10:20 | 21.02.23 | Նորություններ | 12090
Triple-S Ventures վենչուրային Ֆոնդը հայտարարել է 2023-ի առաջին ներդրման մասին, որը կատարել է հեռաբժշկության հարթակ մշակած հայկական Docus ստարտափում: Գործարքի չափը կազմում է 250 հազար դոլար:
Docus-ը նորարարական հարթակ է, որը հնարավորություն է տալիս հիվանդներին եւ խնամակալներին օգտվել լավագույն բժշկական օգնությունից՝ երկու առաջատար բժիշկների համագործակցության միջոցով՝ մեկ տեղական եւ մեկ միջազգային, այդկերպ մեծացնելով ճշգրիտ ախտորոշում եւ բուժում ստանալու հնարավորությունը:
Docus-ի շնորհիվ զարգացող երկրների բժիշկները համագործակցում են հարյուրավոր լավագույն բժշկական փորձագետների հետ ԱՄՆ-ից եւ Եվրոպայից՝ հիվանդներին հնարավորինս լավագույն օգնություն ցուցաբերելու համար:
Առավել ծանր հիվանդները մտահոգված են իրենց ախտորոշման ու բուժման պլանի համար եւ հաճախ ձգտում են երկրորդ կարծիք ստանալ: Սա հիմնավոր մտահոգություն է՝ հաշվի առնելով, որ սխալ ախտորոշումը համարվում է մահվան 3-րդ ամենատարածված պատճառներից, իսկ վիրահատությունների 30%-ն իրականում ավելորդ է:
Ներկայում Docus-ը կենտրոնացած է Հնդկաստանի շուկայի վրա:
«Մենք այժմ կենտրոնանում ենք Հնդկաստանի առողջապահության ոլորտի վրա, քանի որ ապագան հասկացող շատ հնդիկ բժիշկներ բաց են համագործակցելու ԱՄՆ եւ Եվրոպայի բժիշկների հետ։ Ավելին, որպես երկրորդ լեզու նրանք խոսում են անգլերեն»,- նշել է Docus-ի համահիմնադիր եւ գործադիր տնօրեն Ռոբերտ Սարգսյանը:
«Ես վստահ եմ, որ Docus-ի եւ Triple-S-ի համագործակցությունը թույլ կտա ստարտափին արագ ընդլայնվել հնդկական շուկայում: Մենք կարծում ենք, որ սա նախադեպ կլինի հնդկական շուկայում հայկական ստարտափների հաջողության համար»,- ասել է վենչուրային ֆոնդի կառավարիչ գործընկեր Ավագ Սիմոնյանը։
Triple-S VC-ն նոր ֆոնդ է, որը հիմնադրվել է 2022 թվականին Արթուր Ջանիբեկյանի, Հակոբ Հակոբյանի եւ Ավագ Սիմոնյանի կողմից ու թիրախավորում է սկզբնական փուլերում գտնվող ստարտափներին:

10:20 | 21.02.23 | News | 12141
Triple S Ventures VC announced its first investment deal of 2023 with one of the participant startups called Docus.
Docus provides the first telemedicine platform, where doctors from developing countries collaborate with hundreds of top medical experts from the US and Europe to provide patients with the best possible care.
Docus is an innovative platform that empowers patients and caregivers to access the best medical care through the collaboration of two top doctors: one local and one international, increasing the chances of receiving an accurate diagnosis and treatment.
The most severe patients are concerned with getting a second opinion for their diagnosis and treatment plan. This is a valid concern given that misdiagnosis is the 3rd cause of death and 30% of surgeries appear to be unnecessary.
Currently, Docus focuses on India.
“We are now concentrating on the Indian healthcare sector, as many forward-thinking Indian doctors are open to cooperating with US and European doctors. Furthermore, they speak English as their second language,” Robert Sargsyan, Co-founder, and CEO of Docus, explains.
“I am assured that the partnership between Docus and Triple S VC will allow the startup to quickly expand in the Indian market. We believe that this will be a precedent for Armenian startups succeeding in India,” Avag Simonyan, the Managing Partner of the fund said.
Triple S is a new VC firm founded in 2022 by Artur Janibekyan, Hakob Hakobyan and Avag Simonyan that targets startups in the pre-seed or seed stages.