11:23 | 06.12.24 | Նորություններ | 17561
Աշտարակ համայնքի Արտաշավան բնակավայրի նորակառույց մանկապարտեզի տանիքին Արեւորդի ՀԿ-ի եւ Ucom-ի համագործակցության շրջանակում տեղադրվել է 10,53 կՎտ/ժ դրվածքային հզորությամբ արեւային կայան։
Մանկապարտեզը դեռ չի հանձնվել շահագործման, բայց արեւային կայանի տեղադրումը թույլ կտա, որ գործարկման առաջին իսկ օրվանից մանկապարտեզը օգտագործի կայուն էներգիա՝ միաժամանակ լիովին ապահովելով իր հոսանքի ծախսը։ Սա հրաշալի հնարավորություն է մանկապարտեզի համար ի սկզբանե պլանավորել տնտեսված գումարների ներդրումը զարգացման այլ ծրագրերի համար։
«Մենք Ucom-ում մեծ կարեւորություն ենք տալիս տեխնոլոգիական զարգացմանն ու կանաչ տեխնոլոգիաներին, եւ ուրախ ենք, որ կարող ենք դրանք ծառայեցնել մեր համայնքների օգտին։ Շատ ուրախալի է նաեւ, երբ կայանները տեղադրվում են մանկապարտեզների տանիքներին, եւ մեր երիտասարդ սերունդները մանկուց կսովորեն կայուն ու էկոլոգիապես մաքուր լուծումներին» - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Այսօր, երբ ողջ աշխարհը առերեսում է կլիմայական փոփոխությանն ու բնապահպանական աղետներին, չափազանց կարեւոր է իրականացվող բոլոր աշխատանքներում մտապահել այս վտանգներն ու նախատեսել վերջիններիս հարմարվողականությանն ուղղված քայլեր։ Կայուն էներգիայի անցումը այդ քայլերից մեկն է, որ հնարավորություն կտա թե՛ խնայել ֆինանսական միջոցներ, թե՛ օգտվել վերականգնվող էներգիայից՝ չվնասելով շրջակա միջավայրը», - ասել է Արեւորդի ՀԿ տնօրեն Սոնա Քալանթարյանը։
Նորակառույց մանկապարտեզը նախատեսված է 160 սանի համար։ 2025 թվականի հունվարից այն իր դռները կբացի ավելի քան 60 սանի համար ոչ միայն Արտաշավան բնակավայրից, այլեւ հարեւան Սաղմոսավանից, Ուշիից, Օհանավանից՝ հետագայում ընդլայնվելու պլանով։
Քանի որ տեղադրված կայանի կողմից արտադրված էներգիան կլինի շատ ավելին, քան մանկապարտեզին անհրաժեշտ է, ավելցուկը կվերաուղղորդվի Արտաշավան բնակավայրի արտաքին լուսավորության ողջ ծախսի փոխհատուցմանը։ Արտաշավանում բնակվում է ավելի քան 700 մարդ․ արտաքին լուսավորությունը երեկոյան եւ գիշերային ժամերին վերջիններիս ապահովության կարեւոր գրավականն է։

11:23 | 06.12.24 | News | 17244
A solar power plant with a capacity of 10.53 kWh has been installed on the roof of the newly built kindergarten in Artashavan, Ashtarak district, as part of the collaboration between Ucom and SunChild NGO.
Although the kindergarten is not yet operational, this solar installation ensures that it will benefit from sustainable energy from its first day of service, fully covering its electricity needs. The savings generated from reduced energy costs can be reinvested into other developmental projects, offering significant benefits to the community.
"At Ucom, we value technological progress and green solutions. It’s especially rewarding to apply these advancements for the benefit of our communities. Installing solar stations at kindergartens ensures that our younger generations grow up with awareness of sustainable and eco-friendly practices," said Ralph Yirikian, General Director of Ucom.
"Today, when the whole world is facing climate change and environmental disasters, it is extremely important to keep these threats in mind in all the work being carried out and to plan steps aimed at their adaptation. The transition to sustainable energy is one of the steps that will allow both saving financial resources and using renewable energy without harming the environment," said Sona Kalantaryan, Director of SunChild NGO.
The newly built kindergarten is designed for 160 children. From January 2025, it will open its doors to more than 60 children not only from the Artashavan settlement, but also from neighboring Saghmosavan, Ushi, Ohanavan, with plans to expand in the future.
Since the energy produced by the installed plant will be much more than the kindergarten needs, the surplus will be redirected to provide the outdoor lighting in the Artashavan settlement. More than 700 people live in Artashavan, and outdoor lighting is an important guarantee of their safety in the evening and at night.