14:03 | 19.09.24 | Նորություններ | 9489
«Narrow Band-IoT» նեղաշերտ ռադիոհաճախականության տեխնոլոգիան հատուկ ստեղծված է իրերի ինտերնետի (Internet of Things կամ IoT/Այ-Օու-Թի) համար: Ցանցը նախատեսված է բջջային ցանցերին ինքնավար տարբեր սարքեր ու սարքավորումներ միացնելու համար: «Narrow Band-IoT» սակագնային պլանը ներառում է 500 ՄԲ ինտերնետ, իսկ բաժանորդային վճարը կազմում է 1000 դրամ։
NB-IoT (Narrow Band IoT)-ն կապի միջազգային ստանդարտ է, որն օգտագործում են խելացի սարքերը։ Այս ստանդարտի օգնությամբ իրականացվում է սարքերի կառավարումը եւ միացումը, ինչպես նաեւ տվյալների ստացումը։ Huawei-ը, Vodafone-ը, Ericsson-ը, Deutsche Telekom-ը, Cisco-ն եւ այլ հայտնի ընկերություններ եւ կազմակերպություններ NB-IoT ստանդարտը օգտագործում են Իրերի ինտերնետի տարբեր հավելվածների համար։
Նեղաշերտ ինտերնետը կարող է օգտագործվել տնտեսության եւ ենթակառուցվածքների կառավարման տարբեր ոլորտներում խելացի սարքերը փոխկապակցելու համար եւ թվային փոխակերպման անբաժանելի մասն է: Այսպիսի համակարգերում սարքերը տվյալներն ուղարկում եւ ստանում են ինքնուրույն կամ կարող են դա անել օգտագործողի հրահանգով։ Գործընթացի ավտոմատացումը թույլ է տալիս նվազեցնել սարքավորումների մոնիտորինգի եւ ստուգման ծախսերը եւ ստանալ ավելի օգտակար տեղեկություններ: Սակագնային պլանը նախատեսված է հիմնականում տարբեր չափիչ սարքերի մոնիտորինգի եւ սենսորներից տվյալներ ստանալու համար, թեեւ կիրառման շրջանակը շատ ավելի լայն է։
NB-IօT ցանցի առավելություններն են էներգախնայողությունը, ցանցի հզորությունը, սարքավորումների համեմատաբար ցածր գինը, ազդանշանի ավելի լավ ներթափանցումը դժվարամատչելի վայրեր (թունելներ, ստորգետնյա տարածքներ) եւ այլն։
NB-IօT տեխնոլոգիան կիրառվում է բազմաթիվ ոլորտներում, այդ թվում․
• բնապահպանության՝ շրջակա միջավայրի վիճակի մոնիտորինգի օդի աղտոտվածության մակարդակի, ջերմաստիճանի չափման եւ այլի համար,
• էներգետիկայի՝ ջրի, գազի եւ էներգետիկ այլ ռեսուրսների վերահսկման եւ օպտիմալացման համար,
• խելացի քաղաքների հիմնման համար՝ լուսավորության, աղբահանման խելացի համակարգերի ստեղծման, կայանատեղիների, խելացի կանգառների կազմակերպման, կոյուղային համակարգերի վիճակի վերլուծության նպատակով,
• անվտանգության եւ ազդանշանային համակարգերի հուսալիության ապահովման համար՝ դռների բացում/փակում, ներսում մարդկանց ներկայության վերահսկում եւ այլն,
• բնակարանային եւ կոմունալ ծառայությունների կազմակերպման համար՝ գազի, ջրի, ջեռուցման վերաբերյալ ավտոմատացված տվյալների հավաքագրման, արտահոսքերի եւ այլ արտակարգ իրավիճակների հայտնաբերման նպատակով,
• գյուղատնտեսության ոլորտում՝ հողի վիճակի հեռավար վերլուծության, խելացի ոռոգման եւ այլի համար։
Ո՞րն է NB-IoT ցանցի առավելությունը:
1. Էներգաարդյունավետություն. NB-IoT օգտագործող սարքերը կարող են բավականին երկար աշխատել մեկ մարտկոցի վրա՝ շնորհիվ Էներգախնայողության ռեժիմի (PSM) եւ ընդլայնված սպասման ռեժիմների (eDRX):
2. Լայն ծածկույթ. այս տեխնոլոգիան ապահովում է լավ ծածկույթ դժվար հասանելի վայրերում, ինչպիսիք են ստորգետնյա կամ գյուղական վայրերը: Այն օգտագործում է նեղաշերտ հաճախականություն (180 կՀց), որը բարելավում է ազդանշանի ներթափանցումը եւ մեծացնում ծածկույթի տարածքը:
3. Սարքերի ցածր արժեքը. NB-IoT սարքերի պարզության շնորհիվ դրանց արտադրությունը տվյալների փոխանցման այլ տեխնոլոգիաներ օգտագործող սարքերի համեմատ ավելի էժան է:
4. Տվյալների փոքր ծավալներ. NB-IoT-ն աջակցում է փոքր ծավալի տվյալների փոխանցումներին, ինչը օգտագործելու համար իդեալական է դարձնում այնպիսի հավելվածներում, ինչպիսիք են սենսորները, հաշվիչները, խելացի սարքերը եւ այլ IoT լուծումներ:
5. Ինտեգրում առկա ցանցերի հետ. NB-IoT-ը կարող է գործել LTE հաճախականության տիրույթում, ինչը բջջային օպերատորներին թույլ է տալիս այն իրականացնել առանց նոր ենթակառուցվածք ստեղծելու անհրաժեշտության: Տեխնոլոգիան կարող է օգտագործվել ինչպես հատուկ տիրույթներում, այնպես էլ LTE-ի վերափոխ տեսքով:
«NB-IoT ցանցը Viva-ի հերթական նորարարությունն է՝ իրերի ինտերնետի ոլորտում: Տեխնոլոգիայի համար հատուկ ստեղծված այս սակագնային պլանով ընկերությունը կխթանի իրերի ինտերնետի եւ թվային տեխնոլոգիաների ոլորտների զարգացումը Հայաստանում: Այս տեխնոլոգիաների աճող պահանջարկը մեր երկրում լիովին համահունչ է միջազգային միտումներին: Viva-ն ոչ միայն ամրապնդում է իր դիրքերը շուկայի նոր ոլորտներում, այլեւ զգալի ներդրում անում Հայաստանի թվային վերափոխման գործում, ինչը բիզնեսի համար բացում է նոր հորիզոններ եւ բարելավում քաղաքացիների կյանքի որակը»,- նշել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը։
Viva-ն Հայաստանում զարգացնում է սեփական NB-IoT ցանցը 2019 թվականից։ Ներկայում ծածկույթը ներառում է Երեւանի իմ շարք հատվածներ եւ Տավուշի մարզի տարբեր շրջաններ։

14:03 | 19.09.24 | News | 9740
Viva presents new “Narrow Band-IoT” tariff plan, based on the technology with the same name. This narrow-band radiofrequency technology is specifically designed for the Internet of Things (IoT). The narrow band IoT network is designed to connect various autonomous devices and equipment to mobile networks. The tariff plan includes 500 MB of Internet traffic for 1000 AMD monthly fee.
International communication standard
NB-IoT (Narrow Band IoT) is an international communication standard used by smart devices. It enables control, connection, and data acquisition. Vodafone, Deutsche Telekom, BT, and many other leading companies and organizations use the NB-IoT standard for a variety of Internet of Things applications.
Narrowband IoT can be used to interact with smart devices in a wide range of economic and infrastructure management sectors, and is an integral part of digital transformation. In such systems, devices either send and receive data on their own or can do so at the user's command. Automation of the process reduces the cost of monitoring and testing equipment and provides more useful information. The tariff plan is intended primarily for those who need to monitor various measuring devices and receive data from sensors, although the scope of application is much wider.
The NB-IоT technology is used in a wide range of industries, including:
• Environmental protection for monitoring such as the measurement of the level of air pollution, temperatures, etc.;
• Energy sector to control and optimize water, gas, and energy resources;
• Creation of smart cities, including lighting, setting up smart systems of waste removal, parking, creation of smart stops, analysis of the condition sewage/drainage systems;
• Security and ensuring of safety in alarm systems, including controlling entrances/exits, access of persons to guarded facilities, etc.;
• Housing and utility services to ensure automated data collection of gas, water, heat consumption, timely identification of emergencies, including leakages, etc.;
• Agriculture for remote soil condition analysis, smart irrigation and more.
What is the advantage of NB-IoT network?
1. Power Efficiency: NB-IoT devices can operate for a long time on a single battery thanks to Power Saving Mode (PSM) and Extended Standby Modes (eDRX).
2. Wide Coverage: This technology provides good coverage in hard-to-reach areas such as underground facilities or rural areas. It uses a narrow frequency band (180 kHz), which allows for better signal penetration and a larger coverage area.
3. Low Device Cost: Due to the simplified device architecture for NB-IoT, they are cheaper to manufacture compared to devices using other data transmission technologies.
4. Small Data Volumes: NB-IoT supports the transmission of small amounts of data, which makes it ideal for use in applications such as sensors, meters, smart devices, and other IoT solutions.
5. Integration with existing networks: NB-IoT can operate in the LTE spectrum, allowing mobile operators to implement it without the need to build new infrastructure. The technology can be used both in dedicated bands and as a reformed LTE spectrum.
“The NB-IoT network is Viva's next innovation in the Internet of Things field. The Company's tariff plan designed exclusively for this technology intends to boost Armenia's development in the fields of IoT and digital technologies. The increased demand for IoT technologies in our country is entirely consistent with international trends. Viva strengthens its positions in new market sectors, and also contributes significantly to Armenia's digital evolution, which expands economic opportunities and improves quality of life,” Viva's General Director Armen Avetisian noted.
NB-IօT’s advantages are energy saving, network capacities, relatively low price of equipment, better signal penetration in places with difficult access (tunnels, dungeons, or rural areas), allowing for connection of a wide variety of devices, etc.
Viva has been developing its own NB-IoT network in Armenia since 2019. At present, the coverage embraces different parts in Yerevan and the Tavush region.