14:39 | 12.08.26 | Նորություններ | 213
Ucom-ի աջակցությամբ Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնի կողմից իրականացվող «Կիբեռանվտանգության կրթական ծրագիր դպրոցականների համար» դասընթացն ամփոփվել է Mini CTF (Capture The Flag) մրցույթով, որին մասնակցեց 61 շրջանավարտ՝ կազմելով 19 թիմ։
Նրանք մրցել են Jeopardy ձեւաչափով CTF հարթակում եւ լուծել են տարբեր բարդության առաջադրանքներ, որոնք ընդգրկում էին կիբեռանվտանգության հիմնարար թեմաներ։
Մրցույթի առաջադրանքները մշակված էին իրականությանը մոտ սցենարների հիման վրա։ Մասնակիցները թիմերով լուծում էին կիբեռանվտանգության տարբեր խնդիրներ՝ կիրառելով տեխնիկական գիտելիքներ, տրամաբանական մտածողություն եւ թիմային աշխատանքի հմտություններ։ Այն ծրագրի մասնակիցներին հնարավորություն է տվել գործնականում կիրառելու դասընթացի ընթացքում ձեռք բերած գիտելիքներն ու հմտությունները։
«Հայաստանի թվային զարգացումը կախված է ոչ միայն ժամանակակից ենթակառուցվածքներից, այլեւ այն մարդկանցից, որոնք կարող են անվտանգ, պատասխանատու եւ վստահորեն գործել տեխնոլոգիական միջավայրում։ Այդ պատճառով Ucom-ի համար կարեւոր է դեռ դպրոցական տարիքից նպաստել կիբեռանվտանգության գիտելիքների եւ գործնական հմտությունների ձեւավորմանը։ Այս նախաձեռնությամբ մենք նպատակ ունենք զարգացնելու երիտասարդների կարողությունները, հետաքրքրություն առաջացնելու տեխնոլոգիական մասնագիտությունների նկատմամբ, ինչն էլ կնպաստի ապագա տեխնոլոգիական համայնքի ձեւավորմանը»,- նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Ծրագրի բոլոր մասնակիցները ստացել են մասնակցության հավաստագրեր եւ խրախուսական մրցանակներ։
«Mini CTF-ը ծրագրի տրամաբանական եւ կարեւոր եզրափակիչ փուլն էր։ Մեզ համար էական էր, որ մասնակիցները ոչ միայն ստանային տեսական գիտելիքներ, այլեւ հնարավորություն ունենային դրանք կիրառելու իրականությանը մոտ միջավայրում։ Նման փորձառությունը զարգացնում է ոչ միայն տեխնիկական հմտությունները, այլեւ վերլուծական մտածողությունը, համագործակցելու կարողությունն ու ինքնավստահությունը»,- նշել է Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնի տնօրեն Մարի Բարսեղյանը։
Ucom-ի աջակցությամբ իրականացված ծրագրին մասնակցել են 14–17 տարեկան դպրոցականներ։
Դասընթացի ընթացքում մասնակիցները ծանոթացել են ժամանակակից թվային սպառնալիքներին, սովորել են դրանցից պաշտպանվելու հիմնական գործիքներն ու սկզբունքները, ինչպես նաեւ պատկերացում կազմել կիբեռանվտանգության ոլորտի մասնագիտական հնարավորությունների մասին։ Mini CTF մրցույթը դարձավ ձեռք բերած գիտելիքներն ու հմտությունները գործնականում կիրառելու եզրափակիչ փորձությունը։
Այս նախաձեռնությունը դարձել է Ucom-ի եւ Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնի համագործակցության հերթական քայլը՝ նպաստելով Հայաստանում երիտասարդների թվային գրագիտության բարձրացմանն ու տեխնոլոգիական կարողությունների զարգացմանը։

14:39 | 12.08.26 | News | 90
The “Cybersecurity Education Program for Schoolchildren,” implemented by the Microsoft Innovation Center with the support of Ucom, concluded with a Mini CTF (Capture The Flag) competition, bringing together 61 graduates across 19 teams.
Competing on a Jeopardy-style CTF platform, the participants tackled challenges of varying difficulty covering fundamental cybersecurity topics.
The competition challenges were based on realistic scenarios. Working in teams, participants solved a range of cybersecurity tasks, applying their technical knowledge, logical thinking, and teamwork skills. The competition provided them with an opportunity to put into practice the knowledge and skills they had acquired throughout the program.
“Armenia’s digital development depends not only on modern infrastructure, but also on people who can navigate the digital environment safely, responsibly, and confidently. That is why it is important for Ucom to contribute to developing cybersecurity knowledge and practical skills among students at an early age. Through this initiative, we aim to develop young people’s capabilities and spark their interest in technology-related careers, contributing to the development of Armenia’s future technology community,” said Ralph Yirikian, General Director of Ucom.
All program participants received certificates of participation and incentive prizes.
“The Mini CTF was a logical and important final stage of the program. It was essential for us that participants not only acquire theoretical knowledge but also have the opportunity to apply it in a realistic environment. Such an experience develops not only technical skills, but also analytical thinking, the ability to collaborate, and self-confidence,” said Marie Barseghyan, Director of the Microsoft Innovation Center.
The program, implemented with the support of Ucom, was open to schoolchildren aged 14–17.
Throughout the course, participants learned about modern digital threats, the key tools and principles for protecting against them, and gained an understanding of career opportunities in the field of cybersecurity. The Mini CTF competition served as the final practical challenge, allowing participants to apply the knowledge and skills they had acquired throughout the program.
The initiative marked another step in the cooperation between Ucom and the Microsoft Innovation Center, contributing to the development of young people’s digital literacy and technological skills in Armenia.