15:53 | 07.10.25 | Նորություններ | 8875
Silicon Mountains-ի կազմակերպիչները՝ հոկտեմբերի 14-ին Երեւանում կայանալիք Silicon Mountains 2025 տեխնոլոգիական գագաթնաժողովին ընդառաջ ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներին ներկայացրել են միջոցառման նոր ձեւաչափն ու այս տարվա խոսնակներին։
Ոչ ֆորմալ հանդիպմանը, որը կազմակերպվել էր գագաթնաժողովի պլատինե գործընկեր Ucom-ի աջակցությամբ, ներկա էին ՀՀ ԲՏԱ փոխնախարար Ռուբեն Սիմոնյանը, Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, ՏՀՏ գործատուների միության գործադիր տնօրեն Էդուարդ Մուսայելյանը, Սինոփսիս Արմենիա ընկերության տնօրե Հովիկ Մուսայելյանը, «Ակբա բանկ» ԲԲԸ Պլատֆորմների եւ տեխնոլոգիաների զարգացման գծով գլխավոր գործադիր տնօրենի տեղակալ Տիգրան Սիմոնյանը, «Կուբ Ինվեսթ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն, տնօրինության նախագահ Միքայել Մարգարյանը, Ֆիլիպ Մորրիս Արմենիայի Արտաքին կապերի եւ հաղորդակցության գծով ղեկավար Գարիզետա Չախոյանը, ինչպես նաեւ առաջատար լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ։
Այս տարի գագաթնաժողովն անցկացվելու է «Արհեստական բանականության անատոմիան» խորագրով։ Խոսնակներն ու հյուրերը քննարկել են ԱԲ կիրառման դրական ու բացասական կողմերը, բիզնես գործընթացների եւ մարդկանց կյանքի որակի վրա նորագույն տեխնոլոգիաների ազդեցությունը, Հայաստանում ոլորտի զարգացման հեռանկարներն ու մարտահրավերները։
«Մենք Ucom-ում հավատացել ենք Silicon Mountains-ի գաղափարին, եւ, նաեւ Ucom-ի աջակցությամբ, այսօր գագաթնաժողովը կայացած միջոցառում է։ Այն հնարավորություն է տալիս Հայաստանը՝ թվայնացման եւ արհեստական բանականության զարգացման ոլորտում ներկայացնել  միջազգային հարթակներում, փորձ փոխանակել, ընդլայնել  գործընկերների շրջանակը։
Այսօր արդեն դժվար է պատկերացնել աշխատանքը առանց արհեստական բանականության, եւ կարծում եմ՝ պետք չէ վախենալ դրա զարգացումից, քանի որ գործընթացների կառավարման առանցքում միշտ մարդն է մնալու։
Ucom-ը` որպես ամենալայն 5G ծածկույթ ունեցող ընկերություն,  միշտ կանգնած է թվային փոխակերպումների առաջին գծում, եւ մշտապես ներդրումներ է անում թվային ամենավերջին նորարարությունները ներդնելու ուղղությամբ», - ասել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Արդեն 9-րդ անգամ մենք համախմբում  ենք Հայաստանի եւ միջազգային փորձագետներին մեկ հարթակում՝ փոխանակվելու գիտելիքներով եւ նորարարական փորձով։ Այս տարի մենք որոշել ենք ֆորմատային փոփոխություն կատարել, որը, վստահ եմ, միջոցառումը կդարձնի ավելի ինտերակտիվ եւ հետաքրքիր։ Մեր խոսնակները, որոնք ներկայացնում են ՏՀՏ ոլորտի տարբեր ճյուղեր, փորձելու են բացահայտել արհեստական բանականության խորքային կառուցվածքը։ Համաշխարհային առաջատար ձայները Հայաստան բերելով՝ մենք նպատակ ունենք ամրապնդելու երկխոսությունը, համագործակցությունը եւ նորարարությունը սահմաններից այն կողմ»,- նշել է ՏՀՏ գործատուների միության գործադիր ընօրեն Էդուարդ Մուսայելյանը։
Silicon Mountains 2025 տեխնոլոգիական գագաթնաժողովի շրջանակում մեկ տասնյակից ավելի միջազգային հեղինակավոր փորձագետներ կբացահայտեն, թե ինչպես են ալգորիթմներն ու նեյրոնային ցանցերը ձեւավորում նորարարություններ, ինչու է մարդկային գործոնը մնում առանցքային՝ նույնիսկ ամենաավտոմատացված միջավայրում, ինչ դեր ունեն տվյալները բիզնեսի արդյունավետության բարձրացման գործում եւ արհեստական բանականության կառուցվածքին ու գործառույթներին վերաբերող այլ հարցեր։
Silicon Mountains տեխնոլոգիական գագաթնաժողովն անցկացվում է արդեն վեցերորդ տարին՝ ՏՀՏ գործատուների միության կողմից։ Միջոցառմանը աջակցում է ՀՀ ԲՏԱ նախարարությունը, իսկ Ucom-ը վերջին երեք տարին հանդես է գալիս որպես գագաթնաժողովի պլատինե գործընկեր։

15:53 | 07.10.25 | Новости | 8551
В преддверии технологического саммита Silicon Mountains 2025, который пройдёт 14 октября в Ереване, организаторы представили СМИ обновлённый формат и список спикеров форума․
В неформальной встрече, организованной при поддержке Ucom – платинового партнёра саммита, приняли участие заместитель министра высокотехнологичной промышленности Армении Рубен Симонян, генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян, исполнительный директор Союза работодателей ИКТ Эдуард Мусаяелян, директор Synopsys Armenia Овик Мусаяелян, заместитель генерального директора АКБА Банка по развитию платформ и технологий Тигран Симонян, Генеральный директор, председатель правления ЗАО «Куб Инвест» Михаил Маргарян, руководитель по внешним связям и коммуникациям компании Philip Morris Armenia Гаризета Чахоян, а также представители ведущих СМИ.
В этом году саммит пройдёт под девизом «Анатомия искусственного интеллекта». Спикеры и гости обсудили положительные и отрицательные стороны применения ИИ, влияние новейших технологий на бизнес-процессы и качество жизни, а также перспективы и вызовы развития отрасли в Армении.
«В Ucom мы поверили в идею Silicon Mountains, и сегодня, в том числе благодаря поддержке Ucom, саммит стал состоявшимся и ожидаемым мероприятием. Он предоставляет возможность представить Армению на международных площадках в сфере цифровизации и развития искусственного интеллекта, обменяться опытом и расширить круг партнёров. Сегодня уже трудно представить работу без искусственного интеллекта, и я уверен, что не стоит бояться его развития, так как в центре управления процессами всегда останется человек. Ucom, как оператор с самой широкой 5G-зоной покрытия в Армении, стоит в авангарде цифровых трансформаций и постоянно инвестирует в внедрение новейших технологических инноваций», — отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
«В девятый раз мы объединяем армянских и международных экспертов на одной площадке для обмена знаниями и инновационным опытом. В этом году мы решили изменить формат, что, уверен, сделает мероприятие более интерактивным и интересным. Наши спикеры, представляющие разные отрасли ИКТ, постараются раскрыть глубинную структуру искусственного интеллекта. Привлекая ведущие мировые голоса в Армению, мы стремимся укрепить диалог, сотрудничество и инновации за пределами границ», — отметил исполнительный директор Союза работодателей ИКТ Эдуард Мусаяелян.
В рамках Silicon Mountains 2025 более десятка международно признанных экспертов обсудят, как алгоритмы и нейронные сети формируют инновации, почему человеческий фактор остаётся ключевым даже в условиях высокой автоматизации, какую роль данные играют в повышении эффективности бизнеса, а также другие вопросы, связанные со структурой и функциями искусственного интеллекта.
В ходе саммита в специально организованных VIP-зонах пройдут B2B и индивидуальные встречи со спикерами. Кроме того, состоится церемония гашения почтовой марки, посвящённой Silicon Mountains. Ucom будет представлен на специальном стенде, где специалисты компании представят решения, разработанные для бизнеса.
Silicon Mountains технологический саммит проводится уже шестой год подряд Союзом работодателей ИКТ при поддержке Министерства высокотехнологичной промышленности Армении. На протяжении последних трёх лет Ucom выступает в качестве платинового партнёра саммита.