14:18 | 22.06.26 | Նորություններ | 667
Փոքրիկ Ալեքսն սկսել է խոսել: Ավելին՝ մեղմվել են մանկական ուղեղային կաթվածի (ՄՈՒԿ) հետեւանքները, փոխվել է երեխայի եւ նրա ընտանիքի կյանքի որակը:
Երեքուկես տարեկան Ալեքսը մեկ ամիս առաջ կարողանում էր արտաբերել ընդամենը երեք բառ, չուներ ուշադրության կենտրոնացում եւ խաղալու ցանկություն: Այժմ դրական մեծ առաջընթաց կա փոքրիկի վարքագծում, ինչպես նաեւ շրջապատի եւ երեւույթների ընկալման հարցում: Տղան խոսում է, հաշվում, ճանաչում է գույները եւ համբերատար է դարձել ուշադրություն կենտրոնացում պահանջող խաղերի ժամանակ: Երեխայի մայրը նկատում է, որ դրական դինամիկան նպաստել է նաեւ ընտանիք հոգեվիճակի փոփոխությանը:
Ալեքսի հաջողության պատմությունը Viva-«Արտիսիմո» համագործակցության կարեւոր ձեռքբերումներից մեկն է: «Ոսկեփորիկ» զարգացման կենտրոնի մասնագետները նշում են՝ նման արդյունքի են հասել անվճար հիմքունքներով կազմակերպված` յոթամսյա ինտենսիվ աշխատանքների շնորհիվ:
Վերականգնողական թերապիաների շարունակականությունն ու հետեւողականությունը կարեւոր են՝ կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող (ԿԱՊԿՈւ) երեխաների համար: Թեման ավելի արդիական է մարզերում, որտեղ խնդիր է այս խմբի երեխաների վաղ հայտնաբերումը, իսկ ընտանիքներն առավել խոցելի են՝ մասնագիտական, զարգացման կենտրոններից օգտվելու՝ երբեմն անհնարինության պատճառով:
«Մենք զգալի ձեռքբերում ունենք երկու մարզի «Ոսկեփորիկներում»: Յուրաքանչնուր երեխայի հաջողություն կենտրոնի հաջողությունն է: Մեզ հետ առաջին քայլերն են անում, մեզ հետ առաջին բառերն են ասում: Այդ հաջողությունը պայմանավորված է թե´ ծնողների, ներգրավվածությամբ, թե´մասնագետների գրագետ աշխատանքով: Այդուհանդերձ, ամենակարեւորը վերականգնողական թերապիաների չընդհատվող շարունակականությունն է: Մեծ ուրախությամբ եմ արձանագրում, որ Viva-ի աջակցությամբ՝ ունենք այդ հնարավորությունը: Կենտրոնն իրականացնում է վերականգնողական տարբեր թերապիաներ՝ ֆիզիոթերապիայից մինչեւ զգայական ինտեգրում եւ ձիաբուժություն», - ասել է «Արտիսիմո» մշակութային ՀԿ հիմնադիր Կատերինա Հորստկան:
Viva-ի աջակցությամբ, «Ոսկեփորիկ» զարգացման կենտրոնների մասնագետները Վայոց ձորում եւ Գեղարքունիքում տիտանական աշխատանք են կատարում: Տարեկան կտրվածքով՝ լիարժեք սպասարկվում է 200 երեխա: Աշխատանքի մեթոդաբանությունը, հետեւողական ջանքերն ու նվիրումը տալիս են ցանկալի արդյունք:
Կիրառվում է ծնող-երեխա-մասնագետ շղթան ապահովող մոդելը, գիտելիքներ ստացած ծնողները տանը կիրառում են երեխայի հետ շփման՝ ճիշտ մոտեցում: Աուտիստիկ սիմպտոմատիկա ունեցող Կարինայի հաջողության պատմությունը եւս այդ մոդելի կիրառման փաստերից է: Եղեգնաձորի «Ոսկեփորիկ»-ի մասնագիտական թիմին հաջողվել է զգայարանների անհավասարակշռության (դիզբալանսի) հետեւանքով վարքային եւ սննդակարգի խախտումներ ունեցող երեխայի մոտ անհամեմատելի արդյունք ապահովել: Կիրառվող ջանքերի նպատակը ոչ թե ժամանակավոր, այլ ամբողջ կյանքի համար արդյունք ստանալու ցանկությունն է: Աղջիկն արդեն կարողանում է խոսք, ցանկություն արտահայտել, հաճախում է դպրոց եւ ինտեգրվել է միջավայրին:
Եղեգնաձորի «Ոսկեփորիկն» իր տարածքով հարմարեցված է զգայական ինտեգրման ուղղությամաբ տարվող աշխատանքներին: Քսան գյուղ եւ մեկ քաղաք սպասարկող մասնաճյուղում վերականգնողական աշխատանքներ են իրականացնում տարբեր՝ հենաշարժողական, գենետիկ խնդիրներ ունեցող երեխաների հետ, ուշադրության կենտրոնում են նաեւ աուտիստիկ սիմպտոմատիկա ունեցող երեխաները:

14:18 | 22.06.26 | Новости | 382
Маленький Алекс начал говорить. Более того, ослабли симптомы, вызванные детским церебральным параличом (ДЦП), a качество жизни ребенка и его семьи изменилось.
Еще месяц назад Алекс, которому 3,5 лет, мог произнести всего три слова, испытывал трудности с концентрацией внимания и не проявлял интереса к играм. Сегодня у ребенка наблюдается заметный прогресс как в поведении, так и в восприятии окружающего мира. Мальчик начал говорить, считать, различать цвета и стал более терпеливым во время занятий и игр, требующих концентрации внимания. Мать ребенка отмечает, что положительная динамика также способствовала изменению психологического состояния семьи.
История успеха Алекса — одно из значимых достижений сотрудничества между компанией Viva и организацией «Artissimo». Специалисты центра развития «Воскепорик» отмечают, что таких результатов удалось достичь благодаря семи месяцам интенсивной работы, организованной на бесплатной основе.
Для детей с особыми образовательными потребностями (ООП) крайне важны непрерывность и последовательность реабилитационных мероприятий. Эта проблема особенно актуальна в регионах, где ранняя диагностика детей этой группы затруднена, а семьи нередко сталкиваются с ограниченным доступом к специализированным центрам развития и реабилитации.
«В действующих в двух регионах центрах “Воскепорик” нам удалось добиться значительных результатов. Успех каждого ребенка — это и успех центра. Именно здесь многие дети делают свои первые шаги и произносят свои первые слова. Эти достижения становятся возможными благодаря совместным усилиям родителей и профессиональной работе специалистов. Однако ключевым фактором остается непрерывность реабилитационного процесса. Я очень рада отметить, что благодаря поддержке Viva у нас есть такая возможность. В центрах реализуется широкий спектр реабилитационных программ — от физиотерапии и сенсорной интеграции до иппотерапии», — говорит основательница культурной НПО «Artissimo» Катерина Хорстка.
При поддержке Viva специалисты центров развития «Воскепорик» в Вайоц Дзоре и Гегаркунике проводят масштабную и последовательную работу. Ежегодно услугами центров в полном объеме пользуются около 200 детей. Применяемая методика, профессиональный подход специалистов, а также постоянная вовлеченность родителей позволяют добиваться значимых результатов. В основе работы лежит модель взаимодействия «родитель — ребенок — специалист», благодаря которой родители получают необходимые знания и навыки для продолжения реабилитационного процесса в домашних условиях.
История успеха Карины с симптомами аутистического спектра, также стала результатом применения этой модели. Команде специалистов центра «Воскепорик» в Ехегнадзоре удалось добиться существенного прогресса в развитии ребенка, столкнувшегося с поведенческими и пищевыми нарушениями, обусловленными сенсорным дисбалансом.
Главная цель этой работы заключается не в достижении краткосрочных изменений, а в формировании устойчивых навыков и долгосрочных результатов, способствующих повышению качества жизни ребенка. Сегодня Карина уже может произносить слова и выражать свои желания, посещает школу и успешно взаимодействует со сверстниками и окружающими.
Территория центра «Воскепорик» в Ехегнадзоре специально адаптированa для проведения занятий по сенсорной интеграции. В филиале, обслуживающем один город и двадцать сельских населенных пунктов, специалисты работают с детьми, имеющими нарушения опорно-двигательного аппарата, генетические и другие особенности развития. Особое внимание также уделяется детям с расстройствами аутистического спектра.