17:06 | 14.05.25 | Նորություններ | 18932
Ճապոնիայից Հայաստան ժամանած, Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար շնորհվող պետական մրցանակի՝ 2024 թվականի դափնեկիր դոկտոր Յոշիակի Դեյմոն Հագիվարան ներկայացրել է մասնագիտական հարուստ փորձը եւ հաջողության իր ճանապարհը:
Նա AIPLAB (ԷյԱյՓի ԼԱԲ) կոնսորցիումի հիմնադիր եւ արհեստական բանականության գործընկերային համակարգ հանդիսացող՝ LOCOMTEC (ԼոքոմԹեք) լաբորատորիայի նախագահն է։
27 տարեկանում ֆիզիկայի ոլորտում դոկտորի կոչում ստացած, հետագա կյանքը գիտությանը նվիրած եւ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կարեւոր փոփոխություններ կատարած Յոշիակի Դեյմոն Հագիվարան Հայաստանում է՝ աշխարհում արդեն որոշակի հնչեղություն ստացած եւ հեղինակություն վայելող մրցանակաբաշխության շնորհիվ:
«Իմ ընտանիքի համար արտառոց երեւույթ է արտերկիր մեկնելը: Հայաստանում այցելել ենք տաճարներ, թանգարաններ, ծանոթացել ենք ձեր հին մշակույթին: Մշտապես կարեւորում եմ միջմշակութային շփումները, տարբեր ազգերի մշակույթներին առնչվելն ու լավագույնը վերցնելը: Անընդհատ սովորելը կենսակերպ է եղել՝ լինի օտար լեզու, թե մասնագիտական գիտելիք: Նորարար տեխնոլոգիաների հանդեպ հետաքրքրությունը սկիզբ է առել մուլտֆիլմերից»,- նշել է դոկտոր Հագիվարան։
Անդրադառնալով Viva-ին որպես ՏՀՏ ոլորտում առաջատար ընկերության՝ Global High-Tech-ի 15-րդ դափնեկիրը ներկայացրել է իր կարգախոսը՝ ձգտել ավելիին ու երբեք չհանձնվել:
«15 տարի մենք հարգանքի ու շնորհակալության խոսք ենք ուղղում մարդկանց, որոնք մեծ ներդրում են ունեցել տեխնոլոգիաների աշխարհում։ Մյուս կողմից՝ 15 տարի անընդմեջ թիմն աշխատում է, որպեսի նրանց ու նրանց գործը ճանաչելի դարձնի Հայաստանում։ Տարիների այս աշխատանքը երազանքի ու այդ երազանքն իրականություն դարձնելու մասին է։ Մենք ցանկանում ենք Հայաստանը դարձնել տեխնոլոգիական հաբ, տաղանդների հաբ։ Այս ճանապարհը, որ մենք անցնում ենք, դա մի քանի տարվա ճանապարհ չէ, դա 15 եւ ավելի տարվա քրտնաջան աշխատանք է պահանջում», - ասել է Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանը:
«Կան իրադարձություններ, որոնց թողած երկարաժամկետ ազդեցությունը դժվար է գնահատել մեկ ասուլիսի շրջանակում: Արդեն 15 տարի անընդմեջ պատիվ ունենք Viva-ի այս դահլիճում ընդունելու Global High-Tech-ի դափնեկիրներին: Սա ոչ թե ուղղակի մրցանակաբաշխություն է, այլեւ՝ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում ներդրված ահռելի փորձի ներկայացում: Դափնեկիրներից յուրաքանչյուրի անցած ուղին խելացի ապագա կառուցելու յուրօրինակ ուղեցույց է՝ աշխարհի բոլոր երկրների համար։ Դոկտոր Հագիվարա, ողջունում ենք Ձեզ՝ այս այցն ընդունելով որպես կարեւոր պատգամ. նպաստել ՏՏ ոլորտում առկա ներուժի շարունակական բացահայտմանը, այս ոլորտում մեր երկրի՝ արդեն իսկ ձեռք բերած վարկանիշի բարձրացմանը, գնահատել կայուն կապիտալի՝ գիտելիքի դերը եւ հետեւողական քայլերով շարժվել աշխարհի զարգացման տեմպին համընթաց՝ փորձելով գերազանցել այն», - նշել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
15 տարի շարունակ Global High-Tech պետական մրցանակի նախաձեռնողն ու աջակիցը՝ «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերությունն է:
««Սինոփսիս» ընկերությունը Հայաստանում ցույց է տվել իր հանձնառությունը՝ խթանելու նորարարությունները ինչպես գլոբալ համագործակցության, այնպես էլ ճարտարագետների հաջորդ սերնդի մեջ ներդրումներ կատարելու միջոցով: Մեզ համար պատիվ է շարունակել աջակցել «Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակի ծրագրին, ինչպես նաեւ մեր մյուս ծրագրերին, ինչպիսիք են ՏՏ ոլորտի կրթական պարգեւը եւ Միջազգային միկրոէլեկտրոնիկայի օլիմպիադան», - ասել է «Սինոփսիս Արմենիա»-ի տնօրեն եւ մրցանակաբաշխության գործադիր խորհրդի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը:
Որպես Global High-Tech մրցանակաբաշխության գլխավոր գործընկեր՝ Viva-ն 15 տարվա ընթացքում հատկացրել է ավելի քան 297 մլն դրամ:
15 տարվա ընթացքում Global High-Tech մրցանակաբաշխության շրջանակում Հայաստան են այցելել այնպիսի գիտնականներ, ինչպիսիք են «Intel» /«Ինտել»/ կորպորացիայի գլխավոր գործադիր տնօրեն եւ նախագահ Քրեյգ Ռ. Բարեթը (2010), Կիսահաղորդչային արդյունաբերության մասնագետների միության նախագահ, «Hitachi» /«Հիտաչի»/ ընկերության նախկին գործադիր տնօրեն Ցուգիո Մակիմոտոն (2013), «Open-Root» /«Օուփեն ռութ»/ կազմակերպության գլխավոր տնօրեն, համացանցի առաջամարտիկներից մեկը՝ Լուի Պուզենը (2016), «Nest Labs» /«Նեսթ Լաբս» /ընկերության հիմնադիր, «iPod» /«այՓոդ»/ ապրանքանիշի հեղինակ Թոնի Ֆադելը (2017), «Adobe» /«Ադոբի»/ ընկերության նախագահ Շանթանու Նարայենը (2022), «Infosys» /«Ինֆոսիս»/ ընկերության հիմնադիր Նարայանա Մուրտին (2023) եւ այլք:

17:06 | 14.05.25 | News | 18906
Dr. Yoshiaki Deimon Hagiwara, who arrived in Armenia from Japan, is the 2024 laureate of the State Prize for Global Contribution to High-Tech. Here, he presented his rich professional experience and the path to success.
Dr. Hagiwara is founder of the AIPLAB consortium and president of the LOCOMTEC laboratory.
He received a doctorate in physics at the age of 27 and dedicated his later life to science and made important changes in the field of high technologies. Hagiwara is visiting Armenia owing to the award that has already gained fame and prestige in our country and the world.
“For my family, going abroad is an extraordinary phenomenon. In Armenia, we visited temples, museums, got acquainted with your ancient culture. I always attach importance to intercultural contacts, touching on the cultures of different nations and taking the best from them. Constant learning has been a way of life for me, whether it is a foreign language or professional knowledge. My interest in innovative technologies began with cartoons,” said Hagiwara.
With regard to Viva as a leading company in the ICT sector, the 15th Global High-Tech laureate presented his motto: strive for more and never give up.
“For 15 years, we have been expressing our respect and gratitude to people who have made a great contribution to the world of technology. On the other hand, for 15 years in a row, the team has been working to make them and their work recognizable in Armenia. This work of years is about a dream and making that dream a reality. We want to make Armenia a technological hotbed, a talent hub. This path that we are taking is not a path of a few years, it requires 15 or more years of hard work,” said Deputy Minister of High-Tech Industry Ruben Simonyan.
“There are events whose long-term impact is difficult to assess in a single press conference. For 15 years now, we have had the honor of welcoming the Global High-Tech laureates in the premises of Viva. This is not just an awarding ceremony, but a presentation of the enormous experience invested in the field of high technologies. The path taken by each of the laureates is a unique guide to building a smart future for all countries of the world. Dr. Hagiwara! We welcome you, accepting this visit as an important message: to contribute to the continuous discovery of the existing potential in the IT sector, to increase the rating that our country has already achieved in this sector, to assess knowledge as a sustainable capital, and to move forward in line with global development, striving to stay ahead of it,” General Director of Viva Armen Avetisian said.
For 15 years, the initiator and supporter of the Global High-Tech State Award, has been “Synopsys Armenia.”
“In Armenia, Synopsys has demonstrated our commitment to foster innovation through global collaboration and investing in the next generation of engineers. We’re honored to continue to support the State Award for Global Contribution to the humanity through High-Tech program, along with others like the IT Educational Award and International Microelectronics Olympiad programs,” said Hovik Musayelyan, Director of Synopsys Armenia and Chairman of the Executive Board of the State Award.
As the General Partner of the Global High-Tech Award, over the past 15 years Viva has allocated more than 297 million AMD.
Over the past 15 years, as part of the Global High-Tech Awards, scientists such as Craig R. Barrett, CEO and President of “Intel Corporation” (2010), President of the Semiconductor Industry Professionals Association, former CEO of “Hitachi” Tsugio Makimoto (2013), CEO of “Open-Root”, one of the pioneers of the Internet, Louis Pouzin (2016), Founder of “Nest Labs”, creator of the “iPod” brand Tony Fadell (2017), President of “Adobe” Shantanu Narayan (2022), Founder of “Infosys” Narayana Murthy (2023) and others, have visited Armenia.