11:23 | 21.08.25 | Նորություններ | 25699
Ucom-ի աջակցությամբ Արեւորդի ՀԿ-ն Եղեգնաձորի մշակույթի կենտրոնում տեղադրել է 15 կՎտ դրվածքային հզորությամբ արեւային կայան։
Նոր տեղադրված արեւային կայանի շնորհիվ զգալիորեն կկրճատվեն էներգետիկ ծախսերը․ կենտրոնը հնարավորություն կունենա գործել նաեւ տարվա ցուրտ ամիսներին, ինչպես նաեւ ընդլայնել մշակութային գործունեությունը՝ ապահովելով համայնքի կյանքում երեխաների ու երիտասարդների ակտիվ ներգրավվածությունն ու նրանց ստեղծագործական զարգացումը:
«Մենք Ucom-ում ամեն ինչ անում ենք կայուն էներգիան ամենուրեք հասանելի դարձնելու համար՝ Վայոց ձորում արդեն հինգերորդ արեւային կայանն ենք տեղադրում։ Մշակույթը եւ արվեստը անչափ կարեւոր են երիտասարդների կրթության համար, եւ մենք ուրախ ենք, որ կանաչ տեխնոլոգիաները նպաստելու են այդ ոլորտի զարգացմանը», — ասել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Շնորհակալություն ենք հայտնում Ucom ընկերությանը՝ մշակույթի կենտրոնում նման կարեւոր եւ արդիական ներդրում կատարելու համար։ Արեւային կայանի տեղադրումը թույլ կտա կենտրոնին դառնալ ինքնաբավ, ինչը կնպաստի շենքի պահպանությանն ու միջոցառումների բարձր մակարդակով կազմակերպմանը՝ համայնքի մշակութային կյանքի զարգացման համար» - նշել է Վայոց ձորի մարզպետի տեղակալ Արսեն Խաչատրյանը։
«Մենք հավատում ենք, որ նման նախաձեռնությունները ոչ միայն նպաստում են շրջակա միջավայրի պահպանմանը, այլեւ երկարաժամկետ ներդրում են համայնքների սոցիալական ու մշակութային կենսունակության մեջ», - նշել է Արեւորդի ՀԿ-ի տնօրեն Սոնա Քալանթարյանը։
Ucom-ի եւ Արեւորդի ՀԿ-ի համագործակցության երեք տարվա ընթացքում արդեն տեղադրվել է 14 արեւային կայան՝ Հայաստանի տարբեր մարզերի մանկապարտեզներում, համայնքային նշանակության շենքերում եւ ենթակառուցվածքներում, խթանելով բնապահպանական կայունությունն ու տնտեսական արդյունավետությունը։

11:23 | 21.08.25 | Новости | 25725
При поддержке компании Ucom օбщественная организация SunChild установила солнечную электростанцию мощностью 15 кВт в культурном центре Ехегнадзора.
Благодаря новой станции значительно сократятся расходы на электроэнергию. Центр сможет работать даже в холодные месяцы года, а также расширять культурную деятельность, обеспечивая активное участие детей и молодежи в жизни общины и способствуя их творческому развитию.
«В Ucom мы делаем всё возможное, чтобы устойчивые источники энергии стали доступными повсеместно. Это уже пятая солнечная станция, которую мы устанавливаем в Вайоц Дзоре. Культура и искусство играют ключевую роль в образовании молодежи, и мы рады, что зеленые технологии будут содействовать развитию этой сферы»,- сказал генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
«Мы выражаем благодарность компании Ucom за такую важную и своевременную инвестицию в наш культурный центр. Установка солнечной станции позволит центру стать самодостаточным, что, в свою очередь, улучшит содержание здания и повысит уровень организации мероприятий, способствуя развитию культурной жизни общины»,- отметил заместитель губернатора Вайоц Дзора Арсен Хачатрян.
«Мы убеждены, что подобные инициативы не только способствуют защите окружающей среды, но и являются долгосрочными инвестициями в социальную и культурную жизнеспособность общин»,- сказала директор общественной организации SunChild Сона Калантарян.
За три года сотрудничества компания Ucom и общественная организация SunChild установили 14 солнечных электростанций в детских садах, зданиях общественного назначения и объектах инфраструктуры в различных регионах Армении, способствуя экологической устойчивости и экономической эффективности.