17:31 | 23.03.26 | Նորություններ | 904
Viva-ն եւ «Իմ անտառ Հայաստան» հասարակական կազմակերպությունը աստղագիտական գարունը մեկնարկել են արդյունավետ ցուցանիշներով: Լոռու մարզի երեք տարբեր հատվածում, որտեղ գործընկեր կազմակերպություններն անտառտնկում են իրականացրել, հաղթահարվել է սկզբնական աճի փուլը:
Մշտադիտարկման արդյունքները դրական են, կպչողականությունը ցանկալի մակարդակի վրա է: Ձեւավորվող երիտասարդ անտառների առկայությունը կնպաստի օդի մաքրությանը, կլիմայի կարգավորմանը, ջրային պաշարների պահպանությանը, հողի պաշտպանությանն ու կենսաբազմազանության ապահովմանը: Կնվազեն սելավների, անապատացման, սողանքների, հողի էրոզիայի հավանականությունը:
Մեկ հեկտար անտառ ստեղծելն արագ գործընթաց չէ: Սկզբնական աճի համար պահանջվում է նվազագույնը երեք, երիտասարդ կայուն տնկարկի ձեւավորման համար՝ 10-15, լիարժեք հասուն անտառսյին էկոհամակարգ ունենալու համար՝ ավելի քան 50 տարի: Ընդամենը 11% անտառածածկույթ ունեցող Հայաստանում գործընկեր կազմակերպությունները տնկել են ավելի քան 43 000 ծառ, 14 հեկտարի վրա իրականացվել են անտառի ձեւավորման աշխատանքներ:
«Կլիմայի գլոբալ փոփոխության հետեւանքները մեղմելու թեման տարեցտարի ավելի արդիական է դառնում աշխարհում: Բնական աղետներից խուսափելու լավագույն տարբերակներից մեկն անտառներ ստեղծել է: Այն չպետք է շփոթել դասական ծառատունկի հետ, քանի որ անտառը կենդանի համակարգ է: Հաճելի է արձանագրել, որ տարիների՝ մեր գործադրած ջանքերն ապարդյուն չեն անցել: Կարեւորագույն՝ սկզբնական աճի փուլը հաղթահարված է: Ձեւավորվող երիտասարդ անտառների դրական ազդեցությունը երաշխավորված կլինի»,- ասել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
2022 թվականին Viva-ն անվանական անտառ է ստեղծել Ջրաշեն համայնքի տարածքում: Աշխատանքներին կամավորագրվել են ընկերության աշխատակիցները: Հաջորդող տարիներին անտառտնկման աշխատանքներ են կատարվել սողանքներից չերաշխավորված երկու համայնքում՝ Ուրասարում եւ Լեռնաջուրում։ Գործակցության հիմքում եղել է պատասխանատում մոտեցումը եւ երկարաժամկետ ռազմավարությունը:
«Viva-ի հետ աշխատել ենք բարձր լեռնային հատվածներում, երեք տարբեր տարածաշրջաններում՝ սկսած դեռ 2022 թվականից։ Այս շարունակական համագործակցությունը մեզ թույլ է տվել ոչ միայն մեծածավալ աշխատանքներ իրականացնել, այլ նաեւ երկարաժամկետ պլանավորում անել։ Անտառների ստեղծումը պահանջում է բոլորիս նվիրումը, բայց նաեւ բոլորիս համառությունն ու հավատը մեր ընդհանուր տեսլականի նկատմամբ, որն է անտառներով ավելի հարուստ, կլիմայի փոփոխությունների նկատմամբ դիմակայուն, առողջ շրջակա միջավայրով երկիր»,- ասել է «Իմ անտառ Հայաստան» բնապահպանական հասարակական կազմակերպության փոխտնօրեն Լիլիթ Մարտիրոսյանը։
Բոլոր վայրերում օգտագործվել է տեղի բնակչության աշխատուժը: «Իմ անտառ Հայաստան» բնապահպանական հասարակական կազմակերպության հիմնական աշխատողների 75%-ը եղել է Լոռու մարզի բնակիչներից: Որպես աշխատուժ յուրաքանչյուր սեզոնին համայնքներից հավաքագրվել է մինչեւ 200 աշխատակից:
Արդեն երկու տասնամյակ Հայաստանի տարբեր մարզերում բնապահպանական նշանակության ծրագրեր իրականացնող Viva-ն հետեւողական ջանքեր է գործադրում «կանաչ մտածողության» ապահովման ուղղությամբ:

17:31 | 23.03.26 | News | 884
Viva and the “My Forest Armenia” environmental NGO have launched the astronomical spring with strong performance indicators.
In three different areas of the Lori region, where the partner organizations carried out afforestation, the initial growth phase has been successfully completed. Monitoring results are positive, with survival rates at the desired level. The emerging young forests will contribute to air purification, climate regulation, water resource conservation, soil protection, and biodiversity preservation. The risks of mudflows, desertification, landslides, and soil erosion will also decrease.
Creating one hectare of forest is not a rapid process. At least three years are required for initial growth, 10–15 years to form a stable young plantation, and more than 50 years to develop a fully mature forest ecosystem. In Armenia, where forest cover accounts for only about 11%, the partner organizations have planted more than 43,000 trees and carried out forest formation works across 14 hectares.
“Mitigating the consequences of global climate change is becoming increasingly relevant worldwide. One of the best ways to prevent natural disasters is to create forests. This should not be confused with traditional tree planting, as a forest is a living ecosystem. It is gratifying to note that the efforts we have made over the years have not been in vain. The most critical initial growth phase has been successfully completed. The positive impact of the emerging young forests is guaranteed,” said Viva’s General Director Armen Avetisian.
In 2022, Viva established a nominal forest in the community of Jrashen, with the Company’s employees volunteering in the initiative. In the following years, afforestation works were carried out in two landslide-prone communities: Urasar and Lernajur. The cooperation has been based on a responsible approach and a long-term strategy.
“We have been working with Viva in high mountainous areas across three different regions since 2022. This ongoing collaboration has enabled us not only to carry out large-scale work, but also to plan for the long term. Creating forests requires not only dedication, but also perseverance and belief in our shared vision a country richer in forests, more resilient to climate change, and with a healthier environment,” said Lilit Martirosyan, Deputy Director of the “My Forest Armenia” environmental NGO.
Notably, local workforce has been engaged at all sites. About 75% of the core staff of “My Forest Armenia” are residents of the Lori region, and up to 200 workers from local communities are employed each season.
For nearly two decades, Viva has been implementing environmental programs across various regions of Armenia, consistently working to promote a “green mindset.”