17:04 | 08.07.25 | Նորություններ | 15389
Հայաստանը հաստատել է իր տեղը ժամանակակից եւ հուսալի ՏՏ ենթակառուցվածքների միջազգային քարտեզում՝ շնորհիվ OVIO ընկերության տվյալների մշակման կենտրոնի։
OVIO-ի տվյալների մշակման կենտրոնն ունի Uptime Institute-ի կողմից շնորհվող TIER III սերտիֆիկատ՝ հանդիսանալով Հայաստանի միակ TIER III սերտիֆիկացված տվյալների կենտրոնը։
Uptime Institute-ը տվյալների կենտրոնների հուսալիության գնահատման առաջատար գլոբալ կազմակերպություն է, որը մշակում է միջազգային ստանդարտներ եւ իրականացնում խիստ, անկախ փորձաքննություն նախագծման, կառուցման եւ ֆունկցիոնալ կայունության առումով։ Դրա շնորհիվ ձեւավորվում է հստակ եւ ամբողջ աշխարհում ճանաչված չափանիշների քարտեզ, որտեղ OVIO-ի տվյալների կենտրոնը պաշտոնապես գրանցվել է որպես վստահելի հանգույց։
Համաձայն TIER III ստանդարտի պահանջների՝ տվյալների կենտրոնը պետք է ապահովի ենթակառուցվածքի բոլոր հիմնական բաղադրիչների ռեզերվային տարբերակներ։ Սա հնարավորություն է տալիս իրականացնել ցանկացած համակարգի պլանային տեխնիկական սպասարկում՝ ապահովելով տվյալների կենտրոնի աշխատանքի անընդհատությունը եւ մատուցվող ծառայությունների հասանելիությունը։
«Հայաստանն այսուհետ համարվում է վստահելի, հուսալի եւ մասշտաբային ՏՏ լուծումներ առաջարկող երկիր։ OVIO-ի՝ Հայաստանում միակ TIER III սերտիֆիկացված տվյալների կենտրոնը ռազմավարական նշանակություն ունի, եւ այն նպաստում է Հայաստանի դիրքի ամրապնդմանը տարածաշրջանում եւ միջազգային շուկայում։ Մենք շարունակելու ենք զարգացնել Հայաստանի տեխնոլոգիական ներուժը՝ դարձնելով այն առաջնային հանգույց թվային ծառայությունների եւ անվտանգ տվյալների մշակման համար»,- նշել է OVIO ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը։

17:04 | 08.07.25 | Новости | 15025
Армения укрепила своё положение на международной карте современных и надёжных ИТ-инфраструктур благодаря дата-центру компании OVIO.
Центр обработки данных OVIO сертифицирован по международному стандарту TIER III, присуждаемому Институтом Uptime, и является единственным дата-центром в Армении с таким статусом.
Uptime Institute — ведущая международная организация, оценивающая надёжность дата-центров. Она разрабатывает глобальные стандарты и проводит строгую независимую экспертизу на всех этапах — от проектирования и строительства до эксплуатационной устойчивости. В результате формируется признанная во всём мире карта соответствий, в которую официально включён и дата-центр OVIO.
Согласно требованиям стандарта TIER III, дата-центр должен иметь резервные версии всех ключевых компонентов инфраструктуры. Это позволяет проводить плановое техническое обслуживание любой системы без прерывания работы центра и нарушения доступности предоставляемых услуг.
«Армения отныне считается надёжной, устойчивой и масштабируемой страной для ИТ-решений. Единственный в стране дата-центр с сертификацией TIER III, принадлежащий OVIO, имеет стратегическое значение и способствует укреплению позиции Армении как на региональном, так и на международном уровне. Мы продолжим развивать технологический потенциал Армении, превращая её в важный узел цифровых сервисов и безопасной обработки данных», — отметил генеральный директор OVIO Айк Фармазян.