14:39 | 12.08.26 | Նորություններ | 213
Ucom-ի աջակցությամբ Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնի կողմից իրականացվող «Կիբեռանվտանգության կրթական ծրագիր դպրոցականների համար» դասընթացն ամփոփվել է Mini CTF (Capture The Flag) մրցույթով, որին մասնակցեց 61 շրջանավարտ՝ կազմելով 19 թիմ։
Նրանք մրցել են Jeopardy ձեւաչափով CTF հարթակում եւ լուծել են տարբեր բարդության առաջադրանքներ, որոնք ընդգրկում էին կիբեռանվտանգության հիմնարար թեմաներ։
Մրցույթի առաջադրանքները մշակված էին իրականությանը մոտ սցենարների հիման վրա։ Մասնակիցները թիմերով լուծում էին կիբեռանվտանգության տարբեր խնդիրներ՝ կիրառելով տեխնիկական գիտելիքներ, տրամաբանական մտածողություն եւ թիմային աշխատանքի հմտություններ։ Այն ծրագրի մասնակիցներին հնարավորություն է տվել գործնականում կիրառելու դասընթացի ընթացքում ձեռք բերած գիտելիքներն ու հմտությունները։
«Հայաստանի թվային զարգացումը կախված է ոչ միայն ժամանակակից ենթակառուցվածքներից, այլեւ այն մարդկանցից, որոնք կարող են անվտանգ, պատասխանատու եւ վստահորեն գործել տեխնոլոգիական միջավայրում։ Այդ պատճառով Ucom-ի համար կարեւոր է դեռ դպրոցական տարիքից նպաստել կիբեռանվտանգության գիտելիքների եւ գործնական հմտությունների ձեւավորմանը։ Այս նախաձեռնությամբ մենք նպատակ ունենք զարգացնելու երիտասարդների կարողությունները, հետաքրքրություն առաջացնելու տեխնոլոգիական մասնագիտությունների նկատմամբ, ինչն էլ կնպաստի ապագա տեխնոլոգիական համայնքի ձեւավորմանը»,- նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Ծրագրի բոլոր մասնակիցները ստացել են մասնակցության հավաստագրեր եւ խրախուսական մրցանակներ։
«Mini CTF-ը ծրագրի տրամաբանական եւ կարեւոր եզրափակիչ փուլն էր։ Մեզ համար էական էր, որ մասնակիցները ոչ միայն ստանային տեսական գիտելիքներ, այլեւ հնարավորություն ունենային դրանք կիրառելու իրականությանը մոտ միջավայրում։ Նման փորձառությունը զարգացնում է ոչ միայն տեխնիկական հմտությունները, այլեւ վերլուծական մտածողությունը, համագործակցելու կարողությունն ու ինքնավստահությունը»,- նշել է Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնի տնօրեն Մարի Բարսեղյանը։
Ucom-ի աջակցությամբ իրականացված ծրագրին մասնակցել են 14–17 տարեկան դպրոցականներ։
Դասընթացի ընթացքում մասնակիցները ծանոթացել են ժամանակակից թվային սպառնալիքներին, սովորել են դրանցից պաշտպանվելու հիմնական գործիքներն ու սկզբունքները, ինչպես նաեւ պատկերացում կազմել կիբեռանվտանգության ոլորտի մասնագիտական հնարավորությունների մասին։ Mini CTF մրցույթը դարձավ ձեռք բերած գիտելիքներն ու հմտությունները գործնականում կիրառելու եզրափակիչ փորձությունը։
Այս նախաձեռնությունը դարձել է Ucom-ի եւ Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնի համագործակցության հերթական քայլը՝ նպաստելով Հայաստանում երիտասարդների թվային գրագիտության բարձրացմանն ու տեխնոլոգիական կարողությունների զարգացմանը։

14:39 | 12.08.26 | Новости | 414
При поддержке Ucom курс «Образовательная программа по кибербезопасности для школьников», реализуемый Microsoft Инновационным центром, завершился конкурсом Mini CTF (Capture The Flag), в котором принял участие 61 выпускник, сформировавший 19 команд.
Участники соревновались на CTF-платформе в формате Jeopardy и решали задания различного уровня сложности, охватывающие базовые темы кибербезопасности.
Задания конкурса были разработаны на основе сценариев, приближенных к реальным ситуациям. Работая в командах, участники решали различные задачи в области кибербезопасности, применяя технические знания, аналитическое мышление и навыки командной работы. Конкурс предоставил им возможность на практике применить знания и навыки, полученные в ходе обучения.
«Цифровое развитие Армении зависит не только от современной инфраструктуры, но и от людей, которые могут безопасно, ответственно и уверенно действовать в технологической среде. Именно поэтому для Ucom важно содействовать формированию у школьников знаний в области кибербезопасности и практических навыков с ранних лет. Благодаря этой инициативе мы стремимся развивать способности молодых людей, формировать интерес к технологическим профессиям, что в дальнейшем будет способствовать развитию будущего технологического сообщества», — отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
Все участники программы получили сертификаты об участии и поощрительные призы.
«Mini CTF стал логичным и важным заключительным этапом программы. Для нас было важно, чтобы участники не только получили теоретические знания, но и имели возможность применить их в условиях, приближенных к реальным. Такой опыт развивает не только технические навыки, но и аналитическое мышление, способность работать в команде и уверенность в собственных силах», — отметила директор Инновационного центра Microsoft Мари Барсегян.
В программе, реализованной при поддержке Ucom, приняли участие школьники в возрасте от 14 до 17 лет.
В рамках курса участники познакомились с современными цифровыми угрозами, изучили основные инструменты и принципы защиты от них, а также получили представление о профессиональных возможностях в сфере кибербезопасности. Конкурс Mini CTF стал финальным испытанием, позволившим участникам применить на практике полученные знания и навыки.
Эта инициатива стала очередным шагом в сотрудничестве Ucom и Microsoft Инновационного центра, направленным на повышение цифровой грамотности молодежи и развитие технологических навыков в Армении.