11:06 | 26.04.24 | Նորություններ | 17073
17-ամյա Տիգրանը մանուկ հասակից հետաքրքրվել է աստղագիտությամբ: Տիգրանի ծննդավայր Սյունիքի աստղաշատ երկինքը, մասամբ էլ՝ տիեզերքի մասին քրոջ պատմածները զգալիորեն նպաստել են դրան:
Շուրջ մեկ տարի առաջ «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի ավագ դպրոցի աշակերտ Տիգրանը մասնակցել է Վայոց ձորի մարզի Արատես գյուղի ուսումնական կենտրոնում վրանային ճամբարին եւ որոշել տեղի ուսումնական կենտրոնում մի փոքրիկ աստղադիտարան ստեղծել:
Բյուրականի աստղադիտարան կատարած այցը, 2.6-մետրանոց աստղադիտակի աշխատանքին մոտիկից ծանոթանալու հնարավորությունը, ինչպես նաեւ աստղադիտարանի գործունեության պատմությունը որոշիչ են դարձնել Տիգրանի համար:
«Առաջին անգամ էի աստղադիտարանում, շատ նոր գիտելիք ստացա: Ծանոթացա 2.6-մետրանոց դիտակին ու ոգեւորություն արթնացավ՝ շարունակելու իմ ընտրած ճանապարհը Հայաստանում: Մենք հնարավորություններ ունենք, եւ ինչ-որ մեկը պետք է լինի, որ օգտվի այդ հնարավորություններից», - ասել է Տիգրանը:
Նպատակի իրագործման համար անհրաժեշտ է ոչ միայն ցանկություն, այլեւ՝ համապատասխան հնարավորություն: Նման հնարավորություն Տիգրանն ստացել է «Մեկնարկի՛ր» կրթական ծրագրի շրջանակում, որն իրականացնում են «Հայկական օնլայն լրատվամիջոցների եւ լրագրողների ասոցիացիա» ՀԿ-ն եւ Մեդիամաքսը՝ Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր գործընկերությամբ: Ծրագիրը հնարավորություն է տալիս ուսումնասիրել առաջատար ընկերությունների փորձը եւ ստանալ ստարտափ հիմնելու գիտելիք:
Ծրագրին մասնակցության առաջին փուլի շրջանակում Տիգրանն արդեն հասցրել է շփվել բազմամյա փորձ եւ Հայաստանում զգալի հաջողության հասած տարբեր ընկերությունների եւ հիմնադրամների ղեկավարների հետ: Երկրորդ փուլով նախատեսվում են աշխատարաններ, որտեղ ուսուցումը կիրականացվի մենտորների հետ: Մասնակիցները կաշխատեն փոքր խմբերում եւ կկարողանան իրենց գաղափարները ներկայացնել քննարկման՝ իրականացման հեռանկարները գնահատելու համար:
«Ծրագիրը փոխելու է իմ կյանքը։ Այլեւս առաջվա նման չի լինելու: Պարտության դեպքում սխալների հիման վրա նորը կսովորեմ, իսկ հաղթանակի դեպքում դպրոցս հպարտանալու առիթ կունենա», - ասել է Տիգրանը:
Աշխատարաններում մշակված եւ լավագույնը ճանաչված ստարտափ նախագծերը կարժանանան խրախուսական դրամական պարգեւի: Մրցանակային ընդհանուր ֆոնդը 1 000 000 դրամ է։ Ծրագրի արդյունքները կամփոփվեն ամռանը:

11:06 | 26.04.24 | Новости | 16737
17-летний Тигран Арутюнян с детства увлекается астрономией. Звездное небо Сюника, где родился Тигран, а также рассказы сестры о космосе, во многом поспособствовали формированию его интереса к этой области.
Тигран, ученик старших классов образовательного комплекса «Мхитар Себастаци», около года назад принял участие в лагере, организованном учебным центром села Аратес Вайоцдзорского марза, и считает, что приобретенные в лагере знания помогут ему основать в образовательном центре небольшую обсерваторию.
Посещение Бюраканской обсерватории, представившаяся возможность вблизи познакомиться с работой 2,6-метрового телескопа, а также история деятельности обсерватории, стали решающими для Тиграна.
«Я впервые попал в обсерваторию. Там я узнал много нового, увидел 2,6-метровый телескоп, и мне не терпится работать здесь – в Армении. У нас для этого есть необходимые возможности и этими возможностями нужно обязательно воспользоваться», — говорит Тигран.
Для осуществления цели не всегда бывает достаточно желания: порой для этого нужна также соответствующая возможность. Подобная возможность представилась Тиграну в рамках образовательной программы «Стартуй!», включающей изучение опыта ведущих компаний и получение базовых навыков для основания стартапов. Программа осуществляется Ассоциацией армянских интернет-медиа и журналистов и агентства Медиамакс, при генеральном партнерстве Вива-МТС.
В рамках первого этапа участия в программе, Тигран уже успел пообщаться с руководителями различных компаний и фондов, имеющих многолетний богатый опыт и достигших значительных успехов в Армении. Во втором этапе программы предусмотрены семинары в формате менторства. Участники будут работать небольшими группами и смогут представить свои идеи для обсуждения и оценки перспектив их реализации.
«Программа радикально изменит мою жизнь. Каким бы ни был результат, я сумею многому научиться. Но я надеюсь победить; я хочу, чтобы моя школа гордилась мной», — говорит Тигран.
Авторы лучших идей стартапов, разработанных в рамках проведённых семинаров, получат поощрительное денежное вознаграждение. Общий призовой фонд программы составляет 1 миллион драмов. Результаты проекта будут объявлены предстоящим летом.