таможенном оформлении импорта из Китая, стран Ближнего Востока и Юго-Восточной Азии, таможенная служба зачастую признает недостаточными счет-фактуры (инвойсы) и руководствуется контрольными ценами, которые часто превышают рыночные»,- сказал Карен Варданян, подчеркнув, что из данных стран импортируется большой объем продукции, произведенной подразделениями в этих странах всемирно известных компаний, и недоверие к их инвойсам наносит вред инвестиционной привлекательности Армении.
UITE предлагает увеличить с сегодняшних 5-и до 25% удельный вес определения таможенной стоимости импорта на основе инвойса, облегчить требования таможенного законодательства по отношению с счет-фактурам и внедрить механизм применения электронных счет-фактур. «Осознавая, что таможенники имеют свои небезосновательные объяснения применению контрольных цен, необходимо также разработать гибкие и объективные механизмы их определения»,- сказал Карен Варданян.
Он предложил также освободить от процесса определения таможенной стоимости импорт тех компаний, которые проводят испытания и тестирование нового IT-оборудования.
Касаясь проблем экспорта IT-оборудования, Карен Варданян сказал, что большая часть экспорта IT-продукции вынуждена проходить долгую экспертизу со стороны специальной комиссии, которая должна выявить, имеет ли товар двойное назначение. UITE предлагает ускорить процесс экспертизы с помощью экспертов, которые будут оценивать товар сразу на таможне.
«Острые проблемы возникают также при реэкспорте оборудования», - сказал Карен Варданян, отметив, что ряд армянских компаний, которые приобрели статус региональных дистрибьюторов, при реэкспорте временно импортированного оборудования в Грузию, Турцию и Иран вынуждены оформлять его в качестве своего экспорта, что сильно затягивает совершение региональных сделок и ставит под сомнение практическое примененение таможенных режимов «временный импорт», «временный импорт для обработки», «временный экспорт» и «временный экспорт для обработки».
Помимо перечисленных проблем, Карен Варданян отметил также недоразумение, с которым сталкиваются компании при покупке оборудования за рубежом. «Если импортируемое оборудование неисправно, фирма-продавец высылает покупателю новое оборудование, а покупатель отправляет ему обратно неисправное, таможенаая же служба считает возврат неисправного оборудования экспортом, а за доставку исправного вторично взимает таможенную пошлину», - сказал Карен Варданян.
«Подобные методы работы таможни абсолютно бесперспективны», - сказал исполнительный директор UITE, отметив, что «несмотря на желание, государство, тем не менее, пока не является надежным бизнес-партнером IT-сектора».
Начальник управления таможенного контроля комитета по госдоходам при правительстве Армении Альберт Арутюнян признал наличие законодательных упущений и выразил желание содействовать реформам.
Касаясь, в частности, применения таможенной службой контрольных цен, Альберт Арутюнян сказал, что это является вынужденной мерой, поскольку многие счет-фактуры не соответствуют необходимым требованиям и зачастую заполняются посредниками, стремящимися скрыть реальную стоимость сделок. Альберт Арутюнян выразил также недоверие электронным декларациям, отметив отсутствие должного регулирования данной области.
По итогам круглого стола было принято решение отправить предложения UITE в министерство экономики, комитет по госдоходам и Национальный совет по развитию информационных технологий.