15:51 | 13.03.09 | Նորություններ | 10422
Երեւան /Մեդիամաքս/. IT ձեռնարկությունների միությունը (UITE) ներկայացրել է ՀՀ մաքսային օրենսդրության բարեփոխումներին ուղղված մի շարք առաջարկություններ:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, այսօր Երեւանում մասնավոր հատվածի եւ ՀՀ պետեկամուտների կոմիտեի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ կայացած կլոր սեղանին UITE-ի գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը հայտնել է, որ առաջարկություններն ուղղված են մաքսային ձեւակերպումների ընթացակարգերի արագացմանը եւ ներկրման, արտահանման, վերաարտահանման ու միջազգային ապրանքափոխանակման ոլորտներում առկա խնդիրների լուծմանը:
“Չինաստանից, Մերձավոր Արեւելքի ու Հարավարեւելյան Ասիայի երկրներից ներկրման մաքսային ձեւակերպման ընթացքում մաքսային ծառայությունը հաճախ անբավարար է համարում հաշիվ-ապրանքագրերը եւ առաջնորդվում է կողմնորոշիչ գներով, որոնք հաճախ գերազանցում են շուկայականը”,- ասել է Կարեն Վարդանյանը` ընդգծելով, որ այդ երկրներից ներկրվում է համաշխարհային ճանաչում ունեցող ընկերությունների ենթակառույցների արտադրանքի մեծ ծավալ, եւ անվստահությունը նշված գործարքների գների նկատմամբ վնասում է Հայաստանի ներդրումային գրավչությանը:
UITE-ն առաջարկում է ապրանքների ներմուծման ժամանակ գործարքի գնի մեթոդով մաքսային արժեքի որոշման տեսակարար կշիռը ներկայիս 5%-ից հասցնել 25%-ի, պարզեցնել մաքսային օրենսդրության պահանջները հաշիվ-ապրանքագրերի նկատմամբ եւ ներդնել էլեկտրենային հաշիվ-ապրանքագրերի մեխանիզմ: “Գիտակցելով, որ մաքսային աշխատողներն ունեն կողմնորոշիչ գների կիրառման իրենց ոչ անհիմն բացատրությունները, անհրաժեշտ է մշակել նաեւ դրանց բնորոշման ճկուն եւ օբյեկտիվ մեխանիզմները”,- ասել է Կարեն Վարդանյանը:
Նա առաջարկել է մաքսային արժեքի գնահատման գործընթացից ազատել նաեւ այն ընկերություններին, որոնք կատարում են փորձարկումներ եւ թեստավորում են նոր IT սարքավորումներ:
Շոշափելով IT սարքավորումների արտահանման խնդիրները` Կարեն Վարդանյանն ասել է, որ IT արտադրանքի մեծ մասը ստիպված է երկար փորձաքննություն անցնել հատուկ հանձնաժողովի կողմից, որը պետք է բացահայտի, թե ապրանքն արդյոք երկակի նշանակության չի: UITE-ն առաջարկում է արագացնել փորձաքննության գործընթացն այն փորձագետների միջոցով, ովքեր ապրանքը կգնահատեն հենց մաքսակետում:
“Սուր խնդիրներ են առաջանում նաեւ սարքավորումների վերաարտահանման ժամանակ”,- ասել է Կարեն Վարդանյանը` նշելով, որ ՀՀ մի շարք ընկերություններ, որոնք ձեռք են բերել տարածաշրջանային դիստրիբյուտորի կարգավիճակ, ժամանակավորապես ներկրված սարքավորումները Վրաստան, Թուրքիա եւ Իրան վերաարտահանելիս ստիպված են այն ձեւակերպել որպես սեփական արտահանում, ինչն երկարացնում է տարածաշրջանային գործարքների իրականացումը եւ կասկածի տակ դնում “ժամանակավոր ներկրում”, “ժամանակավոր ներկրում վերամշակման նպատակով”, “ժամանակավոր արտահանում” եւ “ժամանակավոր արտահանում վերամշակման նպատակով” մաքսային ռեժիմների գործնական կիրառությունը:
Թվարկված խնդիրների թվում Կարեն Վարդանյանը նշել է նաեւ այն թյուրիմացությունը, որին բախվում են ընկերությունները արտասահմանում սարքավորումներ գնելիս: “Եթե ներկրվող սարքավորումը սարքին չէ, վաճառող ընկերությունը գնորդին ուղարկում է նոր սարքավորում, իսկ գնորդը նրան ետ է ուղարկում անսարքը, մինչդեռ մաքսային ծառայությունը չաշխատող սարքավորման վերադարձումը համարում է արտահանում, իսկ նորի համար կրկին գանձվում է մաքսային տուրք”,- ասել է Կարեն Վարդանյանը:
“Մաքսատան աշխատանքի այդպիսի մեթոդները բացարձակ անհեռանկարային են”,- ասել է UITE-ի գործադիր տնօրենը` նշելով, որ “չնայած ցանկությանը, պետությունն, այնուամենայնիվ, դեռեւս IT հատվածի հուսալի գործընկերը չէ”:
ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետեկամուտների կոմիտեի մաքսային հսկողության վարչության պետ Ալբերտ Հարությունյանը խոստովանել է օրենսդրական բացթողումների առկայությունն ու ցանկություն հայտնել օժանդակել բարեփոխումներին:
Խոսելով, մասնավորապես, մաքսային ծառայության կողմից կողմնորոշիչ գների կիրառման մասին` Ալբերտ Հարությունյանն ասել է, որ մաքսավորները ստիպված են գնում այդ միջոցառմանը, քանզի բազմաթիվ հաշիվ-ապրանքագրեր չեն համապատասխանում անհրաժեշտ պահանջներին եւ հաճախ լրացվում են միջնորդների կողմից, որոնք ձգտում են քողարկել գործարքների իրական արժեքը: Ալբերտ Հարությունյանը անվստահություն է հայտնել նաեւէլեկտրոնային ապրանքագրերի նկատմամբ` նշելով այդ ոլորտում անհրաժեշտ կարգավորման բացակայությունը:
Կլոր սեղանի արդյունքներով որոշում է կայացվել UITE-ի առաջարկությունները էկոնոմիկայի նախարարությանը, պետեկամուտների կոմիտեին եւ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման ազգային խորհրդին ուղարկելու վերաբերյալ:

15:51 | 13.03.09 | News | 10441
Yerevan /Mediamax/. Union of IT Enterprises (UITE) presented a number of proposals to change customs legislation of Armenia.
Mediamax reports that, speaking at a round table with the participation of representatives of the private sector and the State Revenue Committee of Armenia in Yerevan today, Executive Director of UITE Karen Vardanyan informed that the proposals are meant to accelerate the process of customs clearances and solve problems in the sphere of import, export, reexport and international trade barter.
“During customs clearance of import from China, Near East and South-Eastern Asia countries, the customs service often considers invoices insufficient and is guided by fair values, which often exceed the market ones”, Karen Vardanyan stated, stressing that large volume of production is imported from the given countries, which is produced by subdivisions of world famous companies in the given country, and distrust for invoices damages Armenia’s investment attractiveness.
UITE suggests increasing from today’s 5% up to 25% the specific weight of customs import value estimation basing on invoice, facilitate the requirements of customs legislation concerning invoices and implement a mechanism to apply electronic invoices. “Realizing the fact that customs employees have their own not unfounded explanations for applying fair values, one should elaborate flexible and impartial mechanisms for their estimation”, Karen Vardanyan stated.
He also proposed to free from import customs value estimation the companies, which realize examinations and testing of new IT equipment.
Touching upon the problem of IT equipment export, Karen Vardanyan stated that the larger part of IT production export is forced to undergo long expertise by a special commission, which should reveal whether the good has double purpose. UITE suggests accelerating the process of expertise, attracting experts, who would assess the good right at the customs.
“Acute problems occur also during reexport of equipment”, Karen Vardanyan stated, noting that a number of Armenian companies, which have acquired the status of regional distributors, while reexporting temporarily imported equipment to Georgia, Turkey and Iran, have to register it as their own export, which very much delays realization of regional operations and casts doubt on practical application of “temporary import”, “temporary import for processing”, “temporary export” and “temporary export for processing” customs treatments.
Besides the above-mentioned problems, Karen Vardanyan also noted the misunderstanding, which companies face, while purchasing equipment abroad. “If the imported equipment is defective, the seller company sends new equipment to the buyer, and the buyer sends the defective one back to the seller, but the customs service considers the defective equipment to be export, and collects tax duty for the second time for delivery of the equipment in good order”, Karen Vardanyan stated.
“Such methods of customs work have absolutely no prospects”, Executive Director of UITE stated, noting that “despite the wish, the state, nevertheless, is not yet a reliable business-partner for the IT-sector”.
Head of Customs Control Department of the State Revenue Committee under the Armenian government Albert Harutyunyan admitted that there are legislative oversights and expressed a wish to assist the reforms.
Touching, in particular, upon application of fair values by the customs service, Albert Harutyunyan stated that this is a forced measure, since many invoices do not meet the necessary requirements and are often filled in by mediators, who try to conceal the real cost of the deals. Albert Harutyunyan expressed also distrust for electronic declarations, noting that there is no proper regulation in this sphere.
Following the results of the round table, a decision was made to send the proposals of UITE to the Ministry of Economy, the State Revenue Committee and Information Technologies Development Support National Council.