11:23 | 21.08.25 | Նորություններ | 25699
Ucom-ի աջակցությամբ Արեւորդի ՀԿ-ն Եղեգնաձորի մշակույթի կենտրոնում տեղադրել է 15 կՎտ դրվածքային հզորությամբ արեւային կայան։
Նոր տեղադրված արեւային կայանի շնորհիվ զգալիորեն կկրճատվեն էներգետիկ ծախսերը․ կենտրոնը հնարավորություն կունենա գործել նաեւ տարվա ցուրտ ամիսներին, ինչպես նաեւ ընդլայնել մշակութային գործունեությունը՝ ապահովելով համայնքի կյանքում երեխաների ու երիտասարդների ակտիվ ներգրավվածությունն ու նրանց ստեղծագործական զարգացումը:
«Մենք Ucom-ում ամեն ինչ անում ենք կայուն էներգիան ամենուրեք հասանելի դարձնելու համար՝ Վայոց ձորում արդեն հինգերորդ արեւային կայանն ենք տեղադրում։ Մշակույթը եւ արվեստը անչափ կարեւոր են երիտասարդների կրթության համար, եւ մենք ուրախ ենք, որ կանաչ տեխնոլոգիաները նպաստելու են այդ ոլորտի զարգացմանը», — ասել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Շնորհակալություն ենք հայտնում Ucom ընկերությանը՝ մշակույթի կենտրոնում նման կարեւոր եւ արդիական ներդրում կատարելու համար։ Արեւային կայանի տեղադրումը թույլ կտա կենտրոնին դառնալ ինքնաբավ, ինչը կնպաստի շենքի պահպանությանն ու միջոցառումների բարձր մակարդակով կազմակերպմանը՝ համայնքի մշակութային կյանքի զարգացման համար» - նշել է Վայոց ձորի մարզպետի տեղակալ Արսեն Խաչատրյանը։
«Մենք հավատում ենք, որ նման նախաձեռնությունները ոչ միայն նպաստում են շրջակա միջավայրի պահպանմանը, այլեւ երկարաժամկետ ներդրում են համայնքների սոցիալական ու մշակութային կենսունակության մեջ», - նշել է Արեւորդի ՀԿ-ի տնօրեն Սոնա Քալանթարյանը։
Ucom-ի եւ Արեւորդի ՀԿ-ի համագործակցության երեք տարվա ընթացքում արդեն տեղադրվել է 14 արեւային կայան՝ Հայաստանի տարբեր մարզերի մանկապարտեզներում, համայնքային նշանակության շենքերում եւ ենթակառուցվածքներում, խթանելով բնապահպանական կայունությունն ու տնտեսական արդյունավետությունը։

11:23 | 21.08.25 | News | 25662
With Ucom's support, SunChild NGO has installed a solar power plant with a capacity of 15 kW at the Yeghegnadzor Cultural Center.
The newly installed solar power plant will significantly reduce energy costs. The cultural center will be able to operate even during the cold months of the year and expand its activities, ensuring active engagement of local children and youth and fostering their creative development.
“At Ucom, we do everything possible to make sustainable energy accessible everywhere. This is already the fifth solar power plant we have installed in Vayots Dzor. Culture and art play a key role in the education of young people, and we are happy that green technologies will contribute to the development of this sector,” said Ralph Yirikian, General Director of Ucom.
"We are grateful to Ucom for making such an important and timely contribution to our cultural center. The installation of the solar plant will enable the center to become self-sufficient, which in turn will improve the maintenance of the building and the high-level organization of events, contributing to the development of the community's cultural life," said Arsen Khachatryan, Deputy Governor of Vayots Dzor.
“We believe that such initiatives not only contribute to environmental protection but are also long-term investments in the social and cultural vitality of communities,” said Sona Kalantaryan, Director of SunChild NGO.
Over the course of their three-year collaboration, Ucom and SunChild NGO have already installed 14 solar plants in kindergartens, community buildings, and infrastructure facilities across various regions of Armenia. These projects promote environmental sustainability and economic efficiency.