16:26 | 20.11.25 | Նորություններ | 12310
Լեռնաջուր համայնքի բարձրադիր թեք լանջերին դարձյալ անտառաստեղծման աշխատանքներ են իրականացվում: Viva-ն հետեւողականորեն աջակցում է «Իմ անտառ Հայաստան»-ի ջանքերին՝ այս տարածքում անտառի ծածկույթն ընդլայնելու համար: Քառամյա համագործակցության տարիներից վերջին երկուսը նվիրվել է Լոռու մարզի լեռնային լանդշաֆտ ունեցող այս բնակավայրերին: Մոտեցման հիմքում ոչ թե կամայական որոշում է, այլ հեռանկարային ու ռազմավարական գործունեություն. բուսականությունից զրկված թեք լանջերը կլիմայի փոփոխության հետեւանքով կարող են սողանքների պատճառ դառնալ: Ստեղծվող անտառները էկոլոգիական օգուտներին զուգահեռ նաեւ կարգավորող եւ բնական աղետները կանխող գործառույթ կիրականացնեն:
Լեռնաջուրում ընտրված աշխատանքային նոր 1,5 հա տարածքը նախորդ տարվա ծրագրով ստեղծված անտառի շարունակությունն է: Ծրագիրը համայնքներում եկամուտ է ապահովում տարվա երեք եղանակներին: Այս աշնանը տնկվում են մոտ 5600 փակ եւ բաց արմատային համակարգերով տեղական անտառային ծառատեսակներ՝ կաղնի, վայրի տանձ, վայրի խնձոր, հաճարենի, թխկի, կեչի, եւ մի քանի տեսակի թփեր: Viva-ի եւ «Իմ անտառ Հայաստան»-ի համագործակցությունը ենթադրում է բազմաշերտ արդյունք՝ բնության էկոհամակարգի կարգավորման, սոցիալական եւ կրթական բաղադրիչներով:
«Մենք ընդլայնում ենք երկրի թոքերի գործառույթն իրականացնող անտառային հատվածը, ձգտում կանխել անապատացումը, նպաստում ջրային ռեսուրսների պահպանմանը եւ պայքարում ենք սողանքների դեմ: Կարեւոր է նաեւ այն, որ այս ծրագիրն ապահովում է սեզոնային աշխատատեղ: Իսկ տնկիների բազմազանությունը թույլ է տալիս հարմարավետ միջավայր ստեղծել նաեւ վայրի կենդանիների համար՝ նպաստելով մարդ-վայրի բնություն համակեցությանը: Առհասարակ «կանաչ մտածողության» հիմքում պատասխանատու մոտեցումն է ամեն ինչի հանդեպ»,-ասել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Անտառաստեղծմանը մասնակցող յուրաքանչյուր բնակիչ յուրօրինակ «դեսպան» է դառնում իր ընտանիքում, միջավայրում՝ «կանաչ մտածողության» սկզբունքները տարածելով երիտասարդների շրջանում:
«Մարդու գործունեության արդյունքում բնությանը վնաս է հասցվում ամեն օր, եւ մեր հոգատարությունը նույնպես պետք է անդադար լինի։ Viva-ի հետեւողականությունը ցույց է տալիս, որ ընկերությունն իրոք գիտակցում է բիզնեսի դերն ու պատասխանատվությունը հասարակական ու բնապահպանական հարցերում։ Իսկ անտառապատումը միաժամանակ եւ՛ երկարաժամկետ խնդիրներ է լուծում, եւ՛ կարճաժամկետ․ այս պահին միայն սեզոնային աշխատանքում 150 հոգի է ներգրավված»,-ասել է «Իմ անտառ Հայաստան» ՀԿ փոխտնօրեն Լիլիթ Մարտիրոսյանը:

16:26 | 20.11.25 | News | 12342
Reforestation efforts continue on the high slopes of Lernajur community. Viva supports in a consistent way to the efforts of “My Forest Armenia” to expand forest coverage in this area. From the four years of collaboration, the last two have been dedicated to the mountainous landscapes of the Lori region. This approach is based not on arbitrary decisions, but on strategic and long-term vision: vegetation-deprived slopes, under the impact of climate change, are at high risk of landslides. The newly planted forests, in addition to providing numerous ecological benefits, will also serve as natural regulators and prevent environmental disasters.
The newly selected 1.5-hectare area in Lernajur is a continuation of the forest created under last year’s program. The program provides income opportunities for local communities during three seasons of the year. This autumn, around 5600 native tree species, such as oak, wild pear, wild apple, hornbeam, maple, birch, and several types of shrubs, are being planted, both with closed and open root systems. The partnership between Viva and “My Forest Armenia” yields multilayered results, including ecological restoration, social impact, and educational value.
“We are expanding the forested areas that serve as the lungs of our country, striving to prevent desertification, support the preservation of water resources, and combat landslides. It is also important that this project provides seasonal employment. The diversity of saplings helps create a comfortable habitat for wildlife, fostering human-nature coexistence. In general, responsible attitude toward everything around us lies at the heart of ‘green thinking,’” said Armen Avetisian, General Director of Viva.
Each resident involved in the reforestation becomes a kind of “ambassador” in their family and community, spreading the principles of “green thinking” among the younger generation.
“Human activity causes harm to nature every day, which means our care must also be continuous. Viva’s consistency shows that the company truly understands the role and responsibility of business in social and environmental issues. Reforestation addresses both long-term and short-term challenges: currently, 150 people are involved in the seasonal work,” said Lilith Martirosyan, Deputy Director of “My Forest Armenia” NGO.