16:50 | 03.08.26 | Նորություններ | 174
Viva-ն եւ «Արտիսիմո» մշակութային հասարակական կազմակերպությունը կարեւոր ձեռքբերումներ են արձանագրում:
Կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող (ԿԱՊԿՈւ) երեխաների շրջանում դա իրական հաղթանակ է. առաջին քայլեր, արտաբերված առաջին խոսք, վարքագծի փոփոխության դրական դինամիկա, ծնողների հոգեբանական վիճակի բարելավում եւ այլն:
Արձանագրվող յուրաքանչյուր ձեռքբերում ծնողների համար տարիների երազանք է եղել: «Ոսկեփորիկ» զարգացման կենտրոնի մասնագետները համոզված են, որ դա տարբեր թերապիաների զուգահեռ կիրառման արդյունք է:
Երկու մարզից փոքր խմբերով Դրախտիկ տեղափոխված «Ոսկեփորիկ»-ի երեխաները մասնակցել են հիպոթերապիայի հերթական շրջափուլին: Լիարժեք կազմակերպելու համար հաշվարկվել է ամեն ինչ՝ անհրաժեշտ տարածքից մինչեւ որոշակի հատկություններով օժտված կենդանիների ընտրություն: Նախապատրաստական, անհատական աշխատանք է տարվել յուրաքանչյուր երեխայի հետ՝ վախերը հաղթահարելու եւ առավելագույն արդյունքի հասնելու համար:
«Այս թիմը տիտանական աշխատանք է կատարում, եւ ես հավատում եմ, որ նվիրման ու պրոֆեսիոնալիզմի արդյունքում հաջողության նոր պատմություններ կլինեն: Ես մասնագիտորեն չեմ կարող խոսել հիպոթերապիայի կարեւորության մասին, սակայն գիտեմ, որ այդ ամենն ապացուցող անհերքելի փաստեր կան: Դանիացի հեծյալ Լիս Հարթելի անձնական պատմությունն ամենավառ օրինակն է: Կին, ով սպորտային կարիերայի ընթացքում պոլիոմիելիտի հետեւանքով կաթվածահար է եղել, ում, սակայն, դա չի խանգարել 8 տարի անց՝ 23-ամյա հասակում, դրեսաժ (գեղավարգ) մրցաձեւում պայքարել է տղամարդկանց հետ եւ 1952 թվականին դառնալ Հելսինկիի Օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր: Տարիներ անց նա կրկնել է արդյունքը եւ անձնական պատմությամբ ու սպորտային հաջողություններով բժշկական հանրությանն ապացուցել, որ ձիավարությունը կարող է հզոր վերականգնողական գործիք լինել»,- ասել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Ձիասպորտով զբաղված եւ Շվեյցարիայում վերապատրաստված Կատերինա Հորստկան կրթաբուժական եւ վերականգնողական ծառայությունների շարքում առանձնահատուկ տեղ է տալիս հիպոթերապիային եւ բուժական ադապտիվ ձիավարությանը: Որպես մասնագետ ընդգծում է, որ ձիու քայլքի ժամանակ, կենդանու մեջքի մկանների բարդ շարժումները մերսող եւ թույլ տաքացնող ազդեցություն են թողնում: Նրա  մարմնի ջերմությունը, որը 1,5 աստիճանով բարձր է մարդու մարմնի ջերմաստիճանից, ակտիվացնում է արյան շրջանառությունը, խթանում է մանր մոտորիկան, նպաստում երեխայի դրական աշխարհընկալմանը:
«Viva-ի աջակցությամբ մենք կրթաբուժական եւ վերականգնողական մի շարք ծառայություններ ենք մատուցում երկու մարզի երեխաների: Բոլորն էլ կարեւոր են, սակայն հիպոթերապիայի հասանելիությունն ու շարունակականությունը եւս անհրաժեշտ է արդյունքի համար: Ձիու բնական, ռիթմիկ շարժումները փոխանցվում են երեխայի մարմնին՝ խթանելով նյարդամկանային համակարգի աշխատանքը, ինչպես նաեւ  հավասարակշռության, կեցվածքի եւ կոորդինացիայի զարգացումը։ Մարդու մկանները ստանում են բոլոր այն ազդակները, որոնք անհրաժեշտ են քայլելու համար: Միաժամանակ երեխան ներգրավվում է հետաքրքիր եւ մոտիվացնող միջավայրում, ինչը բարձրացնում է համագործակցելու եւ սովորելու պատրաստակամությունը»,- ասել է «Արտիսիմո» մշակութային ՀԿ հիմնադիր Կատերինա Հորստկան:
«Ոսկեփորիկ» զարգացման կենտրոնների մասնագետները տարեկան սպասարկում են 200 երեխայի՝ Վայոց ձորի եւ Գեղարքունիքի մարզերում։
Viva-ի կողմից իրականացվող աջակցության ծրագրի շրջանակում 60 երեխա ստանում է կրթական եւ բուժական-վերականգնողական ծառայություններ՝ հաճախելով Գեղարքունիքի եւ Վայոց ձորի մարզերում գործող զարգացման կենտրոններ, ինչը նպաստում է նրանց ներառական զարգացմանը։ Շատ երեխաների համար վերականգնողական գործընթացը պետք է լինի անընդհատ, քանի որ դադարի դեպքում հնարավոր չէ հասնել ցանկալի արդյունքների։ Viva-ի աջակցությունը հնարավորություն է տալիս ապահովել ծառայությունների անհրաժեշտ շարունակականությունը եւ փոխել երեխաների կյանքի որակը:
Հատուկ կրթական եւ վերականգնողական ծառայությունների շրջանակը ներառում է զգայական ինտեգրում, հոգեբանական աջակցություն՝ ծնող-երեխա շթղայում, խոսքի թերապիա, հեքիաթաթերապիա, արտ-թերապիա, երաժշտաթերապիա եւ հիպոթերապիա:
Զարգացման հնարավոր խանգարումները ժամանակին հայտնաբերելու եւ ցուցաբերվող աջակցության առավելագույն արդյունավետությունն ապահովելու նպատակով մասնագետներն աշխատում են ինչպես երեխաների, այնպես էլ նրանց ծնողների հետ։

Сотрудничество, начатое восемь месяцев назад, начинает приносить видимые результаты․
Культурная общественная организация «Artissimo» и Viva фиксирует важные достижения. Для детей с особыми образовательными потребностями это настоящая победа. Первые шаги, первые произнесенные слова, положительная динамика в поведении, улучшение эмоционального состояния родителей и многое другое.
За каждым достижением стоит многолетняя мечта родителей. В центре развития «Воскепорик» специалисты убеждены: это итог комплексного применения нескольких терапий.
Дети «Воскепорик», приехавшие небольшими группами из двух регионов в Драхтик, прошли очередной курс иппотерапии. Для полноценной организации было учтено все – от необходимой площади до выбора животных, обладающих определенными качествами. С каждым ребенком была проведена индивидуальная подготовительная работа, чтобы помочь преодолеть страхи и достичь максимального результата.
«Эта команда делает титаническую работу, и я верю, что в результате преданности и профессионализма будут новые истории успеха. Я не могу профессионального говорить о важности иппотерапии, но знаю, что существуют неопровержимые факты, доказывающие все это. История датской наездницы Лис Хартель служит ярким примером. Паралич, развившийся в следствие полиомиелита во время спортивной карьеры, не помешал ей через восемь лет, в возрасте 23 лет, соревноваться в дрессаже с мужчинами и в 1952 году стать серебряным призером Олимпийских игр в Хельсинки. Спустя годы она повторила этот же результат. Своим жизненным примером и спортивными достижениями она показала медицинскому сообществу, что верховая езда способна стать мощным инструментом реабилитации», − заметил генеральный директор Viva Армен Аветисян.
Катерина Хорстка, которая занимается конным спортом и прошла обучение в Швейцарии, среди образовательных, лечебных и реабилитационных услуг особое место отводит иппотерапии и лечебной адаптивной верховой езде. Как специалист, она подчеркивает, что во время ходьбы лошади сложные движения мышц ее спины оказывают массажное и легкое согревающее воздействие. Температура тела лошади, которая на 1,5 градуса выше температуры тела человека, активизирует кровообращение, стимулирует мелкую моторику и способствует формированию у ребенка позитивного восприятия мира.
«При поддержке Viva мы предоставляем ряд образовательных и реабилитационных услуг детям из двух регионов. Все они важны, но доступность и непрерывность иппотерапии также необходимы для достижения результата. Естественные, ритмичные движения лошади передаются телу ребенка, стимулируют работу нервно-мышечной системы, а также развитие равновесия, осанки и координации. Мышцы человека получают все импульсы, необходимые для ходьбы. Одновременно ребенок находится в интересной и мотивирующей среде, что повышает его готовность к сотрудничеству и обучению», − говорит основательница культурной НПО «Artissimo» Катерина Хортска.
Специалисты центров развития «Воскепорик» ежегодно обслуживают 200 детей в Вайоцдзорской и Гегаркуникской областях.
В рамках программы поддержки, реализуемой Viva, 60 детей получают образовательные и лечебно-реабилитационные услуги, посещая центры развития в Гегаркуникской и Вайоцдзорской областях, что способствует их инклюзивному развитию. Для многих детей реабилитация носит непрерывный характер, и добиться желаемых результатов при ее прерывании невозможно. Поддержка Viva позволяет обеспечить столь необходимую непрерывность предоставления этих услуг и менять уровень жизни этих детей.
Перечень специальных образовательных и реабилитационных услуг включает сенсорную интеграцию, психологическую поддержку в цепочке отношений между родителями и детьми, логопедическую терапию, сказкотерапию, арт-терапию, музыкальную терапию и иппотерапию.
Для своевременного выявления возможных нарушений развития и обеспечения максимальной эффективности оказываемой помощи специалисты работают как с детьми, так и с их родителями.