11:25 | 19.07.23 | Նորություններ | 6768
Վայոց ձորի մարզի 5 համայնքում կենդանիների հարձակմանը ենթարկվող տարածքներն սկսել են հսկվել «էլեկտրական հովիվներով»:
Մարդ-վայրի կենդանի հակասությունը մեղմելու համար երեք տարի առաջ Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) անհրաժեշտ տարածքը պաշտպանելու ժամանակակից լուծում են առաջարկել ֆերմերներին:
«Էկո գյուղերի ցանց» ծրագրի շրջանակում երկու համակարգ էլ ստացել է Վայք համայնքը. ընթացիկ տարում դրանց թիվն ավելացել է չորսով: Օգտվողներն արդեն նկատելի տարբերություն են արձանագրել:
«Այս տարի 4 համակարգ ենք ստացել եւ տվել ենք մեղվապահներին, որովհետեւ անցած տարի արջը շատ է վնասել մեղվափեթակները: Այս «էլեկտրական հովիվների» առավելությունը այն է, որ շատ հեշտ հավաքվում են, եւ երբ ցանկանան, ընդամենը 15-20 րոպեում կարող են տեղափոխել եւ ուրիշ տեղ հավաքել: Դրանք կենդանուն, բնությանը վնաս չեն տալիս»,- ասել է Վայք խոշորացված համայնքի ղեկավար Մխիթար Մաթեւոսյանը:
Էլեկտրական ցանկապատն աշխատում է բարձր լարմամբ, սակայն՝ հոսանքի ցածր ուժով (ամպերաժով): Դրա արդյունքում կենդանիները ֆիզիկապես չեն տուժում, այլ տհաճություն զգալով՝ այլեւս չեն մոտենում ցանկապատված տարածքներին:

In 5 communities of Vayots Dzor Marz, the territories that were attacked by animals have begun to be protected by electric fence.
To mitigate the human-wildlife conflict, three years ago, Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) offered farmers a modern technological solution to protect the necessary space.
As part of the “Eco Villages Network” project, the Vayk community received two systems, the number of which has increased by 4 this year. The people who use these systems have already informed about the difference.
“This year we received 4 systems and gave them to the beekeepers, because last year the bear severely damaged the beehives. The advantage of these electric fences is that they are very easy to install and can be moved and installed elsewhere in just 15-20 minutes when needed. They do not harm the animal and nature, and the beekeepers sleep peacefully at night because they know that the bear will not come to their territories” said Mkhitar Matevosyan, head of enlarged community of Vayk.
An electric fence works with high voltage but low current (amperage). As a result, the animals are not physically harmed, but feeling unpleasant, they no longer approach the fenced areas.