12:39 | 11.04.22 | Նորություններ | 17616
Դիջիթեյնն իր Դիջիքաղաք նախագծի շրջանակներում երկրորդ անգամ մեկնարկում է M1TQ նախագիծը, այս անգամ՝ հեքեթոնի և աքսելերացիայի ֆորմատով՝ համագործակցելով Garage48 կազմակերպության հետ։
Garage48-ը էստոնական կազմակերպություն է, որը շուրջ 12 տարի կազմակերպում է հեքեթոններ՝ նորարար ստարտափներ ստեղծելու նպատակով։ Մինչ օրս G48-ը կազմակերպել է 200 հեքեթոն 30 երկրներում, որի արդյունքում գեներացվել է 3000+ գաղափար և 1000 աշխատանքային նախատիպ։ Այս անգամ, մեծացնելով աշխարհագրությունը, G48-ը Դիջիթեյնի հետ միասին կբացահայտի Հայաստանի երիտասարդների նորարար միտքը։ Միջոցառումը տեղի կունենա մայիսի 20–22 Դիջիթեյնում:
M1TQ հեքեթոնի նպատակն է նորարար և ստեղծարար մարդկանց համախմբել մեկ հարկի ներքո և հնարավորություն տալ 48-ժամյա հեքեթոնի շրջանակում ձևավորել թիմեր, գեներացնել գաղափարներ և աշխատել ոլորտի առաջատար փորձագետների հետ, ովքեր կաջակցեն այդ գործընթացին: Լավագույն թիմերը հնարավորություն կունենան իրականացնելու 12-շաբաթյա աքսելերացիոն նախագիծ, որը կառաջնորդեն Garage48-ի մենթորներն ու մասնագետները։
Հեքեթոնի ընթացքում մասնակիցներն ազատ են գեներացնելու նորարար լուծումներով բիզնես գաղափարներ իրենց նախընտրելի տեխնոլոգիական ոլորտից։ Կարևոր պայման է, որ միտքը նորարար լինի։
M1TQ-ին կարող են մասնակցել ոլորտի մասնագետները, մասնավորապես՝ Դիջիթեյնը հրավիրում է բիզնեսի առաջխաղացման մասնագետների, ծրագրային ապահովման ինժեներների, մարքեթինգի մասնագետների, նախագծերի մենեջերների, վեբ/հավելվածների մշակողների, UX/UI դիզայներների, ձեռնարկատերերի, պրոդուկտի/ծառայությունների մշակողների, տվյալներ մշակող մասնագետների և այլ ոլորտներով հետաքրքրված անհատների, ովքեր ցանկանում են իրենց մտքերը կյանքի կոչել։
Հեքեթոնը կմեկնարկի ուրբաթ օրը՝ մայիսի 20-ին, միջոցառման ողջ ընթացքում թիմերին կաջակցեն միջազգային փորձառու մենթորներ, որպեսզի 48 ժամ անց՝ կիրակի օրվա ավարտին թիմերն ունենան աշխատանքային նախատիպ՝ ժյուրիին ներկայացնելու համար։
Հեքեթոնի ավարտին լավագույն թիմերը կանցնեն աքսելերացիոն նախագիծ, իսկ ծրագրի ավարտին հնարավորություն կունենան իրենց մշակած նախատիպերը ներկայացնելու էստոնական Karma Ventures, Superangel, Tera Ventures, EstBAN վենչուրային կապիտալներին, ինչպես նաև միջազգային և հայաստանյան ներդրողների, իսկ լավագույն գաղափարները կարող են իրականացվել Դիջիթեյնի հետ։

12:39 | 11.04.22 | News | 17623
Digitain, in the framework of Digitown and partnership with Garage48, launches M1TQ Hackathon and Acceleration program to support young entrepreneurs and innovators to crowdsource innovative technological solutions and empower the Armenian startup ecosystem.
Gathering professionals under the same roof, M1TQ Hackathon and Acceleration offers participants the opportunity to collaborate, make up teams and build tangible solutions in 48 hours. The 48 hours are going to take place under the leadership of the mentors, who will push the teams out of their comfort zones and help them to have a working prototypes by the end of the hackathon.
The hackathon will take place on May 20-22 in Digitain. The hackathon invites participants willing to identify and develop tech-related solutions in their desired technology niche (ex. EdTech, FinTech, GreenTech, E-Commerce, AI & Machine Learning, SaaS, and more).
Interested applicants: students, already established professionals (business development specialists, software engineers, digital marketing specialists, project managers, web/application developers, UX/UI designers, and data scientists/engineers), solopreneurs, teams or start-ups are encouraged to join the hackathon to find potential team members and tackle new or existing ideas!
In the run-up to the hackathon, the newly formed teams will benefit from a series of learning opportunities and access to mentors and workstations with one big goal: to generate new ideas or work on an existing one and demonstrate a working prototype of their idea to an independent jury.
As a result, the best teams will have the chance to participate in a 12-week acceleration program led by Garage48 network of experts. The program will be summarized with a Demo day, where the teams can pitch their startups to venture capitals such as Estonian Karma ventures, Superangel, Tera Ventures, EstBAN as well as to a network of Armenian and International investors.
The best teams will pilot their ideas under Digitain’s patronage.
Garage48 is coming from a country with the most unicorns per capita in Europe - Estonia. Garage48 has been organizing hackathons for 12 years. They have organized over 200 events in 30 different countries, both on-site and online, with 3,000+ ideas pitched and 1000 working prototypes built! This time, G48 will discover Armenian innovative minds!
Digitain, in the framework of DigiTown initiative, always strives towards innovation and development of new technology and thinking.
The first M1TQ acceleration program took place in 2021 giving a chance for 8 startups to go through an intensive 12-week entrepreneurial journey which ended with a Demo day. The Demo day was followed by an investment contract with one of the STAN network investors and another team signed an advisor agreement with a venture US firm!