18:04 | 31.05.24 | Նորություններ | 16423
Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) թիրախային ծրագրեր են իրականացնում բնապահպանական խնդիրներ լուծելու ուղղությամբ:
Ֆերմերներին աջակցելու համար գործընկեր կազմակերպությունները կանաչ տեխնոլոգիաներ են կիրառում. վայրի կենդանիներին դիմավորում են «էլեկտրական հովիվները»:
Վայոց ձորի մարզում մարդ-վայրի բնություն անվնաս համակեցությունն ապահովելու համար «էլեկտրական հովիվների» հերթական խմբաքանակն է տրամադրվել համայնքներին:
Տրամադրված 20 «էլեկտրական հովիվներից» յուրաքանչյուրը կարող է «հսկել» 1 հա տարածք: Այս մարզում դրա հրատապությունը հավաստող բազմաթիվ փաստեր կան. տեղի ֆերմերները վերջին տարիներին ծուռթաթերի հարձակման հետեւանքով թե՛ մեղվափեթակներ, թե՛ խոշոր եղջերավոր կենդանիներ են կորցրել: Ֆերմերային այն տնտեսությունները, որոնք օգտվել են նոր տեխնոլոգիաներով աշխատող, արեւային էներգիայով սնուցվող «հովվի» ծառայությունից, հետագա տարիներին արջերի ներխուժման դեպքեր չեն արձանագրել: Նրանց հաջողվել է բերքը պաշտպանել կենդանիներից՝ առանց վերջիններիս վնասելու:
«Կանաչ տեխնոլոգիաները մարդկությանն ու բնությանը ծառայեցնելը մեզ համար ռազմավարական մոտեցում է: Դա թույլ է տալիս լուծել շատ հարցեր: Մասնավորապես՝ նպաստել կայուն զարգացմանը, կրճատել բնապահպանական ռիսկերը, զարգացնել ֆերմերային տնտեսությունները եւ այդ ամենը՝ արեւային էներգիայով աշխատող ժամանակակից տեխնոլոգիաների միջոցով: Կանաչ մտածողությունը դարի հիմնական եւ կարեւոր պահանջներից է դարձել: Սա մի ծրագիր է, որի արդյունքը երկարաժամկետ է եւ անգնահատելի: Ուրախ եմ մեր գործընկերների հետ անցած ճանապարհի եւ տարբեր վայրերում արձանագրվող հաջողությունների համար»,- ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Կայուն եւ կանաչ ապագա ունենալու ցանկությունը Վիվա-ՄՏՍ-ի եւ Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի ջանքերը միավորել է 2019 թվականից: Արենի, Եղեգիս, Վայք, Գլաձոր եւ Եղեգնաձոր համայնքներին նվիրաբերվել է «էլեկտրական հովիվների» 10 համակարգ:
Հետագա տարիներին գործընկեր կազմակերպություններն ավելացրել են տրամադրվող աջակցության ծավալը՝ ծրագրում ընդգրկելով նաեւ Արարատի մարզը: Մինչեւ 2023 թվականը տրամադրվել է 30 «էլեկտրական հովիվ»: Տրամադրված վերջին խմբաքանակի շնորհիվ «էլեկտրական հովիվներից» կարող է օգտվել եւս 20 ֆերմեր: Գործընկեր կազմակերպությունների համատեղ ծրագրի շրջանակում 2019 թվականից կանաչ տեխնոլոգիաներով աշխատող «էլեկտրական հովիվների» թիվը հասել է 50-ի: Դրանցով ցանկապատված տարածքի ընդհանուր մակերեսը կազմում է 475.000 քառակուսի մետր:
Էլեկտրական ցանկապատն աշխատում է բարձր լարմամբ, սակայն հոսանքի ցածր ուժով (ամպերաժով): Կենդանիները ֆիզիկապես չեն տուժում, բայց տհաճություն զգալով՝ դադարում են մոտենալ ցանկապատված տարածքներին:

18:04 | 31.05.24 | Новости | 16682
Зеленые технологии могут в значительной мере помочь в решении экологических проблем. Начиная с 2019 года Вива-МТС и Фонд охраны дикой природы и культурных ценностей (FPWC) реализуют проекты, направленные на внедрение подобных технологий в регионах Армении.
Жители сел, расположенных в районах со значительным разнообразием дикой природы, часто сталкиваются с дикими животными. Предлагаемые партнерскими организациями «электрические пастухи» - одно из зеленых решений, способных помочь в обеспечении безопасности местного населения без нанесения вреда дикой природе.
В рамках проекта по созданию долгосрочных условий для мирного сосуществования человека с дикой природой нескольким общинам вайоцдзорского марза была передана очередная партия «электрических пастухов».
Максимальная площадь покрытия каждой из 20 переданных общинам систем «электрических пастухов» составляет 1 гектар. Необходимость в подобном решении в регионах Армении назрела давно. За последние несколько лет пчеловодческие и скотоводческие хозяйства понесли значительные потери из-за нападения медведей. В ехегисском ущелье медведей можно встретить даже в утреннее время. Однако в хозяйствах, уже испытавших работающие на солнечной энергии системы «электрических пастухов», новых случаев нападения животных не регистрируется. При этом здоровью косолапых внедренная система вреда не наносит.
«Для нас стратегически важно использование зеленых технологий на благо людей и природы. Подобный подход позволяет решать множество проблем − способствовать устойчивому развитию, минимизировать экологические риски, развивать фермерские хозяйства, и все это – с помощью современных технологий, основанных на солнечной энергии. “Зеленое” мышление –императив в современном мире. Это программа, результат которой можно будет оценить и ощутить в долгосрочной перспективе. Хочу подчеркнуть тот путь, который мы прошли вместе с нашими партнерами и отметить успех, который имеют наши совместные усилия», − заявил генеральный директор Вива-МТС Армен Аветисян.
Десять систем «электрических пастухов» были переданы общинам Арени, Ехегис, Вайк, Гладзор и Ехегнадзор. В последующие годы партнерские организации увеличили объем предоставляемой поддержки, включив в программу Араратскую область. К 2024 году планируется предоставить общинам 30 «электрических пастухов». Благодаря переданной недавно партии еще 20 фермеров смогут воспользоваться системами «электрических пастухов». В рамках совместного проекта, осуществляемого с 2019 года, количество предоставленных «электрических пастухов» достигло 50. Общая площадь огороженной территории составляет 475 000 квадратных метров.
Система электрического ограждения территории работает при высоком напряжении с низкой силой тока. Благодаря этому животные не получают физических травм, однако неприятные ощущения, вызываемые при соприкосновении с ограждением, заставляют их держаться подальше от огороженных территорий.