17:31 | 23.03.26 | Նորություններ | 904
Viva-ն եւ «Իմ անտառ Հայաստան» հասարակական կազմակերպությունը աստղագիտական գարունը մեկնարկել են արդյունավետ ցուցանիշներով: Լոռու մարզի երեք տարբեր հատվածում, որտեղ գործընկեր կազմակերպություններն անտառտնկում են իրականացրել, հաղթահարվել է սկզբնական աճի փուլը:
Մշտադիտարկման արդյունքները դրական են, կպչողականությունը ցանկալի մակարդակի վրա է: Ձեւավորվող երիտասարդ անտառների առկայությունը կնպաստի օդի մաքրությանը, կլիմայի կարգավորմանը, ջրային պաշարների պահպանությանը, հողի պաշտպանությանն ու կենսաբազմազանության ապահովմանը: Կնվազեն սելավների, անապատացման, սողանքների, հողի էրոզիայի հավանականությունը:
Մեկ հեկտար անտառ ստեղծելն արագ գործընթաց չէ: Սկզբնական աճի համար պահանջվում է նվազագույնը երեք, երիտասարդ կայուն տնկարկի ձեւավորման համար՝ 10-15, լիարժեք հասուն անտառսյին էկոհամակարգ ունենալու համար՝ ավելի քան 50 տարի: Ընդամենը 11% անտառածածկույթ ունեցող Հայաստանում գործընկեր կազմակերպությունները տնկել են ավելի քան 43 000 ծառ, 14 հեկտարի վրա իրականացվել են անտառի ձեւավորման աշխատանքներ:
«Կլիմայի գլոբալ փոփոխության հետեւանքները մեղմելու թեման տարեցտարի ավելի արդիական է դառնում աշխարհում: Բնական աղետներից խուսափելու լավագույն տարբերակներից մեկն անտառներ ստեղծել է: Այն չպետք է շփոթել դասական ծառատունկի հետ, քանի որ անտառը կենդանի համակարգ է: Հաճելի է արձանագրել, որ տարիների՝ մեր գործադրած ջանքերն ապարդյուն չեն անցել: Կարեւորագույն՝ սկզբնական աճի փուլը հաղթահարված է: Ձեւավորվող երիտասարդ անտառների դրական ազդեցությունը երաշխավորված կլինի»,- ասել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
2022 թվականին Viva-ն անվանական անտառ է ստեղծել Ջրաշեն համայնքի տարածքում: Աշխատանքներին կամավորագրվել են ընկերության աշխատակիցները: Հաջորդող տարիներին անտառտնկման աշխատանքներ են կատարվել սողանքներից չերաշխավորված երկու համայնքում՝ Ուրասարում եւ Լեռնաջուրում։ Գործակցության հիմքում եղել է պատասխանատում մոտեցումը եւ երկարաժամկետ ռազմավարությունը:
«Viva-ի հետ աշխատել ենք բարձր լեռնային հատվածներում, երեք տարբեր տարածաշրջաններում՝ սկսած դեռ 2022 թվականից։ Այս շարունակական համագործակցությունը մեզ թույլ է տվել ոչ միայն մեծածավալ աշխատանքներ իրականացնել, այլ նաեւ երկարաժամկետ պլանավորում անել։ Անտառների ստեղծումը պահանջում է բոլորիս նվիրումը, բայց նաեւ բոլորիս համառությունն ու հավատը մեր ընդհանուր տեսլականի նկատմամբ, որն է անտառներով ավելի հարուստ, կլիմայի փոփոխությունների նկատմամբ դիմակայուն, առողջ շրջակա միջավայրով երկիր»,- ասել է «Իմ անտառ Հայաստան» բնապահպանական հասարակական կազմակերպության փոխտնօրեն Լիլիթ Մարտիրոսյանը։
Բոլոր վայրերում օգտագործվել է տեղի բնակչության աշխատուժը: «Իմ անտառ Հայաստան» բնապահպանական հասարակական կազմակերպության հիմնական աշխատողների 75%-ը եղել է Լոռու մարզի բնակիչներից: Որպես աշխատուժ յուրաքանչյուր սեզոնին համայնքներից հավաքագրվել է մինչեւ 200 աշխատակից:
Արդեն երկու տասնամյակ Հայաստանի տարբեր մարզերում բնապահպանական նշանակության ծրագրեր իրականացնող Viva-ն հետեւողական ջանքեր է գործադրում «կանաչ մտածողության» ապահովման ուղղությամբ:

17:31 | 23.03.26 | Новости | 911
В трех разных регионах Лорийского марза, где партнерские организации осуществляли лесовосстановление, преодолен начальный этап роста. Результаты мониторинга положительные, приверженность программе находится на желаемом уровне. Наличие молодых формирующихся лесов будет способствовать очищению воздуха, регулированию климата, сохранению водных ресурсов, защите почв и биоразнообразия. Снизится вероятность оползней, опустынивания, обвалов и эрозии почвы.
Создание одного гектара леса – это небыстрый процесс. Для начального роста требуется минимум три года, для формирования молодой устойчивой плантации – 10-15 лет, а для формирования полностью зрелой лесной экосистемы – более 50 лет. В Армении, где лесной покров составляет всего 11%, партнерские организации высадили более 43 000 деревьев, а работы по лесовосстановлению проведены на 14 гектарах.
«Тема смягчения последствий глобального изменения климата с каждым годом становится все более актуальной в мире. Один из лучших способов предотвращения стихийных бедствий — создание лесов. Это не следует путать с классической посадкой деревьев, поскольку лес — это живая система. Приятно отметить, что наши усилия за эти годы не прошли даром. Преодолен важнейший этап начального роста. Положительный эффект от формирующихся молодых лесов будет гарантирован», — сказал генеральный директор Viva Армен Аветисян.
В 2022 году Viva создала именной лес на территории общины Джрашен. В работе добровольно участвовали сотрудники компании. В последующие годы работы по лесовосстановлению проводились в общинах Урасар и Лернаджур. Основой партнерства стал ответственный подход и долгосрочная стратегия.
«С 2022 года мы сотрудничаем с Viva в высокогорных районах, в трех разных регионах. Это непрерывное сотрудничество позволило нам не только проводить масштабные работы, но и планировать на долгосрочную перспективу. Создание лесов требует от всех нас самоотдачи, а также настойчивости и веры в наше общее видение – страну, богатую лесами, устойчивую к изменению климата, со здоровой окружающей средой», — сказала заместитель директора экологической НПО «My Forest Armenia» Лилит Мартиросян.
Нужно отметить, что везде работы проводились с привлечением местной рабочей силы. 75% основных сотрудников экологической НПО «My Forest Armenia» − жители Лори. В качестве рабочей силы каждый сезон привлекалось до 200 человек из местных общин.
Почти два десятилетия Viva, реализуя экологические проекты в различных регионах Армении, последовательно стремится к внедрению «зеленого» мышления.