18:10 | 23.11.22 | Նորություններ | 13594
44-օրյա պատերազմից հետո վիրավորում ստացած զինվորների կտրուկ աճով պայմանավորված՝ «Զինվորի տան» շենքային պայմանները բավարար չեն անհրաժեշտ ամբողջ ծավալով տղաներին սպասարկելու համար:  Վիվա-ՄՏՍ-ը զգալի գումար է նվիրաբերել քայլքի լաբորատորիայի, կինեզոթերապիայի եւ էրգոթերապիայի դահլիճների եւ ճաշարանի շինարարական աշխատանքներն սկսելու նպատակով: Ծրագրի արդյունքում ակնկալվում է ստեղծել այնպիսի պայմաններ, որոնք թույլ կտան միաժամանակ առավել շատ զինվորի բարձրակարգ սպասարկում ապահովել:
Կինեզոթերապիայի եւ էրգոթերապիայի եղած դահլիճներն արդեն բավարար չեն՝ այս պահին վերականգնողական բուժման ցուցումով բոլոր զինվորներին միաժամանակ սպասարկելու համար: Շինարարությունից հետո դահլիճների թիվը կավելանա՝ նպաստելով շատերին օգտակար լինելու մասնագետների ձգտմանը:
Քայլքի լաբորատորիան հնարավորություն կտա 2D ձեւաչափով տեսնել եւ ժամանակին բացահայտել հնարավոր խնդիրները: Դա կբարձրացնի վերականգնողական բուժման կուրսի արդյունավետությունը՝ ինչպես ստորին վերջույթների պրոթեզավորում, օրթեզավորում, այնպես էլ կենտրոնական, պերիֆերիկ նյարդային համակարգերի ախտահարում, ստորին վերջույթների վնասվածքներ, հենաշարժողական խնդիրներ ունեցող տղաների շրջանում:
«Կան ծրագրեր, որոնց կարեւորությունը գնահատվում է ոչ միայն հստակ չափելի արդյունքով, այլեւ չգրված՝ մարդկային արժեքներով: Սա մի համագործակցություն է, որն սկսվել է վիրավորում ստացած զինվորների մոտ պատերազմի հետեւանքները հնարավորության սահմաններում մեղմելու ձգտումից: Մեկ օրում ամբողջությամբ նոր իրավիճակում հայտնված տղաներին կյանքի բնականոն հուն վերադարձնելը պահանջում է ամենօրյա աշխատանք, գործիքային, մասնագիտական եւ հոգեբանական աջակցություն: Այդ ամենն ապահովելու համար անհրաժեշտ են շենքային լիարժեք պայմաններ եւ զարգացած տեխնոլոգիաներով աշխատող սարքավորումներ: Հուսով եմ, որ համատեղ ջանքերով եւ դրսեւորվող ամենօրյա հոգատարությամբ՝ գործընկեր կազմակերպությանը կհաջողվի բոլորի համար ցանկալի արդյունք արձանագրել»,- ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Վիվա-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ իրականացվելիք թողունակության մեծացման ծրագրով, կկառուցվի նաեւ ճաշարան՝ ստացիոնար եւ ամբուլատոր բուժում ստացող զինվորներին սպասարկելու համար: Գործող փոքր ճաշարանը կփոխարինվի նորով, բացառապես թարմ ու օգտակար մթերքից տեղում պատրաստվող սնունդ ապահովելու հնարավորությամբ:
«Զինվորի տունը երբեք չի մերժել ոչ մի տղայի: Մեզ դիմած հայրենիքի որեւէ պաշտպան առանց օժանդակության չի մնացել, սակայն 44-օրյա պատերազմից հետո նրանց թիվն այնքան մեծացավ, որ երբեմն ստիպված ենք լինում մի փոքր սպասեցնել տղաներին. եղած հնարավորությունները թույլ չեն տալիս բոլորին միաժամանակ վերականգնողական բուժում տրամադրել: Մեր գործընկեր Վիվա-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ մենք այսօրվանից հայտարարում ենք Զինվորի տան թողունակության մեծացման ծրագրի մեկնարկի մասին: Դրա շնորհիվ՝ միաժամանակ ավելի շատ տղայի բուժելու հնարավորություն կունենանք, քայլքի լաբորատորիա կունենանք եւ ավելի մեծ ճաշարան, որտեղ որակով սնունդ կկարողանան ստանալ թե ստացիոնար, թե ամբուլատոր պայմաններում բուժում ստացողները»,-ասել է ԵՊԲՀ ռեկտոր Արմեն Մուրադյանը:
Վիվա-ՄՏՍ-ի ցուցաբերած աջակցության շնորհիվ «Զինվորի տանը» ձեռք է բերվել նաեւ  հեռակառավարվող 16 օրթեզ: Դրանք նախատեսված են նյարդաբանական տարբեր վնասվածքներ եւ հիվանդություններ ունեցող՝ վերջույթի ցածր ֆունկցիոնալություն կամ ֆունկցիոնալության բացակայություն ունեցող զինվորների համար:
Վիվա-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ, մեկ տարի առաջ էլ ձեռք էր բերվել Գերմանիայի եւ Նիդերլանդների առաջատար ընկերությունների արտադրած 100 օրթեզ:

18:10 | 23.11.22 | News | 13605
Due to a dramatic increase in the number of wounded soldiers following the 44-day war, the building conditions of the Homeland Defender’s Rehabilitation Center have been insufficient to provide for the needs of the its patients. Viva-MTS has donated a significant amount of money to launch construction of walking lab, kinesitherapy and ergotherapy gyms, as well as the building of a cafeteria. The program is expected to provide conditions that will let provide professional services to a maximum number of soldiers.
The acting gyms intended of kinesitherapy and ergotherapy are not enough any more to ensure all soldiers with prescribed rehabilitation programs are rendered the services at a time. The number of gyms will grow once construction is finished and help specialists eager to treat as many patients as possible.
The walking lab that is about to be built soon will let see potential problems in 2D to take preventive measures. That is expected to increase the efficiency of the rehabilitation for those with lower limb prosthetics, using orthoses, as well as damages of central and peripheral nervous systems, lower limb injuries, and soldiers suffering locomotor issues.
“There are programs that are assessed by clearly measurable results as well as the immeasurable human values. This partnership was born with an urge to mitigate the consequences of war in our injured soldiers in the best of our abilities. Having our boys getting back to normal life that has changed in a measure of a single day takes hard work, as well as instrumental, professional, and psychological support. Ensuring all that needs full-furbished facilities and advanced equipment. I do hope that with a joint effort and through everyday care our partners will succeed in achieving well anticipated results,” Viva-MTS General Director Armen Avetisian said.
The capacity extension program includes construction of a cafeteria for those who get ambulatory and out-of-hospital treatment. The existent cafeteria is small; a new one will replace it to let foods made of fresh and healthy products are cooked in-house.
“This is not the first time Viva-MTS stands by the Homeland Defender’s Rehabilitation Center. We have seen a few months from now how helpful the orthoses purchased with the support of Viva-MTS to our boys have proved in terms of fixing their walking, rehabilitation, and increasing their quality of life. With the new batch of orthoses, the soldiers treated at the center will be able to handle orthoses with remote controls and set in a position most convenient to them in a given moment. Today, we show the head of our partner organization the section of the building, which is actually being reconstructed. We are expanding its capacity. Simply put, we will be able to render treatment and other services to more people at a time” Homeland Defender’s Rehabilitation Center Director Haykuhi Minasyan said.
Owing to the support by Viva-MTS, the rehabilitation center has obtained 16 remotely controlled orthoses, intended for soldiers with various neurological injuries and issues, such as partial or total dysfunction of lower limbs.
A year ago, Viva-MTS helped the center to purchase 100 units of orthoses manufactured by German and Dutch companies.