14:36 | 16.10.24 | Նորություններ | 16957
Ucom-ի եւ «Արեւորդի» ՀԿ-ի համագործակցության շրջանակում համայնքային ենթակառուցվածքների զարգացման հերթական նախագիծն է իրականացվել Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս համայնքում։
Լճավանի խմելու ջրի պոմպակայանի համար տեղադրվել է 9.28 կվտ/ժ դրվածքային հզորությամբ արեւային կայան, որը կօգնի էապես կրճատել պոմպակայանի էլեկտրաէներգիայով ապահովման հետ կապված ծախսն ու հնարավորություն կտա բնակիչներին ունենալ խմելու ջրի օրական ավելի երկար հասանելիություն։
Պոմպակայանի խիստ ծախսատարության պատճառով բնակիչները օրվա ընթացքում խմելու ջրին միայն երկու ժամվա հասանելիություն ունեին։ Այժմ, տեղադրված արեւային կայանի շնորհիվ այս ցուցանիշը 50%-ով կբարելավվի, ինչը զգալի կերպով կթեթեւացնի բնակիչների առօրյան։
««Արեւորդի»-ի հետ մեր համագործակցության շրջանակում մենք բազում արեւային կայաններ ենք տեղադրել՝ լուծելով համայնքների էլեկտրաէներգիայի խնդիրը։ Այս անգամ, այնպես է ստացվել, որ զուգահեռ լուծում ենք նաեւ ջրի խնդիր։ Կարծում եմ՝ սա ամենալավ ձեւերից է կորպորատիվ պատասխանատվություն դրսեւորելու, երբ տեխնոլոգիաներին հասանելիություն ունեցող ընկերությունները հիմնարար խնդիրներ են լուծում երկրի բնակիչների համար՝ բարելավելով նրանց կյանքի որակը», - նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Լճավանի համայնքի ջրի հասանելիության հարցի լուծումը արեւային էներգիայի կիրառման միջոցով մի նոր կարեւոր քայլ է դեպի համայնքների կայուն զարգացում։ Տեղադրված արեւային կայանը ոչ միայն նվազեցնում է պոմպակայանի ծախսերը, այլեւ էապես բարելավում է բնակիչների կյանքի որակը՝ երկարացնելով խմելու ջրի հասանելիության ժամանակահատվածը։ «Արեւորդի» ՀԿ-ի համար կարեւոր է աջակցել այնպիսի նախագծերի, որոնք միաժամանակ լուծում են եւ՛ բնապահպանական, եւ՛ սոցիալական խնդիրները՝ նպաստելով համայնքների երկարաժամկետ զարգացմանը», - ասել է Արեւորդի ՀԿ-ի գլխավոր ինժեներ Մարտին Մարալչյանը։
«Հայտնում ենք մեր խորին շնորհակալությունը Ucom ընկերությանը համայնքի ղեկավարի կողմից Լճավան բնակավայրում այս նախաձեռնությունը իրականացնելու համար։ Արեւային կայանները ոչ միայն նպաստում են համայնքի ջրաքանակի ավելացմանը, այլեւ զգալի խնայողություններ են ապահովում բյուջեի համար։ Բացի այդ, սա օրինակ է ծառայում Լճավանի մյուս բնակիչների համար՝ խրախուսելով նրանց եւս տեղադրել արեւային կայաններ իրենց բնակավայրերում՝ նպաստելով համայնքի երկարաժամկետ կայուն ապրելակերպի ձեւավորմանը» - նշել է Վարդենիս համայնքի ղեկավարի առաջին տեղակալ Կարեն Մկրտչյանը։
Արեւորդի ՀԿ-ի եւ Ucom-ի համագործակցության շրջանակում նախորդ տարի եւս իրականացվել է նախագիծ Վարդենիս համայնքում՝ Վանեւանում, որտեղ տեղադրվել էր 9.6 կվտ/ժ դրվածքային հզորությամբ կայան։ Այս տարի արեւային կայաններ են տեղադրվել նաեւ Տավուշի եւ Սյունիքի մարզերի մի շարք տարբեր բնակավայրերում։

14:36 | 16.10.24 | Новости | 17179
В рамках сотрудничества компании Ucom и общественной организации SunChild очередной проект по развитию инфраструктуры реализован в общине Варденис Гегаркуникского марза.
В рамках проекта установлена солнечная электростанция с установленной мощностью 9,28 кВт на насосной станции, которая обеспечивает питьевой водой жителей села Лчаван. Электростанция позволит значительно сократить расходы на электроэнергию, благодаря чему ежедневно вода будет подаваться на более длительное время.
В связи с высокой затратностью насосной станции вода подавалась всего на два часа ежедневно. Сегодня благодаря солнечной станции этот показатель вырастет на 50%, что положительно скажется на быте жителей села.
«В рамках нашего сотрудничества с организацией SunChild мы уже установили немало солнечных электростанций, решая проблему электроэнергии в разных общинах. На этот раз получилось так, что мы параллельно решаем и проблему питьевой воды. Думаю, это один из лучших проявлений корпоративной социальной ответственности, когда компании с доступом к технологиям решают базовые проблемы для жителей страны, улучшая качество их жизни», — отметил генеральный директор компании Ucom, Ральф Йирикян.
«Решение проблемы доступа к воде в общине Лчаван за счет использования солнечной энергии является новым важным шагом на пути к устойчивому развитию общин. Установленная солнечная установка не только снижает затраты на насосную станцию, но и существенно повышает качество жизни жителей за счет продления времени доступа к питьевой воде. Для организации SunChild важно поддерживать такие проекты, которые одновременно решают как экологические, так и социальные проблемы, способствуя долгосрочному развитию сообществ», - сказал Мартин Маралчян, главный инженер общественной организации SunChild.
«От имени главы общины Лчаван выражаем нашу благодарность компании Ucom. Солнечные панели не только помогают увеличить водоснабжение общины, но и способствуют значительной экономии бюджета. Кроме того, это служит примером для других жителей Лчавана, побуждая их устанавливать солнечные панели в своих домах, что, в свою очередь, способствует развитию долгосрочного устойчивого образа жизни для всей общины», - отметил замглавы общины Варденис Карен Мкртчян.
Отметим, что в рамках сотрудничества общественной организации «Ареворди» и компании Ucom в прошлом году в Ваневане общины Варденис был реализован проект, где была установлена электростанция мощностью 9,6 кВт/ч. В этом году солнечные электростанции были установлены также в ряде населенных пунктов Тавушской и Сюникской марзов.