15:39 | 10.12.25 | Նորություններ | 6645
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինը Հայաստանի ամերիկյան առեւտրի պալատի իր ելույթում անդրադարձել է Հայաստանի ներուժի բացահայտմանը որպես տարածաշրջանային առաջատար առաջադեմ տեխնոլոգիաների ոլորտում։
Օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Հայաստանի հետ ստորագրել է Փոխըմբռնման երեք հուշագիր, որոնք կենտրոնանում են երկու հիմնական ոլորտի վրա՝ բիզնեսի եւ անվտանգության:
Դեսպան Քվինի խոսքով՝ արդեն իսկ զգալի առաջընթաց է գրանցում այս հուշագրերի իրականացման գործում։
«Այս ջանքերը կօգնեն ստեղծել բարձր որակավորում պահանջող աշխատատեղեր եւ թափ կհաղորդեն Հայաստանի աշխույժ նորարարական էկոհամակարգին։ Դրանց շնորհիվ Հայաստանը կհաստատվի որպես տարածաշրջանային առաջատար առաջադեմ տեխնոլոգիաների ոլորտում։
Ապահովելով մատակարարման շղթաները՝ մենք գլոբալ խափանումներից կապահովագրենք Հայաստանի տեխնոլոգիական ոլորտը եւ կապահովենք նրա աճն ու հուսալիությունը»,- նշել է նա։
Դեսպանն առանձնապես կարեւորել է ԱՄՆ առեւտրի դեպարտամենտի կողմից վերջերս Firebird ընկերությանն անհրաժեշտ ԱՄՆ տեխնոլոգիաների արտահանման լիցենզիա տալը։
«Firebird-ը հայտարարել է Հայաստանում նախնական 500 միլիոն ԱՄՆ դոլար ներդրում կատարելու մասին, որի շրջանակում գործակցելու է ամերիկյան  Dell եւ NVIDIA ընկերությունների հետ։ Այս նախագծով Հայաստանը կդառնա առաջադեմ հաշվարկային տեխնոլոգիաների տարածաշրջանային առաջատար եւ կաջակցի փոքր տեխնոլոգիաների ինտեգրմանը  արտադրության մեջ, լոգիստիկ եւ հանրային ծառայությունների ոլորտում՝ դառնալով թվային նորարարությունների տարածաշրջանային կենտրոն»,- ասել է Քրիստինա Քվինը:

15:39 | 10.12.25 | News | 6639
U.S. Ambassador to Armenia Kristina Kvien, in her remarks at the American Chamber of Commerce in Armenia (AmCham) meeting, touched on revealing Armenia’s potential as a regional leader in advanced technologies.
On August 8th President Donald Trump signed three Memoranda of Understanding with Armenia focusing on two primary areas – business and security.
According to the ambassador, significant progress is already being made in the implementation of these memorandums.
“These efforts will help create high-skilled jobs and expand Armenia’s robust innovation ecosystem.  They will position Armenia as a regional leader in advanced technology.
By securing supply chains, we can help insulate Armenia’s tech sector from global disruptions, ensuring reliability and growth,” she noted.
The ambassador particularly highlighted the issuance of export license by the U.S. Department of Commerce for U.S. technology that will be used by Firebird.
“Firebird has announced an initial $500 million investment in Armenia, in partnership with U.S. companies Dell and NVIDIA. This project would make Armenia a regional leader in advanced compute infrastructure and support the integration of smart technologies into manufacturing, logistics, and public services, making Armenia a hub for digital innovation in the region,” the ambassador said.