09:09 | 10.01.23 | Նորություններ | 11672
FAST-ի հիմնադիր տնօրեն Արմեն Օրուջյանը The Armenian Mirror Spectator-ի հետ զրույցում ասել է, որ առաջինը կկայանա մարտին Բոստոնում, երկրորդը՝ ապրիլին կամ մայիսին տեղի կունենա Լոս Անջելեսում: Տարվա ընթացքում դրամահավաքներ կլինեն նաեւ Նյու Յորքում եւ Լոնդոնում:
FAST-ի առաջին դրամահավաքը կայացել էր 2022 թվականի մարտին Լոս Անջելեսում:
Նպատակը միջոցների հավաքագրումն էր հիմնադրամի Advance STEM Research գրանտային ծրագրի համար: FAST-ի նպատակն էր 10 հետազոտական թիմերից յուրաքանչյուրի համար ապահովել 125 000 դոլարի դրամաշնորհ: Արմեն Օրուջյանը տեղեկացրել է, որ 2022 թվականի դեկտեմբերի դրությամբ 7 գրանտային ծրագիր արդեն հաստատված էր, եւս 3-ը պատրաստ կլինեն մոտ ապագայում:
«Առաջիկա 4-5 տարիների ընթացքում ցանկանում ենք հարյուրավոր դրամաշնորհներ հատկացնել: Դա տարեկան կպահանջի 10-12 միլիոն դոլար եւ հնարավորություն կտա ներգրավվել STEM ոլորտի գիտնականների մոտ 50 տոկոսին: Մենք կարծում ենք, որ դա կարող է շրջադարձային լինել», - ասել է FAST-ի հիմնադիր տնօրենը:
Արմեն Օրուջյանը պատմել է նաեւ 2023 թվականին մեկնարկող Generation AI (ԱԲ սերունդ) ծրագրի մասին, որում նախնական փուլում ներգրավված կլինեն 200 աշակերտներ Տավուշի մարզի եւ Երեւանի 10 դպրոցներից: Նրա խոսքով, կատարյալ արդյունք կլինի այն, եթե առաջիկա 3-4 տարվա ընթացքում ծրագրում ներգրավվեն 1 500-ից 2 000 դպրոցներ:

09:09 | 10.01.23 | News | 11655
FAST CEO Armen Orujyan told The Armenian Mirror Spectator that the first one will be in Boston in March, then one in Los Angeles in May, and afterwards events will be organized in New York and London.
FAST’s first formal fundraiser took place in Los Angeles in March 2022.
The goal was to raise funds for Advance STEM Research grant project. FAST aimed to ensure grants of $125,000 for each ten research teams. Orujyan said that by December 2022, seven of the grant programs were already set up, and the three remaining ones will be ready shortly.
“We want to go to hundreds of these grants over the next four or five years. That will be a $10-12 million commitment annually which will essentially give opportunities to roughly 50 percent of all current active scientists in this space. To us, that is transformative. That changes the narrative,” Orujyan said.
Armen Orujyan also said that FAST has a pilot program called Generation AI which it is launching in 2023 to serve about 200 students in approximately ten schools, probably five in Yerevan and five in Tavush Province. He said that ideally, Generation AI will be in at least 1,500 to 2,000 schools in Armenia in the next three or four years.