11:03 | 09.06.25 | Նորություններ | 7946
Անցյալում նոթբուքը պարզապես կոմպակտ սարք էր, որ եկել էր փոխարինելու ստացիոնար համակարգիչները։ Այսօր այն ստեղծագործելու համար նախատեսված լիարժեք գործիք է, հատկապես նրանց համար, որոնք աշխատում են ստեղծագործական նախագծերի վրա գրասենյակից դուրս։
Տեսանյութերի մոնտաժի, եռաչափ վիզուալիզացիայի եւ գրաֆիկական դիզայնի մասնագետները գնալով ավելի շատ են աշխատում հեռակա ռեժիմում՝ սրճարաններում, նկարահանման տաղավարում կամ նույնիսկ ճանապարհին։
ASUS ProArt P16-ը նոթբուքերի նոր ալիքի վառ ներկայացուցիչներից մեկն է, որը ստեղծվել է հատուկ այն օգտատերերի համար, որոնք ստեղծագործում են, խմբագրում եւ հրապարակում բովանդակություն ճանապարհորդելիս։ 2025 թվականին այն ստացավ նոթբուքերի համար նախատեսված ավելի հզոր RTX 50 շարքի դիսկրետ գրաֆիկական քարտ, ինչի շնորհիվ հատկապես գրավիչ է գրաֆիկայի եւ արհեստական բանականության գործիքների հետ աշխատողների համար։
Չնայած նման նոթբուքի համար բարակ պատյանի՝ այս սարքն ունի ճշգրիտ գունային պատկերով էկրան եւ արտաքին սարքեր միացնելու մեծ հնարավորություններ։
Այս հոդվածում ավելի մանրամասն կներկայացվեն ProArt P16-ի առանձնահատկությունները եւ հասկանալի կդառնա, թե որ հատկանիշների շնորհիվ է այն դարձել ժամանակակից ստեղծագործող մասնագետների անփոխարինելի գործիքը։
Զուսպ դիզայն պրոֆեսիոնալների համար
Ի տարբերություն վառ խաղային մոդելների, ProArt P16-ը նախատեսված է պրոֆեսիոնալների համար, որոնք նախընտրում են զուսպ էլեգանտությունը: Այստեղ չկան ագրեսիվ գծեր, RGB-լուսավորություն կամ դիզայներական «առանձնահատկություններ»: Կորպուսը սեւ է՝ հետք չթողնող հատուկ ծածկույթով, ինչի շնորհիվ նոթբուքը մինիմալիստական տեսք ունի։ Բացի այդ, արտադրողները ներկայացրել են ProArt-ի նոր լակոնիկ տարբերանշանը։
Մեծ թվով ինտերֆեյսերը պարտադիր պայման են գրասենյակից դուրս աշխատողների համար։ Լրացուցիչ էկրանների եւ այլ արտաքին սարքերի առկայությունը երբեմն խիստ անհրաժեշտություն է տեսանյութերի եւ լուսանկարների հետ աշխատելու ժամանակ: ProArt P16-ն առաջարկում է այն ամենը, ինչ անհրաժեշտ է արդյունավետ աշխատելու համար՝ առանց լրացուցիչ ադապտերների. երկու լիարժեք չափի USB-A պորտ, արտաքին էկրաններ միացնելու համար նախատեսված HDMI ինտերֆեյս, բարձր արագությամբ USB 4.0 Type-C եւ լրացուցիչ USB 3.2 Type-C ինտերֆեյս, որը հարմար է լիցքավորման եւ տվյալների փոխանցման համար։
Նոթբուքը նաեւ հագեցած է լիարժեք չափի SD Express 7.0 քարտռիդերով, որը թույլ է տալիս արագորեն ներբեռնել բովանդակությունը անմիջապես տեսախցիկից։ Արտադրողներն ապահովել են բոլոր տեսակի պորտերը պրոֆեսիոնալ արտաքին սարքերին միանալու համար՝ սկսած գրաֆիկական պլանշետներից մինչեւ արտաքին կրիչներ եւ 4K մոնիտորներ։
AMD արտադրողականությունը AI առաջադրանքների համար
Անկասկած, այս նոթբուքի ամենակարեւոր բաղադրիչը ոչ թե արտաքին տեսքն է, այլ՝ պրոցեսորը, որը կարող է ապահովել շատ ռեսուրս պահանջող ստեղծագործական առաջադրանքներ կատարելու համար անհրաժեշտ արտադրողականություն։ Նորարարական AMD Ryzen™ AI 9 HX 370 պրոցեսորը համատեղում է առօրյա եւ մասնագիտական առաջադրանքների համար նախատեսված բացառիկ արտադրողականությունը՝ ապարատային մակարդակի արհեստական բանականության հնարավորությունների հետ։ XDNA նեյրոնային պրոցեսորը ապահովում է մինչեւ 50 TOPS՝ թույլ տալով անմիջապես կատարել բարդ առաջադրանքներ՝ խոսքի ճանաչումից եւ Adobe Premiere Pro-ում ավտոմատ կադրերի բաժանումից մինչեւ արհեստական բանականության էֆեկտների ստեղծում եւ արագացված ռենդերինգ։ Արհեստական բանականության ընդհանուր արտադրողականությունը գերազանցում է 80 TOPS-ը, ինչի շնորհիվ այս նոթբուքն իդեալական սարք է ժամանակակից ստեղծագործական առաջադրանքների համար։
ProArt P16 մոդելը հագեցած է NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 նոթբուքերի համար գրաֆիկական քարտով, որը NVIDIA Studio էկոհամակարգի մաս է կազմում։ Սա նշանակում է առավելագույն համատեղելիություն մասնագիտական ծրագրերի հետ (Adobe, DaVinci Resolve, Autodesk եւ այլն) եւ հետեւողականորեն բարձր արտադրողականություն։ Ամենակարեւորն այն է, որ այս գրաֆիկական քարտը բացում է անհավանական հնարավորություններ արհեստական բանականության հետ կապված առաջադրանքների կատարման հարցում։ RTX 5070 GPU-ն կատարում է մինչեւ 798 տրիլիոն գործողություն վայրկյանում՝ արագացնելով պատկերի եւ տեքստուրայի ստեղծումը, ինչպես նաեւ իրական ժամանակում եռաչափ մոդելավորումն ու ռենդերինգը։ Այսպիսի քարտ օգտագործելու դեպքում խմբագրումը, գույների ուղղումը եւ տեսողական էֆեկտների վրա աշխատելը շատ ավելի արագ եւ ճշգրիտ է։
Ստեղծագործելու համար նախատեսված AI հավելվածները
Բովանդակություն ստեղծողների համար նոթբուքն առաջարկում է ASUS-ի կողմից մշակված խելացի հավելվածներ, որոնք զգալիորեն արագացնում են աշխատանքային գործընթացը։
Նախ, այստեղ ներկայացված է StoryCube հավելվածը, որը թույլ է տալիս ավտոմատ կերպով տեսակավորել եւ գտնել լուսանկարներ եւ տեսանյութեր հսկայական արխիվներում։ Հավելվածն ավտոմատ կերպով ճանաչում է դեմքերը, տեսարանները եւ առարկաները՝ խմբավորելով նյութերը թեմատիկ պանակների մեջ։ Պատկերացրեք՝ վերադարձել եք ճամփորդությունից եւ ձեր տեսախցիկից ու հեռախոսից նոթբուքի մեջ ներբեռնել հարյուրավոր լուսանկարներ ու տասնյակ տեսանյութեր։ Բովանդակությունը հատ-հատ նայելու եւ տեսակավորելու փոխարեն StoryCube-ը օգնում է ձեզ կազմակերպել ֆայլերը թեմատիկ պանակների մեջ՝ ըստ թեմաների կամ վայրերի, օրինակ՝ «լողափ», «Բարսելոնա» կամ «թանգարան»։ Սա թույլ է տալիս անմիջապես անցնել խմբագրմանը՝ առանց բոլոր նյութերի տեսակավորման վրա ժամանակ վատնելու։
Մեկ այլ հավելված՝ MuseTree-ն, ստեղծում է պատկերներ եւ աշխատում է օֆլայն ռեժիմով։ Օգտատերը կարող է հավելվածին տեքստի, ուրվագծի կամ «գաղափարների քարտեզի» տեսքով թեմա առաջարկել, իսկ արհեստական բանականությունը կնկարի մնացածը։ Հավելվածը կարող է օգտագործվել անխափան ինտերնետային կապի բացակայության դեպքում կամ ճանապարհորդելիս։
Կրեատիվ նախագծերով զբաղվող մասնագետների համար արտադրողներն առաջարկում են օգտվել ProArt Creator Hub-ից։ Սա կարգավորումների կենտրոն է, որը թույլ է տալիս ճկուն կերպով կարգավորել էկրանի արտադրողականության վիզուալ պարամետրերը կամ էկրանի գույները։
Նախագծի վրա աշխատանքի ընթացքում թարմացման կարիք ունեցող կարգավորումներին արագ հասնելու համար տեղադրված է DialPad կառավարիչ։ Այն ներկառուցված է թաչփադի մեջ եւ թույլ է տալիս ճշգրտել կարգավորումները։ Օրինակ՝ կարող եք արագ եւ հարմար կերպով փոխել վրձնի չափը, մասշտաբավորել կտավը կամ արագորեն չեղարկել գործողությունները: Այն աջակցում է բազմաթիվ հայտնի գրաֆիկական եւ վիդեո խմբագրող ծրագրերի եւ հավելվածների։
AI-ը հարմարավետ աշխատանքի համար
Ստեղծագործելու համար նախատեսված հավելվածներից բացի, նոթբուքն օգտագործում է արհեստական բանականությունն անվտանգության եւ ձայնի կարգավորման համար։ Օրինակ՝ ASUS AiSense տեսախցիկը արձագանքում է հայացքին․ եթե օգտատերը նայում է այլ կողմ, էկրանը մարում կամ բլոկավորվում է այն դեպքում, երբ հեռանում եք նոթբուքից։
Տեսազանգերի համար AI աղմուկի չեղարկման համակարգը զտում է ֆոնային աղմուկը՝ խոսքը պարզ դարձնելու համար, երբ տեսազանգի եք միացել աղմկոտ սենյակից։ Եվ, իհարկե, նոթբուքը հագեցած է Copilot ստեղնով՝ Microsoft-ի արհեստական բանականության օգնականին կանչելու համար։
Ստեղծագործելու համար նախատեսված դիսփլեյ
Գրաֆիկական դիզայների կամ խմբագրի համար կարեւոր է ճշգրիտ փոխանցել նախագծի բոլոր երանգներն ու մանրամասները։ ProArt P16-ը նախատեսված է հենց այս կարիքների համար։ ASUS Lumina OLED 4K սենսորային էկրանը իդեալական է գունային դասակարգման եւ ցանկացած ստեղծագործական աշխատանքի համար, որի ընթացքում կարեւոր է յուրաքանչյուր երանգը։ 100% DCI-P3 գունային ծածկույթի եւ Pantone հավաստագրման շնորհիվ էկրանին պատկերը հարուստ է, իրատեսական եւ բալանսավորված՝ անկախ պայծառության մակարդակից։
Բացի դրանից, կարեւոր է նշել բարձր ցայտագունությունը (1,000,000:1) եւ 0.2 մ/վրկ ակնթարթային արձագանքման ժամանակը, ինչը պատկերը դարձնում է պարզ նույնիսկ կադրի դինամիկ փոփոխության դեպքում։
Ամբողջ օրվա ընթացքում հարմարավետ աշխատանքի համար ASUS Lumina OLED-ը 70%-ով նվազեցնում է կապույտ լույսի արտանետումը․ այն հավաստագրված է TÜV Rheinland-ի եւ SGS-ի կողմից, ինչն անվտանգ է դարձնում նույնիսկ զգայուն աչքերի եւ երկարատեւ օգտագործման համար։ Դիսփլեյը նաեւ հագեցած է սենսորով՝ լուսավորության աստիճանից կախված պայծառության եւ գունային ջերմաստիճանի ավտոմատ կարգավորման համար։
Էկրանը պաշտպանված է Corning Gorilla Glass NBT-ով, որը 6 անգամ ավելի ամուր է, քան սովորական ապակին եւ մինչեւ 92% լույս է անցկացնում։
Ամուր կորպուս
ASUS նոթբուքերը ենթարկվում են ավելի քան 20 MIL-STD 810 թեստերի, այդ թվում՝ թրթռման, փոշու, ծայրահեղ ջերմաստիճանի եւ խոնավության թեստերի։ Այս թեստերը ապահովում են ամրության պաշար՝ տանը, գրասենյակում կամ ճանապարհին ամենօրյա օգտագործման դեպքում։
Բացի դրանից, ASUS-ն օգտատերերին առաջարկում է ASUS Perfect Warranty ընդլայնված երաշխիքի ծրագիրը, որը պաշտպանում է սարքը այն վնասներից, որոնց դեպքում չի գործում արտադրողի ստանդարտ երաշխիքը։
Այն վերաբերում է 2025 թվականի հունվարի 1-ից գնված ASUS, ROG եւ TUF նոթբուքերին եւ ապահովում է պաշտպանություն պատահական անկումից, հոսանքի տատանումներից, հեղուկի պատճառած վնասից, ինչպես նաեւ ֆիզիկական վնասներից: ASUS Perfect երաշխիքից օգտվելու համար օգտատերը պետք է ստեղծի ASUS հաշիվ եւ գրանցի նոթբուքը գնումից հետո 90 օրվա ընթացքում:
Ո՞ր օգտատերերի համար է նախատեսված ProArt P16-ը
ASUS ProArt P16-ը նախատեսված է վիզուալ կոնտենտի հետ աշխատող պրոֆեսիոնալների համար։ Այն համալրված է 64 ԳԲ օպերատիվ հիշողությամբ, նոթբուքերի համար նախատեսված NVIDIA RTX 5070 դիսկրետ գրաֆիկական քարտով, OLED էկրանով, ինչպես նաեւ լավ մտածված AI հնարավորություններով։ Հենց իր շարժունակության եւ տասնյակ թեստերով ստուգված ամուր կորպուսի շնորհիվ այս նոթբուքով կարելի է աշխատել ցանկացած վայրում։
Իհարկե, ProArt P16-ը հարմար է նաեւ առօրյա առաջադրանքների համար։ Այնուամենայնիվ, DialPad-ի եւ StoryCube-ի նման գործառույթները զգալիորեն արագացնում են մեծ ծավալի ֆայլերի հետ աշխատող մասնագետների առօրյա առաջադրանքների կատարումը։ Եթե փնտրում եք ստեղծագործական աշխատանքի համար նախատեսված հուսալի եւ հզոր նոթբուք, ապա ProArt P16-ը 2025 թվականի շուկայում լավագույն տարբերակն է։

11:03 | 09.06.25 | Новости | 7932
Когда-то ноутбук был просто компактной заменой стационарного компьютера. Сегодня это полноценная креативная станция, особенно для тех, кто работает над творческими проектами вне офиса. Специалисты по видеомонтажу, 3D-визуализации, графическому дизайну все чаще работают удаленно в кафе, на съемочной площадке или даже в дороге.
ASUS ProArt P16 — один из ярких представителей новой волны ноутбуков, созданных именно для таких пользователей, которые создают, редактируют, публикуют контент на ходу. В 2025 году он получил ещё более мощную дискретную видеокарту серии RTX 50 для ноутбуков, что делает его особенно привлекательным для тех, кто работает с графикой и AI-инструментами.
Несмотря на тонкий для такого ноутбука корпус, у ноутбука экран с точной цветопередачей и большие возможности подключение периферийных устройств. В этом обзоре мы подробно рассмотрим, чем выделяется ProArt P16 и благодаря каким характеристикам он может стать главным рабочим инструментом для современных творческих специалистов.
Лаконичный дизайн для профессионалов
В отличие от ярких геймерских моделей, ProArt P16 для профессионалов, которые выбирают сдержанную элегантность. Здесь нет агрессивных линий, RGB-подсветки или дизайнерских «фишек». Корпус оформлен в цвете Nano Black с особым немарким покрытием, благодаря чему ноутбук всегда выглядит минималистично. Кроме того, производители представили новый лаконичный логотип ProArt.
Большое количество интерфейсов - повседневная необходимость для тех, кто работает вне офиса. Для работы с видео и фото иногда не обойтись без дополнительных экранов и другой периферии. ProArt P16 предлагает всё, что нужно для эффективной работы без дополнительных переходников: два полноразмерных порта USB-A, разъем HDMI для подключения внешних дисплеев, высокоскоростной порт USB 4.0 Type-C и дополнительный USB 3.2 Type-C, который подходит для зарядки и передачи данных. Также ноутбук оснащен полноразмерным кардридером SD Express 7.0, с помощью которого можно быстро получить доступ к материалам прямо с камеры. Производители предусмотрели все для максимально удобного подключения профессиональной периферии: от графических планшетов до внешних накопителей и 4K-мониторов.
Производительность AMD для ИИ задач
Несомненно главное в этом ноутбуке не внешний вид, а процессор, который способен выдать производительность необходимую для выполнения ресурсоемких творческих задач. Инновационный процессор AMD Ryzen™ AI 9 HX 370 сочетает в себе выдающуюся производительность в повседневных и профессиональных задачах с поддержкой ИИ-инструментов на аппаратном уровне. Его нейропроцессор XDNA обеспечивает до 50 TOPS, что позволяет мгновенно выполнять сложные задачи: от распознавания речи и автоматической кадрации в Adobe Premiere Pro до генерации ИИ-эффектов и ускоренного рендеринга. Суммарная ИИ-мощность превышает 80 TOPS, делая ноутбук идеальной платформой для современных творческих задач.
Модель ProArt P16 оснащена видеокартой NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 для ноутбуков, входящей в экосистему NVIDIA Studio. Это означает максимальную совместимость с профессиональными программами (Adobe, DaVinci Resolve, Autodesk и др.) и стабильно высокую производительность. Главное, эта видеокарта открывает невероятные возможности, когда дело касается ИИ-задач. Видеоядро RTX 5070 выдает до 798 триллионов операций в секунду, ускоряя генерацию изображений и текстур, а также 3D-моделирование и рендеринг в реальном времени. Монтаж, цветокоррекция и визуальные эффекты с такой видеокартой намного быстрее и точнее․
ИИ приложения для креативности
Создателям контента ноутбук предлагает интеллектуальные приложения, разработанные ASUS, которые значительно ускоряют процесс работы.
Во-первых, это приложение StoryCube, позволяющее автоматически сортировать и находить фото и видео в огромных архивах. Приложение само распознает лица, сцены и объекты, группируя материалы в тематические папки. Представьте, что вы вернулись из поездки и загрузили в ноутбук сотни фото и десятки видео с камеры и телефона. Вместо того чтобы вручную просматривать и сортировать материалы, StoryCube поможет распределить файлы по тематическим папкам, например, «пляж», «Барселона» или «музей». Это позволяет сразу перейти к монтажу, не тратя время на сортировку всего материала.
Другое приложение MuseTree генерирует изображений, работающее оффлайн. Пользователь может задать тему текстом, создать скетч или «карту идей», а ИИ дорисует все остальное. Приложение можно использовать в поездках в локациях без стабильного интернета.
Главная находка для творческих профессионалов это ProArt Creator Hub. Это мозговой центр настроек, который позволяет гибко настраивать визуальные параметры производительности или цветопередачи экрана.
Для быстрого доступа к настройкам, которые нужно обновлять в течение работы над проектом, производители предусмотрели контроллер DialPad. Он встроен в трекпад и с его помощью можно точно регулировать параметры. Например, можно быстро и удобно менять размер кисти, масштабировать холст или быстро отменять действия. Он поддерживает команды во многих популярных графических и видеоредакторах.
ИИ для комфорта
Кроме творческих приложений, ноутбук использует ИИ, когда дело касается безопасности и звука. Например, камера ASUS AiSense реагирует на взгляд. Если пользователь отводит глаза, экран затемняется или блокируется в случае, если вы отходите от ноутбука.
Для видеозвонков система AI Noise Cancelation фильтрует фоновый шум, делая речь четкой, если видео звонок проходит в шумной комнате. Ну и традиционно ноутбук оснащен клавишей Copilot для вызова ИИ-помощника Microsoft.
Дисплей для творчества
Для графического дизайнера или монтажера важно с точностью передать все оттенки и детали проекта. ProArt P16 создан именно для таких запросов. Сенсорный 4K-дисплей ASUS Lumina OLED идеально подходит для цветокоррекции и любой креативной работы, где каждый оттенок имеет значение. Благодаря 100% охвату цветового пространства DCI-P3 и сертификации Pantone, изображение на экране выглядит насыщенным, реалистичным и сбалансированным вне зависимости от уровня яркости.
Кроме того, важна сверхвысокая контрастность (1 000 000:1) и мгновенный отклик в 0,2 мс, что делает изображение четким даже при динамичной смене кадров.
Для комфортной работы в течение дня ASUS Lumina OLED снижает излучение синего света на 70% и сертифицирован организациями TÜV Rheinland и SGS, что делает его безопасным даже для чувствительных глаз и продолжительного использования. Он также оборудован сенсором для автонастройки яркости и цветовой температуры в зависимости от внешнего освещения.
Для защиты дисплея предусмотрено стекло Corning Gorilla Glass NBT, которое в 6 раз прочнее обычного и пропускает до 92% света.
Прочный корпус
Ноутбуки ASUS проходят свыше 20 тестов по стандарту MIL-STD 810, включая вибрации, пыль, экстремальные температуры и влажность. Эти испытания обеспечивают запас прочности в повседневных условиях при использовании дома, в офисе или в поездке.
Кроме того ASUS предлагает пользователям расширенную гарантию ASUS Perfect Warranty, которая защищает устройства от повреждений, не покрываемых стандартной гарантией производителя. Программа распространяется на ноутбуки ASUS, ROG и TUF, приобретенные с 1 января 2025 года, и обеспечивает защиту от случайных падений, повреждений жидкостью, скачков напряжения и физических поломок. Чтобы воспользоваться преимуществами ASUS Perfect Warranty, пользователям необходимо создать учетную запись ASUS и зарегистрировать свой ноутбук в течение 90 дней с момента покупки.
Кому подойдет ProArt P16?
ASUS ProArt P16 предназначен для профессионалов, работающих с визуальным контентом. Он оснащен памятью в 64 ГБ, дискретной видеокартой NVIDIA RTX 5070 для ноутбуков, OLED-дисплеем, а также продуманными ИИ-функциями. Именно благодаря мобильности и корпусу, который прошел десятки тестов на прочность он позволяет креаторам работать из любой удобной для них локации.
Конечно ProArt P16 подходит и для повседневных задач. Однако, такие фишки как DialPad и StoryCube существенно ускоряют рутинные задачи именно для профессионалов, работающих с большим объемом визуального контента. Если вы ищете надежный и производительный ноутбук для творчества, ProArt P16 лучший вариант на рынке в 2025 году.