17:01 | 30.01.23 | Նորություններ | 14003
Եվրոպական միությունը եւ Վիվա-ՄՏՍ-ը միավորել են ուժերը «Քաթըլիսթ» հիմնադրամի հետ՝ Հայաստանի ստարտափ ակադեմիայի «Traction» ծրագրի երրորդ շրջափուլի իրագործման նպատակով:
Հայաստան ստարտափ ակադեմիան անցկացրել է «Դեմո օր»՝ ներկայացնելու իր «Traction» ծրագրի երրորդ շրջափուլի 8 ստարտափ շրջանավարտին:
14-շաբաթյա մենտորության ծրագիրը, որը միտված է օգնելու պրոդուկտ ունեցող եւ արդեն իսկ արդյունքներ գրանցած ստարտափներին արագացնել իրենց աճը եւ ներդրումներ ներգրավել, մեկնարկել է 2022 թվականի հոկտեմբերին:
Ծրագրի ընթացքում 8 ստարտափ աշխատել է աճի հաքինգի, վաճառքի եւ ներդրումների ներգրավման ռազմավարությունների մշակման վրա: Նրանք առաջնորդություն եւ մենտորություն են ստացել փորձառու մասնագետներից, այդ թվում՝ «Azarian Growth Agency»-ի գործադիր տնօրեն՝ Համլետ Ազարյանից, ով հարուստ փորձ ունի խորհրդատվական բիզնեսների, մասնավորապես՝ վենչուրային հովանավորվող ստարտափների կողմից, եւ «Engage.guru»-ի հիմնադիր եւ էլեկտրոնային փոստի միջոցով մարքեթինգի եւ առաքման խորհրդատու՝ Ալեք Բեգլարյանից, ով թվային մարքեթինգի, բրենդինգի եւ հաճախորդային փորձի գծով փորձագետ է` ավելի քան 15 տարվա աշխատանքային փորձով:
Ծրագրերի ընթացքում մենտորները սերտորեն համագործակցում էին ընկերությունների հետ՝ ռազմավարական խորհրդատվություն տրամադրելու, անհատական աճի շարժիչներ ստեղծելու եւ բիզնեսում հաջողության հասնելու համար:
Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը նույնպես մասնակցել է «Դեմո օր» միջոցառմանը։
«Դժվար է գերագնահատել այս նախագծի կարեւորությունը Հայաստանի համար՝ հատկապես հաշվի առնելով այն փաստը, որ այժմ վենչուրային ձմեռ է, տնտեսությունը լճացել է համաշխարհային մակարդակով, եւ որ դրանց հաջորդում է խոշոր տեխնոլոգիական ընկերությունների կապիտալիզացիան։ 2022 թվականը շատերի համար դարձավ անսպասելի փոփոխությունների տարի, եւ օրեցօր ավելի ու ավելի շատ են հարցեր առաջանում․ ի՞նչ է լինելու ստարտափների եւ ներդրումների հետ, արժե՞ արդյոք հիմա տեխնոլոգիական բիզնես սկսել, ո՞ր ոլորտն ու շուկան ընտրել։
Կարեւոր է հասկանալ, որ ձեռներեցությունը պայմանականորեն կարելի է բաժանել երկու տեսակի՝ դասական բիզնես, որտեղ քո հիմնական խնդիրն է կառուցել բիզնես, որը կստեղծի դրամական հոսքեր, շահաբաժիններ եւ կբերի շահույթ: Վենչուրային կապիտալի եւ ինովացիոն պատմության հետ կապված ընթացքը դիտարկելիս տեսնում ենք, որ սա պատմություն է կապիտալիզացիայի մասին, որտեղ հիմնական խնդիրն է կանխատեսել ստարտափի շուկայական արժեքը մի քանի տարի անց: Վենչուրային պատմությունն ընտրող ձեռնարկատիրոջ խնդիրը ոչ թե շահաբաժինների վրա կենտրոնանալն է, այլ հեռատեսությունն է՝ 5, 10, 15 կամ նույնիսկ ավելի շատ տարիներ առաջ նայելը: Պետք է ստեղծել մեծ պատմություններ եւ կենտրոնանալ երկարաժամկետ հեռանկարում ընկերությունների գնահատման եւ կապիտալացման կառուցման վրա, եւ, անպայման, կլինեն նրանք, որոնք պատրաստ կլինեն համագործակցել եւ օգնել այս ճանապարհին», - նշել է Արմեն Ավետիսյանը:
Կրթական տեխնոլոգիաների (Edtech), առողջապահական տեխնոլոգիաների (Healthtech), արհեստական բանականության (AI) եւ զվարճալիքային ոլորտները ներկայացնող ութ ստարտափ ընկերություն ծրագրի ընթացքում հասել է չափելի արդյունքների:
Ծրագիրն իրականացվում է «Քաթըլիսթ» հիմնադրամի կողմից՝ Եվրոպական միության ԵՄ-ն բիզնեսի համար նախաձեռնության ներքո՝ Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) կողմից իրականացվող «Նորարարական տուրիզմի եւ տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար» ծրագրի աջակցությամբ (EU-ITTD)։ Հայաստանի հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատոր Վիվա-ՄՏՍ -ը միացել է նախաձեռնությանը որպես կորպորատիվ գործընկեր եւ աջակից։

17:01 | 30.01.23 | News | 13989
The European Union and Viva-MTS join forces with Catalyst Foundation to support Armenian Tech Entrepreneurs․
Armenia Startup Academy hosted a Demo Day to showcase the 8 startups that have completed the Academy’s Traction Program Batch 3.
During the program, the 8 startups worked on the development of their sales, growth hacking, and fundraising strategies. They received guidance and mentorship from experienced professionals, including Hamlet Azarian, the CEO of Azarian Growth Agency who has a wealth of experience in consulting businesses, particularly venture-backed startups in the pre-seed, seed, and Series A stag, and Alec Beglarian, the Founder and Email Marketing & Deliverability Consultant at Engage.guru, who is a digital marketing, branding, and user experience expert with over 15 years of experience. Throughout the programs the mentors worked closely with companies to providing strategic advice on building custom growth engines and help businesses succeed.
Armen Avetisian, General Director of Viva-MTS, who also participated in event, emphasized: “It is difficult to overestimate the importance of this project in Armenia, especially considering the fact that the venture winter is here and the economy stagnates at the global level, and the capitalization of big tech companies is following it. 2022 was the year of unexpected changes for many companies, and every day there are more questions about it: what’s next for startups and investments, is it worth launching a new tech business now, and which sector or market is better to choose?
It is important to understand that entrepreneurship can be conveniently divided into two parts: classical business, where your main task is to build a business, that will generate cash flow making a profit and dividends. When we take a look at the story related to venture capital and innovation, we see a story of building capitalization, where the main task is to predict the startup valuation in a few years. The task of an entrepreneur who goes into venture history is not to focus on dividends, but to have a visionary view and look at 5, 10, 15, or even more years ahead. We need to build big stories and focus on building the valuation and long-term capitalization of companies, and there will definitely be those who are ready to cooperate and help along this path,” Armen Avetisian added.
The eight startups representing a range of industries, including Edtech, healthtech, AI, and entertainment, have achieved measurable results throughout the program.
The 14-week mentorship program, which began in October 2022, is designed to help companies at the post-prototype stage accelerate their growth and secure funding. The program is implemented by Catalyst Foundation supported by the European Union’s EU4Business “Innovative Tourism and Technology Development for Armenia” (ITTD) project implemented by GIZ. Viva-MTS, Armenia’s leading mobile telecommunications operator, joined the initiative as a corporate partner and supporter.