16:54 | 22.05.23 | Նորություններ | 7265
Արհեստական բանականության (ԱԲ) միջոցով նոր դեղամիջոցներ հայտնաբերող Denovo Sciences ընկերությունը հայտարարել է Վարակների հետազոտման միջազգային կենտրոնի (CIRI, Ֆրանսիա) VIRIMI եւ NITROVIRE հետազոտական խմբերի հետ երկարաժամկետ համագործակցության մեկնարկի մասին:
Համագործակցության նպատակը բարձր արդյունավետություն ունեցող համակորոնավիրուսային ինհիբիտորների հայտնաբերումն է։ Համագործակցության ընթացքում համատեղվելու են Denovo Sciences-ին պատկանող մոլեկուլների նախագծման խրախուսող ուսուցմամբ աշխատող պլատֆորմը եւ Վարակների հետազոտման միջազգային կենտրոնի գիտական փորձն ու ենթակառուցվածքները՝ նախագծելու համար այնպիսի հակավիրուսային միացություններ, որոնք արդյունավետ կլինեն ներկա եւ ապագա կորոնավիրուսների դեմ։
Denovo Sciences ընկերության համահիմնադիր եւ տնօրեն Հովակիմ Զաքարյանն ասել է. «Հավատում ենք, որ համագործակցության շնորհիվ հնարավոր կլինի ստեղծել նոր եւ արդյունավետ դեղամիջոցներ, որոնք կօգնեն հաղթահարել կորոնավիրուսով պայմանավորված շնչառական վարակները»։
VIRIMI հետազոտական խմբի ղեկավար Պիեր-Օլիվիեր Վիդալայնը նշել է.
«Denovo Sciences-ի հետ համագործակցությունը մեզ հնարավորություն է տալիս ինտեգրել դեղամիջոցների հայտնաբերման համակարգչային ժամանակակից մեթոդները մեր հակավիրուսային հետազոտությունների մեջ։ Արդեն գոյություն ունեցող նախնական արդյունքները ոգեւորիչ են եւ լավատեսական»։

16:54 | 22.05.23 | News | 7251
Denovo Sciences Inc., an AI-powered drug discovery company, announces a long-term collaboration with the VIRIMI and NITROVIRE research teams at the Centre International de Recherche en Infectiologie (CIRI) in Lyon, France to develop highly effective pan-coronavirus inhibitors.
This collaboration will bring together Denovo’s state-of-the-art reinforcement learning-based molecule design platform with the scientific expertise and facilities of CIRI. By leveraging unique strengths, this partnership aims to develop novel antiviral compounds that can effectively combat current and future coronaviruses.
Hovakim Zakaryan, CEO and co-founder said: “We believe that our partnership has the potential to significantly advance the development of much-needed therapies to address respiratory infections caused by human coronaviruses.”
Pierre-Olivier Vidalain, head of the VIRIMI team noted: “Collaborating with Denovo Sciences presents a unique opportunity to integrate cutting-edge computational approaches to drug discovery into our antiviral research programs. The early results from the molecules designed by Denovo Sciences are truly stimulating, and we are optimistic that this project will pave the way for novel therapies against respiratory viruses.”