17:41 | 31.07.25 | Նորություններ | 23539
Ucom-ը եւ Արեւորդի ՀԿ-ն հայտարարել են «Խելացի թռչնադիտարկում․ քաղաքային բնությունը՝ երիտասարդների աչքերով» նորարարական կրթական ծրագրի մեկնարկի մասին։
Այն միավորելու է թվային տեխնոլոգիաները եւ բնապահպանական կրթությունը՝ նպաստելով երիտասարդների կապի ամրապնդմանը քաղաքային կենսաբազմազանության հետ։
Ծրագրի շրջանակում դպրոցներում եւ համայնքային տարածքներում տեղադրված արհեստական բանականությամբ աշխատող «Bird Buddy» խելացի կերամանները աշակերտներին հնարավորություն կտան բջջային հավելվածի միջոցով դիտարկել եւ ճանաչել թռչուններին։ Երբ թռչունը մոտենում է կերամանին, ներկառուցված տեսախցիկն ավտոմատ կերպով ակտիվանում է, լուսանկարում եւ տեսանկարահանում այն, ապա արհեստական բանականության ալգորիթմը վերլուծում է պատկերը եւ որոշում թռչնի տեսակը։
Այդ տեղեկատվությունն ուղարկվում է Bird Buddy-ի բջջային հավելվածին, որի միջոցով օգտատերը տեղեկատվություն է ստանում թռչնի տեսակի եւ դրան վերաբերող այլ հետաքրքիր փաստերի մասին։ Արդյունքում աշակերտները կարող են դիտել կենդանի կամ ձայնագրված տեսանյութերը, ճանաչել թռչունների տեսակները, պահել «թռչնային մատյան»՝ գրանցելով այցելությունները, կիսվել իրենց դիտարկումներով ուսուցիչների եւ ընկերների հետ։
«UCOM-ի համար, որպես կանաչ ընկերություն, շրջակա միջավայրի պահպանությունը շատ կարեւոր է, եւ մենք հավատում ենք, որ ժամանակակից տեխնոլոգիաները պետք է նպաստեն բնապահպանական կրթության զարգացմանը։ Այս ծրագրի միջոցով մենք ստեղծում ենք այնպիսի միջավայր, որտեղ երեխաները հնարավորություն կունենան գործնականում կիրառել նոր տեխնոլոգիաները՝ առավել դինամիկ բնապահպանական կրթություն ստանալու համար։ Այս համագործակցությամբ մենք նպաստելու ենք, որ առաջադեմ տեխնոլոգիաները ծառայեն համայնքների զարգացմանը»,- նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Այս գործընկերությունը հիանալի օրինակ է, թե ինչպես կարող են տեխնոլոգիական նորամուծությունները հարստացնել կրթական պրոցեսը։ Երբ միավորում ես բնական հետաքրքրասիրությունը, բնության հանդեպ սերը եւ տեխնոլոգիական լուծումները, երեխաներն սկսում են նորովի տեսնել իրենց միջավայրը։ Այս ծրագիրն օգնում է ոչ միայն ճանաչել թռչուններին, այլ նաեւ ձեւավորել բնության հանդեպ հոգատար մտածողություն, թվային հմտությունների կիրառմամբ աշխարհը նորովի բացահայտելու ունակություն», - ասել է Արեւորդի ՀԿ տնօրեն Սոնա Քալանթարյանը։
Ծրագիրը ներառում է նաեւ ներառական կրթության բաղադրիչներ։ «Խելացի կերամանները» կտեղադրվեն Երեւանի, Դիլիջանի եւ Եղեգնաձորի մի շարք դպրոցներում, ինչպես նաեւ Ջրվեժի անտառպարկում եւ Ուրցաձորի Էկոկենտրոնում։

17:41 | 31.07.25 | News | 23546
Ucom and SunChild NGO announce the launch of the innovative educational project “Smart Birdwatching: Urban Nature through the Eyes of Youth.”
This program will combine digital technologies and environmental education to strengthen the connection between young people and urban biodiversity.
As part of the program, AI-powered smart "Bird Buddy" feeders will be installed in schools and community spaces, enabling students to observe and identify birds through a mobile app. When a bird approaches the feeder, an integrated camera automatically activates, takes a photo, and records video. The AI algorithm then analyzes the image and identifies the bird species.
The data is sent to the Bird Buddy mobile app, where users can learn about the bird species and explore additional interesting facts. As a result, students can watch live or recorded videos, identify bird species, keep a "bird diary" to log visits, and share their observations with teachers and friends.
"For Ucom, as a green company, environmental protection is a top priority, and we believe that modern technologies should contribute to the development of environmental education. Through this program, we are creating an environment where children will have the opportunity to put new technologies into practice and receive more dynamic environmental education. Through this collaboration, we will help ensure that advanced technologies serve community development," noted Ralph Yirikian, General Director of Ucom.
"This partnership is an excellent example of how technological innovations can enrich the educational process. When natural curiosity, love for nature, and technological solutions come together, children start viewing their environment from a fresh perspective. This project will help students not only to learn about birds, but also to develop a caring mindset towards nature and the ability to explore the world using digital skills", said Sona Kalantaryan, Director of SunChild NGO.
The project also includes components of inclusive education. The "Smart feeders" will be installed in some schools in Yerevan, Dilijan, and Yeghegnadzor, as well as in Jrvezh Forest Park and the Urtsadzor Ecocenter.