07:18 | 26.06.26 | Նորություններ | 2149
Cyberhub.am-ի համահիմնադիր Արթուր Պապյանը մեկնաբանել է Հայաստանի կառավարության ծրագիրը IMEI միասնական համակարգի ներդրման մասին՝ ներմուծված բջջային հեռախոսների ամբողջական գրանցման եւ հետեւողականության ապահովման համար:
«Առաջին հայացքից հնչում է տեխնիկական ու անմեղ՝ «պայքար ստվերի դեմ», «հեռախոսների գողության կանխում»։ Բայց տեսնենք` ինչ է նախատեսվում իրականում.
1. Ստեղծվելու է մի հսկա բազա, որտեղ կապվելու են ձեր անձնագիրն ու անձնական տվյալները, ձեր հեռախոսի կոդը (IMEI) եւ ձեր բոլոր SIM/eSIM քարտերը։ Սա պարզապես հարկային գործիք չէ. սա պետությանը հնարավորություն է տալիս ցանկացած պահի տեսնել, թե ով, որ սարքով եւ երբ է ակտիվանում ցանցում։
2. Եթե ամեն րոպե 2.5 միլիոն օգտատիրոջ տվյալ պարունակող այդ բազան խափանվի, օպերատորները ստիպված են լինելու անջատել ձեր կապը։ Իսկ մենք գիտենք, թե ինչպես են աշխատում պետական բազաները, օրինակ՝ առաջին դասարանցիների գրանցման բազան, որը այս շաբաթ ընդամենը մի 20 000 ծնողի պիտի միաժամանակ սպասարկեր, բայց ուղղակի չէր աշխատում։
3. Նախագծում կա վտանգավոր մի կետ՝ ադմինիստրատորը կարող է այս բազայի տվյալներով «թվային այլ ծառայություններ» մատուցել պետական ու տեղական մարմիններին կամ նույնիսկ մասնավոր ընկերություններին։ Այսինքն՝ տվյալները, որոնք հավաքվում են իբր «մաքսանենգության դեմ պայքարի» համար, վաղը կարող են օգտագործվել բոլորովին այլ՝ մեզ անհայտ նպատակներով։
4. Մեկ տեղում ամբողջ հանրապետության հեռախոսների ու քաղաքացիների տվյալների կենտրոնացումը երազանք է ցանկացած կիբեռհանցագործի համար։ Եթե այս բազան կոտրվի (իսկ անխոցելի համակարգեր չկան), յուրաքանչյուրիս անվտանգությունը կդրվի հարվածի տակ», - գրել է Արթուր Պապյանը:
Հունիսի 25-ին կառավարությունը հավանություն է տվել «Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի եւ հարակից օրենքների նախագծերին։
Հիմնավորման համաձայն՝ Հայաստանում IMEI կոդերի վերահսկողության բացակայությունը մի շարք ռիսկեր է ստեղծում, մասնավորապես՝ չմաքսազերծված, կեղծ կամ փոփոխված IMEI կոդերով բջջային հեռախոսների շրջանառություն, ինչը հանգեցնում է հարկային կորուստների, շուկայի մրցակցության խաթարման եւ տեխնիկական ու անվտանգության ռիսկերի աճի։ Ըստ այդմ՝   նախատեսվում է ներդնել արդյունավետ համակարգ ներմուծված բջջային հեռախոսների ամբողջական գրանցման եւ հետեւողականության ապահովման համար՝ միջազգային լավագույն փորձին համապատասխան։
Անդրադառնալով նախաձեռնությանը, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել էր.
«Բջջային հեռախոսների շուկան ամենամեծ ստվերային շուկան է, եւ ինչ անում ենք՝ այդ շուկան շարունակում է իր գործը: Աշխարհում այս լուծումները վաղուց կան, եւ մեր քաղաքական արձանագրումն այն է, որ ավարտվում է բջջային հեռախոսների սեւ շուկայի դարաշրջանը։ Հայաստանի Հանրապետությունում ոչ մի հեռախոս, որը չի հավաստիացվում, որ ներմուծվել է օրինական ճանապարհով, չի աշխատելու»։

07:18 | 26.06.26 | Новости | 2221
Соучредитель Cyberhub.am Артур Папян прокомментировал планы правительства Армении по внедрению единой системы IMEI, направленную на регистрацию и отслеживаемость импортируемых мобильных телефонов.
«На первый взгляд звучит технически и безобидно: «борьба с теневым сектором», «предотвращение краж телефонов». Но давайте посмотрим, что планируется на самом деле:
1. Будет создана гигантская база данных, где будут связаны ваш паспорт и личные данные, код вашего телефона (IMEI) и все ваши SIM/eSIM-карты. Это не просто налоговый инструмент. Это дает государству возможность в любой момент видеть, кто, с какого устройства и когда активируется в сети.
2. Если эта база, содержащая поминутные данные 2,5 миллиона пользователей, даст сбой, операторы будут вынуждены отключить вам связь. А мы знаем, как работают государственные базы данных - например, база регистрации первоклассников, которая на этой неделе должна была одновременно обслужить всего около 20 000 родителей, просто не работала».
3. В проекте есть опасный пункт: администратор сможет использовать данные базы для предоставления «других цифровых услуг» государственным и местным органам или даже частным компаниям. То есть, данные, которые собираются якобы для «борьбы с контрабандой», завтра могут быть использованы в совершенно иных, неизвестных нам целях.
4. Централизация данных телефонов и граждан всей республики в одном месте - это мечта любого киберпреступника. Если эту базу взломают (неуязвимых систем не существует), безопасность каждого из нас окажется под угрозой», - написал Артур Папян.
25 июня правительство одобрило проект закона «О внесении дополнений и изменений в Закон об электронной коммуникации». Согласно обоснованию, отсутствие контроля над IMEI-кодами в Армении создает ряд рисков, в частности: оборот нерастаможенных, поддельных или измененных IMEI-кодов на мобильных телефонах, что приводит к налоговым потерям, нарушению рыночной конкуренции, а также росту технических рисков и угроз безопасности. В связи с этим планируется внедрить эффективную систему для полной регистрации и обеспечения отслеживаемости импортируемых мобильных телефонов в соответствии с лучшим мировым опытом.
Комментируя инициативу, премьер-министр Никол Пашинян отметил:
«Рынок мобильных телефонов - это самый крупный теневой рынок, и что бы мы ни делали, он продолжает свою работу. В мире эти решения существуют уже давно, и наша политическая констатация заключается в том, что эпоха черного рынка мобильных телефонов подходит к концу. В Армении не будет работать ни один телефон, легальность импорта которого не будет подтверждена».