16:16 | 03.10.25 | Նորություններ | 9560
Հոկտեմբերի 14-ին կկայանա ամենամյա Silicon Mountains 2025 գագաթնաժողովը` «Արհեստական բանականության անատոմիան» խորագրով։
Ucom-ն այս տարի եւս հանդես է գալիս որպես միջոցառման պլատինե գործընկեր՝ աջակցելով այն հարթակին, որը միավորում է ապագայի լուծումները ստեղծողներին։
Գագաթնաժողովին միջազգային հեղինակավոր փորձագետները կբացահայտեն, թե ինչպես են ալգորիթմներն ու նեյրոնային ցանցերը ձեւավորում նորարարություններ, ինչու է մարդկային գործոնը մնում առանցքային՝ նույնիսկ ամենաավտոմատացված միջավայրում, ինչ դեր ունեն տվյալները բիզնեսի արդյունավետության բարձրացման գործում եւ արհեստական բանականության կառուցվածքին ու գործառույթներին վերաբերող այլ հարցեր։
Ucom-ի աջակցությամբ գագաթնաժողովին՝ որպես հատուկ հյուր կմասնակցի նաեւ Nokia-ի Կենտրոնական եւ Հարավային Եվրոպայում շարժական ցանցերի ուղղության տեխնիկական տնօրեն Իվան Լեսիչը։
«Մեր բոլոր նախաձեռնությունների նպատակն է ապահովել հաճախորդների համար առավել որակյալ եւ արդյունավետ փորձառություն։ Արհեստական բանականության կիրառումը մեզ հնարավորություն է տալիս բարձրացնել այդ նշաձողը նոր մակարդակի։ Ucom-ում մենք վստահ ենք, որ Հայաստանի առաջընթացը անմիջականորեն պայմանավորված է տեխնոլոգիաների զարգացմամբ, եւ հենց այդ պատճառով մենք առաջնահերթ ենք համարում աջակցել նախաձեռնություններին, որոնք խթանում են երկրի զարգացումը։ Այսպիսով, Ucom-ը ներդրում է կատարում ոչ միայն սեփական աճի, այլեւ ողջ ոլորտի ապագայի մեջ», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Արդեն 9-րդ անգամ մենք համախմբում ենք Հայաստանի եւ միջազգային փորձագետներին մեկ հարթակում՝ փոխանակվելու գիտելիքներով եւ նորարարական փորձով։ Այս տարի մենք որոշել ենք ֆորմատային փոփոխություն կատարել, որը, վստահ եմ, միջոցառումը կդարձնի ավելի ինտերակտիվ եւ հետաքրքիր։ Մեր խոսնակները, որոնք ներկայացնում են ՏՀՏ ոլորտի տարբեր ճյուղեր, փորձելու են բացահայտել արհեստական բանականության խորքային կառուցվածքը։ Սա հնարավորություն է ոչ միայն լսելու աշխարհի առաջատար մասնագետներին, այլեւ միասին գտնելու նորարարական լուծումներ, որոնք կարող են հարստացնել Հայաստանի տեխնոլոգիական ապագան», - ասել է ՏՀՏ գործատուների միության գործադիր տնօրեն Էդուարդ Մուսայելյանը։
Silicon Mountains տեխնոլոգիական գագաթնաժողովն արդեն 6-րդ տարին է կազմակերպվում է ՏՀՏ գործատուների միության կողմից, միջոցառմանը աջակցում է ՀՀ ԲՏԱ նախարարությունը։

16:16 | 03.10.25 | Новости | 9557
14 октября, Ереван превратится в центр инноваций: под лозунгом «Анатомия искусственного интеллекта» пройдет ежегодный технологический саммит Silicon Mountains 2025.
В этом году компания Ucom вновь выступает платиновым партнером мероприятия, поддерживая платформу, которая объединяет создателей решений будущего.
В рамках саммита более десятка авторитетных международных экспертов расскажут о том, как алгоритмы и нейронные сети формируют инновации, почему человеческий фактор остается ключевым даже в самых автоматизированных условиях, какую роль играют данные в повышении эффективности бизнеса, а также обсудят другие вопросы, связанные со структурой и применением искусственного интеллекта.
При поддержке Ucom в саммите примет участие специальный гость Иван Лесич, технический директор по мобильным сетям в Центральной и Южной Европе компании Nokia.
«Цель всех наших инициатив - обеспечить для клиентов максимально качественный и эффективный опыт. Применение искусственного интеллекта позволяет нам поднять эту планку на новый уровень. В Ucom мы уверены, что прогресс Армении напрямую зависит от развития технологий, и именно поэтому мы считаем приоритетом поддерживать инициативы, способствующие развитию страны. Таким образом, Ucom вносит вклад не только в собственный рост, но и в будущее всей отрасли», - отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
«Уже в девятый раз мы объединяем армянских и международных экспертов на одной платформе для обмена знаниями и инновационным опытом. В этом году мы решили внести изменения в формат, которые, я уверен, сделают мероприятие более интерактивным и интересным. Наши спикеры, представляющие различные отрасли IT-сектора, попытаются раскрыть глубинную структуру искусственного интеллекта. Это возможность не только услышать ведущих мировых специалистов, но и совместно найти инновационные решения, которые могут обогатить технологическое будущее Армении», -  сказал Эдуард Мусаелян, исполнительный директор Союза работодателей ИКТ.
В ходе саммита в специальных VIP-зонах пройдут B2B и индивидуальные встречи со спикерами. Также состоится церемония гашения почтовой марки, посвященной саммиту Silicon Mountains. Ucom будет представлен брендированным стендом, где специалисты компании презентуют предложения, разработанные специально для бизнеса.
Технологический саммит Silicon Mountains проводится уже шестой год подряд Союзом работодателей в сфере ИКТ (UEICT) при поддержке Министерства высокотехнологической промышленности Республики Армения.