17:04 | 08.07.25 | Նորություններ | 15389
Հայաստանը հաստատել է իր տեղը ժամանակակից եւ հուսալի ՏՏ ենթակառուցվածքների միջազգային քարտեզում՝ շնորհիվ OVIO ընկերության տվյալների մշակման կենտրոնի։
OVIO-ի տվյալների մշակման կենտրոնն ունի Uptime Institute-ի կողմից շնորհվող TIER III սերտիֆիկատ՝ հանդիսանալով Հայաստանի միակ TIER III սերտիֆիկացված տվյալների կենտրոնը։
Uptime Institute-ը տվյալների կենտրոնների հուսալիության գնահատման առաջատար գլոբալ կազմակերպություն է, որը մշակում է միջազգային ստանդարտներ եւ իրականացնում խիստ, անկախ փորձաքննություն նախագծման, կառուցման եւ ֆունկցիոնալ կայունության առումով։ Դրա շնորհիվ ձեւավորվում է հստակ եւ ամբողջ աշխարհում ճանաչված չափանիշների քարտեզ, որտեղ OVIO-ի տվյալների կենտրոնը պաշտոնապես գրանցվել է որպես վստահելի հանգույց։
Համաձայն TIER III ստանդարտի պահանջների՝ տվյալների կենտրոնը պետք է ապահովի ենթակառուցվածքի բոլոր հիմնական բաղադրիչների ռեզերվային տարբերակներ։ Սա հնարավորություն է տալիս իրականացնել ցանկացած համակարգի պլանային տեխնիկական սպասարկում՝ ապահովելով տվյալների կենտրոնի աշխատանքի անընդհատությունը եւ մատուցվող ծառայությունների հասանելիությունը։
«Հայաստանն այսուհետ համարվում է վստահելի, հուսալի եւ մասշտաբային ՏՏ լուծումներ առաջարկող երկիր։ OVIO-ի՝ Հայաստանում միակ TIER III սերտիֆիկացված տվյալների կենտրոնը ռազմավարական նշանակություն ունի, եւ այն նպաստում է Հայաստանի դիրքի ամրապնդմանը տարածաշրջանում եւ միջազգային շուկայում։ Մենք շարունակելու ենք զարգացնել Հայաստանի տեխնոլոգիական ներուժը՝ դարձնելով այն առաջնային հանգույց թվային ծառայությունների եւ անվտանգ տվյալների մշակման համար»,- նշել է OVIO ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը։

17:04 | 08.07.25 | News | 15370
Armenia has solidified its position on the international map of modern and reliable IT infrastructure thanks to the data center operated by OVIO.
OVIO’s data center is certified by the Uptime Institute with the TIER III designation and is the only TIER III certified data center in Armenia.
The Uptime Institute is a leading global organization that assesses the reliability of data centers. It develops international standards and performs strict, independent evaluations across the entire lifecycle - from design and construction to operational resilience. This results in a clear and globally recognized certification map, where OVIO's data center is now officially listed as a trusted hub.
According to the TIER III standard, a data center must have redundant versions of all essential infrastructure components. This ensures uninterrupted operation and service availability even during planned maintenance of any system.
“Armenia is now recognized as a reliable, resilient, and scalable country for IT solutions. OVIO’s TIER III certified data center - the only one of its kind in the country—is of strategic importance and strengthens Armenia’s position both regionally and globally. We will continue to invest in Armenia’s technological potential, transforming it into a key hub for digital services and secure data processing,” said Hayk Faramazyan, General Director of OVIO.