13:23 | 14.07.20 | Հոդվածներ | exclusive 110471
Նախագծի հեղինակը Ռուսլան Մարտիրոսյանն է, ով 2012թ. հիմնադրել է Naked Science գիտահանրաճանաչ պարբերականը, որը Ռուսաստանում ամենաշատ մեջբերվող գիտական բովանդակությամբ կայքերից մեկն է: Կայքն օրական ավելի քան 100 հազար օգտատեր է այցելում, այնտեղ տեղադրվում են ռուսական խոշորագույն ապրանքանիշերի գովազդները:
Նախագծի մասին զրուցել ենք վերջերս Հայաստան տեղափոխված Ռուսլան Մարիտրոսյանի հետ:
Հարթակի մասին
echo.am-ը լրատվական դասական ագրեգատոր է՝ Google News-ի կամ Яндекс.Новости-ի նման: Տարբեր աղբյուրների նորությունները դիպաշարում միավորվում են ըստ նմանության, եւ ընթերցողին տրվում է հնարավորություն՝ ընտրելու, թե որ աղբյուրում է նախընտրում կարդալ այդ լուրը: Նորություններն ընտրվում են հատուկ ալգորիթմով՝ արհեստական բանականության մասնակի միջամտությամբ: Հարթակում առկա է նաեւ ԶԼՄ-ների վարկանիշի ու հոդվածների բաժին:
Հարթակում արհեստական բանականության գործածման մասին
Ռուսլանի խոսքով, ԱԲ տեխնոլոգիայի ներդրումը բարդ գործընթաց է:
«Մենք ուսումնասիրում եւ կիրառում ենք state-of-the-art լուծումները, որոնք մեզ թույլ կտան լիարժեք մրցակից դառնալ այնպիսի հսկաների, ինչպիսիք են Google-ը եւ Яндекс-ը: Եթե խոսենք դասական Data Science տերմիններով, ապա դա կլաստերացման (փնջավորման) խնդիր է, որի լուծման համար անհրաժեշտ է մտածել՝ ինչպես որոշել լուրերի համընկնումը:
Լեզվի դեպքում անհնար է հաջորդական ալգորիթմ հաղորդել նրա բազմաձեւության պատճառով, ցանկացած փորձ ապարդյուն կլինի: Ուստի փորձում ենք մեքենայացված ուսուցման տարբեր մեթոդներ, ինչպիսիք են տեքստերի վեկտորների հստակեցում եւ նրանց միջեւ հեռավորություն կամ նեյրոցանցային բարդ լուծումներ: Առայժմ արհեստական բանականությանը վերահսկում են խմբագիրները, բայց մենք գնում ենք դեպի լիակատար ինքնաշխատություն»,- նշում է նա:
Հայաստանյան մեդիա ոլորտի զարգացման գործում ներդրման մասին
Ռուսլանի խոսքով, հարթակը ստեղծվել է Հայաստանի մեդիա ոլորտի զարգացման գործում ներդրում ունենալու նպատակով:
«Բոլորս գիտենք, որ մեդիա շուկայում մեծ խնդիրներ կան եւ այդ խնդիրները պետք է ինչ-որ կերպ լուծել: Եվ բնավ պարտադիր չէ, որ դա պետությունն իրականացնի: Կարծում եմ՝ պետք է սկսել բնակչության մեդիագրագիտության բարձրացումից եւ դրանով լուծել հիմնական հարցը: Ոչ թե բացահայտել ֆեյքային անսպառ լուրերը, այլ ընթերցողի գրագիտությունն այնքան բարձրացնել, որպեսզի «կոլեկտիվ իմունիտետ» ձեւավորվի եւ այն մեդիաները, որոնք թիրախավորում են այդ ֆեյքերը, դադարեն դա անել՝ սպառողի (ընթերցողի) կողմից պահանջարկի անկմամբ պայմանավորված»:
Ռուսլանի խոսքով, ստեղծված հարթակն ուղղված է հենց այդ հարցի լուծմանը: Հարթակում առկա ԶԼՄ-ների վարկանիշում տարբեր չափորոշիչներով որոշվում է, թե որ ԶԼՄ-ն որ հորիզոնականում կլինի եւ, կախված այդ վարկանիշից, որոշվում է լուրերի աղբյուրների հերթականությունը դիպաշարում: Վերեւում որակյալ ԶԼՄ-ներն են, նրանց վրա հաճախ են սեղմելու՝ կարդալու առավել որակյալ լուրերը:
«Բացի դա, հատուկ նշումներ ունենք. դրանք կարող ենք տեղադրել լուրերի գլխագրերի մոտ. այդ նշումներն ազդարարելու են լուրի բնութագրի մասին: Ֆեյք լուրերը կարելի է, օրինակ, նշել «Պահանջում է հաստատում»՝ հերքման փոխարեն, եւ դա ընթերցողի համար տվյալ լուրն ու սկզբնաղբյուրն առավել մանրամասն ուսումնասիրելու ազդակ կլինի: Սա ընդամենը մեկ միջոց է, գործիքները հետագայում ընդլայնվելու են»:
Ռուսլանը վստահ է, որ եթե տարվա սկզբից այսպիսի նախագիծ հայկական լրատվական դաշտում գոյություն ունենար, ապա կորոնավիրուսի հետ կապված ներկայիս պատկերն այլ կլիներ. ավելի շատ փրկված կյանքեր ու տնտեսության առավել բարվոք իրավիճակ:
Վարկանիշում ԶԼՄ-ի դիրքի ձեւավորման մասին
Հայաստանում ցանկացած ԶԼՄ կարող է մասնակցել նախագծին եւ հարթակում ցուցադրել իր լուրերը: Դրա համար պետք է փոխանցել RSS-ը՝ համապատասխան տեխնիկական պահանջներով:
«Բայց ահա որքան բարձր կլինի աղբյուրը դիպաշարում, որքան հաճախ նրա վրա կսեղմեն եւ կայցելեն տվյալ կայքը, կախված է վարկանիշային աղյուսակում զբաղեցրած դիրքից, որը որոշվում է արհեստական բանականության օգնությամբ՝ բազմաթիվ չափորոշիչներով: Մենք փորձում ենք լիովին բացառել ցանկացած արտաքին ազդեցություն: Մենք չունենք մեր սեփական կոնտենտը, իսկ մնացած ամեն ինչ որոշում եւ լիովին որոշելու է ալգորիթմը»,- նշում է նա:
Վարկանիշի գնահատման չափորոշիչները բազմաթիվ են: Հարթակի հիմնադրի խոսքով, ի թիվս այլոց՝ հաշվի են առնվում այնպիսի ցուցանիշներ, ինչպիսին են կայքի դիզայնը, հարմարավետությունը, աղբյուրի հավաստիության մակարդակը, գովազդի ծավալը, բարեվարքության հանգամանքը եւ այլն: Հաճախելիության եւ հղման հետ միասին որոշվում է վարկանիշում վերջնական դիրքը:
Ռուսլանը հավելում է, որ քաղաքական որեւէ ուժի հետ չի համագործակցում եւ հույս ունի, որ նախագիծը շահութաբեր կլինի:

13:23 | 14.07.20 | Статьи | exclusive 110442
Автор проекта – Руслан Мартиросян, который в 2012 году основал научно-популярное издание Naked Science, а сегодня это один из самых цитируемых сайтов научной тематики в России. Сайт посещают больше 100 тысяч уникальных пользователей в день и где размещают рекламу самые крупные российские бренды.
Руслан Мартиросян недавно переехал жить в Армению. Мы побеседовали с ним о проекте и целях, которые он преследует.
О платформе
Echo.am – это классический новостной агрегатор, похожий на Google News или «Яндекс.Новости». Материалы из различных источников объединяются по схожести в сюжеты, и читателю дают выбор, в каком источнике читать новости. Их отбирает специальный алгоритм с частичным участием ИИ. Кроме того, у нас есть раздел статей и рейтинг СМИ.
О применении искусственного интеллекта
По словам Руслана, внедрение технологии ИИ – сложный процесс.
«Мы изучаем и используем state-of-the-art-решения, которые позволили бы нам составить полноценную конкуренцию таким гигантам, как Google и «Яндекс». Если говорить в классических терминах Data Science, то это задача кластеризации, для решения которой нужно придумать, как определять схожесть новостей.
Для языка невозможно задать пошаговый алгоритм из-за его многообразия, любая попытка не даст высокой точности. Поэтому мы пробуем различные методы машинного обучения, такие как определение векторов текстов и расстояния между ними или сложные нейросетевые решения. Пока работу ИИ контролируют редакторы, но мы идем к полной автономности»,- отметил он.
О вкладе в развитие сферы медиа в Армении
Руслан отмечает, что платформа создана с целью внести вклад в сферу медиа в Армении.
«Все мы знаем, что на рынке СМИ есть большие проблемы — и их нужно решить. Но это необязательно должно делать государство. Мне кажется, начать нужно с поднятия медиаграмотности населения и решить тем самым вопрос основательно. Не разоблачать бесконечные фейковые новости, а поднять уровень грамотности читателя настолько, чтобы выработался «коллективный иммунитет», а медиа, тиражирующие фейки, перестали бы это делать из-за падения спроса со стороны потребителя (читателя)».
По словам Руслана, новый проект направлен именно на решение этого вопроса. Платформа включает рейтинг СМИ, где по различным параметрам определяется, какое СМИ на каком месте будет находиться. Исходя именно из этого рейтинга определяется сортировка источников новости внутри сюжета. Выше будут качественные СМИ, и на них будут кликать чаще. Таким образом, аудитория будет читать более качественные новости.
«Кроме того, есть также специальные метки: их можно поставить  рядом с заголовками новостей, которые будут сигнализировать о характере материала. Фейковые новости можно, например, помечать как «Требует подтверждения» вместо опровержения, и это послужит читателю сигналом обратить особое внимание на новость и первоисточник, проверить информацию тщательнее. Это лишь часть мер, все эти инструменты мы планируем расширять.
Руслан уверен, что если такой проект существовал бы в Армении в начале года и был бы достаточно популярным, то картина по коронавирусу в стране сейчас была бы намного лучше, а отсюда – многие спасенные жизни и более хорошее состояние экономики.
О формировании позиций СМИ в рейтинге
Любое СМИ в Армении может участвовать в проекте и транслировать на платформе свои новости, нужно лишь привести RSS в соответствие техническим требованиям.
«Но вот насколько выше будет источник в сюжете, насколько чаще будут кликать и переходить на определенный сайт — зависит от места в рейтинге, которое определяется с помощью ИИ по многим параметрам. Мы стараемся  полностью исключить влияние на эти процессы извне. У нас нет своего контента, а все остальное определяет или будет определять полностью алгоритм»,- отметил он.
Параметров для определения рейтинга множество. В числе прочих, по словам автора проекта, учитываются такие показатели, как дизайн и удобство сайта, степень достоверности источника, обилие рекламы (из-за нее порой невозможно читать новости), поведенческий фактор и многое другое. Вместе с показателями посещаемости и цитируемости определяется итоговое место в рейтинге.
Руслан добавил, что не сотрудничает с какими-либо политическими силами, и надеется, что проект будет прибыльным.