13:02 | 17.11.21 | Նորություններ | 9425
Հայաստանի Դիլիջան քաղաքում կհիմնադրվի «Սամսունգ» ընկերության իննովացիոն կամպուս։ Հայաստանի UWC Դիլիջան միջազգային դպրոց-պանսիոնն ու «Սամսունգ» ընկերությունն այդ մասին համաձայնագիր են ստորագրել:
«Սամսունգ»-ի իննովացիոն կամպուսի նպատակն է աջակցել Հայաստանի զարգացմանը կրթական ծրագրի միջոցով հայ պատանիներին օժտելով անհրաժեշտ հմտություններով: Կրթական ծրագիրը ոչ միայն բարելավելու է մասնակիցների թվային գրագիտությունը, սովորելու հմտությունները, ստեղծարարությունը եւ երեւակայությունը, այլ նաեւ պայմաններ է ստեղծելու հետագայում բջջային հավելվածների ծրագրավորման հանդեպ հետաքրքրություն ձեւավորելու եւ երկրում իննովացիոն տեղեկատվական տեխնոլոգիաները տարածելու հարցում:
«Տնտեսության զարգացման համար կենսական դեր ունի տեխնոլոգիական առաջընթացը, ինչին էլ իր հերթին նպաստում է տաղանդների զարգացումը: Հանդիսանալով տեխնոլոգիական առաջատար՝ «Սամսունգ»-ն ունի անհրաժեշտ գիտելիք եւ ռեսուրսներ նշված առաջանցիկ նախագծի իրականացմանն իր կորպորատիվ պատասխանատվության ծրագրի շրջանակներում աջակցելու համար, իսկ UWC Դիլիջանը, որը սերտ ինտեգրվել է թե տեղական, թե տարածաշրջանի համայնքին, ունի անհրաժեշտ պայմաններ, օժանդակ կառույցներ եւ գործընկեր կազմակերպություններ նախագծի իրականացումն ապահովելու համար»,- ասվում է UWC Դիլիջան-ի տարածած հաղորդագրության մեջ:
«Սամսունգ»-ի իննովացիոն կամպուսի մեկնարկը նախատեսված է 2022թ. հունվարին: Նախաձեռնությանը կարող են մասնակցել 14-16 տարեկան հայ երեխաներ: Պիլոտային ծրագրում նախատեսվում է ընդգրկել Դիլիջան քաղաքը եւ հարակից համայնքները՝ հետագայում ընդլայնվելու ներուժով: Առաջիկա երեք տարիներին հեռավար աշխատարանների եւ առկա ձեւաչափով բութքեմփերի համադրմամբ կներգրավվեն 150 երեխաներ: Առաջին դասընթացը կսկսվի 2022թ. հունվարին եւ կշարունակվի մինչեւ ամառվա վերջ, իսկ հետագա կուրսերը կանցկացվեն հոկտեմբերից մինչեւ ամառ:

UWC Dilijan, an international boarding school in Armenia, and Samsung Electronics, a world leading technological company, have signed an agreement to launch Samsung Innovation Campus in Dilijan, Armenia.
The goal of the Samsung Innovation Campus is to contribute to the development of Armenia by equipping young people, through education, with skills that will not only improve their digital literacy, learning abilities, creativity and imagination, but also enable conditions for their future interest in pursuing Mobile Programming and spreading innovative IT technology in the country.
The launch of the Samsung Innovation Campus is scheduled for January 2022. The initiative will focus on 14-16 year-old Armenian children. The program of activities, initially around the town of Dilijan and adjoining areas, will be a pilot with a potential to be scaled up. It is built around the delivery, over the next three years, of a combination of online sessions and in-person boot camps for 150 children over a period from January 2022 through the summer in year one and from October through the summer in the years after.
“We plan to provide the education platform to help young people of Armenia to leverage their unique technical talents and abilities in the IT field and train them in developing their own Mobile applications. We are proud to contribute to the spread of innovative IT technology education in Armenia and to train future high-level IT specialists in close cooperation with United World College Dilijan,” said Mr. DH Kim, President & CEO of Samsung Electronics CIS RHQ.
“Founded in 2014, UWC Dilijan is a young institution, but with its world-class campus and an international community of students and teachers, UWC Dilijan aspires to have global, regional and local impact. Our cooperation with Samsung opens a new page in our capacity to contribute to the development of digital skills of young people in Armenia, crucial for the modern economy. We are aware that we have a lot of work to do to deliver this initiative, but we are ready,” said Gabriel Ernesto Abad Fernández, Head of UWC Dilijan.