17:22 | 23.09.21 | Նորություններ | 6553
Վիվա-ՄՏՍ-ը եւ Վայրի բնության ու մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամն Վայոց ձորի մարզի Գողթանիկ համայնքում ավարտել են բնապահպանական եւ էներգախնայող LED լուսարձակների տեղակայման առաջին փուլի աշխատանքները:
Նախորդ տարի տեղադրվել է 45 LED լուսարձակ, լուսավորվել է շուրջ 1.7 կմ երկարությամբ ճանապարհահատված: «Էկոգյուղերի ցանց» ծրագրի շնորհիվ գյուղում արդեն իսկ կկիրառվեն ոչ միայն բնության պահպանությանը նպաստող բնահեն լուծումներ, այլեւ՝ հնարավոր կլինի կրճատել համայնքային ծախսերը, իսկ տնտեսված միջոցներն ուղղորդել այլ ծրագրերի իրականացմանը:
Էներգախնայող հերթական համակարգի գործարկմանը մասնակցել են Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը, Եղեգիս համայնքի ղեկավար Արթուր Ստեփանյանը, Գողթանիկ բնակավայրի վարչական ղեկավար Համբարձում Սամվելյանը եւ այլք:
«Առհասարակ, երկարաժամկետ արդյունք ապահովող ծրագրերը շատ կարեւոր են: Դրանք ինչ-որ առումով զարգացման երաշխիք են գյուղերում ապրող մեր հայրենակիցների համար: Իսկ երբ կա այդ վստահությունը՝ մարդիկ մտածում են ոչ թե իրենց բաժին հացն օտար ափերում ստեղծելու, այլեւ հայրենի երկրում ապրելու մասին: Մենք ուզում ենք, որպեսզի հեռավոր համայնքներում ապրող մեր հայրենակիցները վստահ լինեն, որ իրենք մենակ չեն իրենց խնդիրների հետ: Մայրաքաղաքն իր բնույթով ավելի լսելի է: Մարզերը եւս պետք է ուշադրության կենտրոնում լինեն»,- ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Ընթացիկ տարում նախատեսվում է շարունակել ծրագրի երկրորդ փուլն ու տարեվերջին ունենալ գրեթե ամբողջությամբ լուսավորված գյուղ: Աշխատանքների մեկնարկն արդեն տրվել է, նախատեսվում է տեղադրել եւս 47 LED լուսարձակ եւ լուսավորել 1․8 կմ երկարությամբ ճանապարհահատված:

17:22 | 23.09.21 | News | 6502
Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets have finished the first phase of environmentally friendly and energy-efficient LED lights’ installation works in Goghtanik settlement.
Last year 45 LED lights were installed with 1.7 km long streets illuminated. Due to the “Eco-Villages Network” project the settlement will not only deploy environmentally friendly lighting solutions, but also the new lighting system will result in savings in the community budget allocating the funds to other place-based issues.
Viva-MTS General Manager Ralph Yirikyan, the Director of the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets Ruben Khachatryan, the Yeghegis community leader Artur Stepanyan and the administrative head of Goghtanik settlement Hambardzum Samvelyan and others were present at the opening ceremony of the energy-efficient system.
“Generally speaking, programs ensuring long-term results are fundamental. They in a way guarantee development for our compatriots. And when there is confidence, people think of living in their homeland, rather than earning their living abroad. We want our compatriots in remote communities know that they are not alone before the existing problems. The problems voiced in the capital are heard more easily. Yet, regions have to be in the focus of attention on an equal scale,” Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
By the end of this year the second phase of the project will be finished and the village will be fully illuminated. The work is already in the process: 47 LED lights will be installed with 1.8 km long streets illuminated.