12:09 | 11.06.25 | Նորություններ | 9879
Կայացել է Սամսունգ Էլեկտրոնիքսի եւ UWC Դիլիջանի համատեղ Սամսունգի ինովացիոն կամպուս Հայաստան կրթական ծրագրի շրջանավարտների 3-րդ սերնդի ավարտական արարողությունը։
Այս տարի Երեւանից, Գյումրիից, Վանաձորից եւ Հայաստանի այլ համայնքներից շուրջ 100 երեխա հաջողությամբ ավարտել է Սամսունգի 9-ամսյա ֆորմալ դասընթացը։ Այն ներառում է 144 ժամ առկա ուսուցում, այնուհետեւ աշխատանք Android-ի համար նախատեսված հավելվածի անհատական նախագծի վրա։
Դասընթացը բաղկացած է 5 մոդուլից՝
● Java ծրագրավորման հիմունքներ,
● Օբյեկտ կողմնորոշված ծրագրավորման ներածություն,
● Android հավելվածների ծրագրավորման հիմունքներ,
● Ալգորիթմներ եւ տվյալների կառուցվածքներ,
● Հավելվածների սերվերային մասին մշակման հիմունքներ:
Դասընթացի ավարտին ուսանողներն իրենց նախագծերը ներկայացրել են գնահատող հանձնաժողովին, որը բաղկացած էր Սամսունգի կողմից հավաստագրված ուսուցիչներից, համակարգչային գիտության ոլորտի մասնագետներից եւ բարձր տեխնոլոգիական ընկերությունների ներկայացուցիչներից։
Հայաստանի՝ այս տարվա շրջանավարտների ավարտական աշխատանքի գնահատականների ցուցանիշը գերազանցել է այլ երկրների ուսանողների ցուցանիշներին։
2025-2026 ուսումնական տարվանից սկսած, Սամսունգի ինովացիոն կամպուս Հայաստանը, Սամսունգի նորացված ֆինանսավորմամբ, ընթացիկ ծրագրին զուգահեռ կմեկնարկի արհեստական բանականության դասընթաց համալսարանական ուսանողների համար։
Դիմորդներից ակնկալվում է մաթեմատիկայի կուռ գիտելիք, ներառյալ գծային հանրահաշիվ, հավանականություն եւ վիճակագրություն։ Սամսունգի մասնագետների մշակած դասընթացով իրականացվում է մեքենայական ուսուցման եւ նեյրոնային ցանցերի խորացված ուսուցում՝ համակարգչային տեսողության եւ բնական լեզվի մշակման մեջ գործնական կիրառություններով։
«Մենք չափազանց հպարտ ենք Սամսունգի ինովացիոն կամպուս Հայաստանի շրջանավարտների ձեռքբերումներով։ Վստահ ենք, որ Սամսունգի նորարարական ուսումնական դասընթացն ավարտած երեխաները պատրաստ են շարունակել կրթությունը եւ կարիերա սկսել ՏՏ ոլորտում՝ այսպիսով իրենց ներդրումը կատարելով Հայաստանի ՏՏ կենտրոնի համբավն ամրապնդելու գործում։ Միեւնույն ժամանակ Սամսունգի ինովացիոն կամպուս Հայաստանը նոր հանձնառություն է ստանձնել՝ մեկնարկելով բուհական ուսանողների համար նախատեսված ԱԲ դասընթացը»,- նշել է Սամսունգի ինովացիոն կամպուս Հայաստանի ծրագրի ղեկավար Վարդան Ավագյանը։
Արդեն ընդունվում են 14-16 տարեկանների համար նախատեսված Անդրոիդ հավելվածների մշակման դասընթացի եւ բուհական ուսանողների համար նախատեսված ԱԲ դասընթացի հայտադիմումներ։ Երկու դասընթացներն էլ ֆինանսավորվում են Սամսունգի կողմից եւ անվճար են մասնակիցների համար։
UWC Դիլիջանը եւ Սամսունգ Էլեկտրոնիքսը Սամսունգի ինովացիոն կամպուսը Դիլիջանում հիմնել են 2021 թվականին։

Samsung Innovation Campus (SIC), a technology-based educational IT programme by Samsung Electronics with its Armenian campus at the international school UWC Dilijan, celebrated the graduation of the third cohort of students.
Over 100 youngsters from Yerevan, Gyumri, Vanаdzor and other communities of Armenia have successfully completed the formal 9-month SIC training course. It entails 144 hours (4-hour a week) in-person classes culminating in the presentation of an individual project — a mobile application on the Android OS.
The course consists of 5 modules:
● Fundamentals of Java programming language
● Introduction to Object Oriented Programming
● Fundamentals of Android Application Programming
● Algorithms and data structures
● Fundamentals of mobile application server side development
To receive a formal certification, the course participants present their projects to an evaluation panel consisting of Samsung-certified instructors, educators in the field of computer science and tech industry representatives. This year all students were awarded certificates with the highest pass rate as compared to SIC sites in other countries.
Starting from the 2025-26 academic year, SIC Armenia, with Samsung’s renewed funding, alongside the current programme, will be delivering a cutting-edge Artificial Intelligence (AI) course for university-level students. The applicants are expected to have a solid foundation in mathematics, including linear algebra, probability, and statistics. Developed by Samsung experts, the course provides in-depth training in machine learning (ML) and neural networks (NN), with practical applications in Computer Vision and Natural Language Processing (NLP).
“We are extremely proud of the achievements of the SIC Armenia graduates. We are confident that having gone through the Samsung innovative training course, they are well prepared to pursue further education and careers in IT and make their contribution in strengthening the reputation of Armenia as an IT hub. Meanwhile SIC Armenia is ready to take on a new challenge by adding an AI course for university students into its offering.” Vardan Avagyan, Project Manager of Samsung Innovation Campus.
Applications are open to both, the mobile application course for 14-16 year olds, and to the AI course for university students. Both courses are funded by Samsung and are free for participants.
UWC Dilijan and Samsung Electronics, a world leading technological company, have established Samsung Innovation Campus in Dilijan, Armenia in 2021.