13:46 | 30.06.20 | Նորություններ | 15749
Սիսիանում ակտիվ շինարարական աշխատանքեր են սկսվել: Շինհրապարակում տանտերերն են, որոնց կյանքի վերջին 18 տարին անցել է 5 տարբեր տներում: Սահակյանների վարձակալած՝ վերջին տան խունացած պատերն ամռանն ավելի տանելի են դարձել, սակայն բազմանդամ ընտանիքը ձգտում է օր առաջ ավարտել շինարարությունն ու կառուցել 10 տարի առաջ գնված կիսակառույցը:
«Այս կիսակառույց շենքը գնել ենք շուրջ 10 տարի առաջ, սակայն չենք կարողացել կառուցել այն: Բնակարանաշինության ծրագրում ընդգրկվելուց հետո սկսել ենք աշխատանքները: Տանիքն արդեն կառուցել ենք, դուռն ու պատուհանները՝ տեղադրել: Հոսանքի հարցը լուծել ենք, այժմ էլ մնացածն ենք կատարում: Աշխատում եմ հորս եւ ընկերներիս հետ: Լավ տրամադրությամբ՝ վաղ առավոտից մինչեւ ուշ գիշեր աշխատում ենք: Ուզում ենք հաջորդ ամանորը նոր տանը նշել»,- ասել է տանտերը՝ Հունան Սահակյանը:
Հունանի նախաձեռնությանն աջակցում են բնակարանաշինության ծրագրի շրջանակներում գործակցող Վիվա-ՄՏՍ-ն ու «Հայաստանի ֆուլեր տնաշինական կենտրոնը»: Տարիներ շարունակ ներդրված ու կիրառվող մեթոդները ժամանակավորապես դադարեցվել են. կամավորական աշխատանքներ չեն իրականացվում՝ համավարակի պարտադրած պայմանների պատճառով: Թեեւ հեռավար կառավարման մեթոդով, բայց կազմակերպվում է շինանյութի մատակարարումը: Գործընթացն էլ գտնվում է գործընկեր կազմակերպությունների ուշադրության կենտրոնում:
«Գործընկերներով ձեր թիկունքին ենք։ Թեեւ այս օրերին փոխվել է միմյանց հետ շփման ձեւը, բայց մեր նպատակը նույնն է, ձգտումն՝ անփոփոխ։ Ծրագիրը պետք է իրականացվի։ Մենք հիմա Երեւան-Սիսիան հեռավորությունը կրճատեցինք տեխնոլոգիաների միջոցով ու տեսազանգով, իսկ երբ ամեն ինչ կարգավորվի՝ նաեւ կհանդիպենք։ Չհուսահատվեք, հակառակը՝ ջանասիրաբար աշխատեք եւ իրականցրեք ձեր երազանքը»,- տեսազանգի ընթացքում ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Ստեղծվել է մի վիճակ, որը համատարած է ամբողջ աշխարհում: Դրա հետ մենք արդեն համակերպվել ենք, սակայն աշխատանքների կազմակերպման գործընթացը չպետք է տուժի: Ձգտում ենք ժամանակին տեղ հասցնել շինանյութը եւ ակնկալում, որ մինչեւ տարեվերջ կիրականացնեք ձեր ընտանիքի՝ տարիների երազանքը»,- տեսազանգի ժամանակ ասել է «Հայաստանի Ֆուլեր տբաշինական կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
Ընթացիկ տարում հանրապետության տարբեր մարզերում կլուծվի 37 ընտանիքի բնակարանի խնդիր: Ծրագրի շարունակականությունն ապահովելու հարցում կարեւոր տեղ է զբաղեցրել անցած տարիների արդյունքի գնահատումը:

13:46 | 30.06.20 | News | 15726
Active construction works are underway in Sisian. The homeowners, who have lived in 5 different homes with the last 18 years of their life, are now on the construction site. The walls of the rented house have become more bearable in summer, but the extended family strives to sooner finish the construction and build the semi-built building purchased 10 year ago.
“We bought the semi-built building 10 years ago, but couldn’t complete the construction. We started the construction after being included in the housing project. The roof is already built; the doors and windows are installed. The electricity problem is solved, now other works are being done. I work with my father and friends; we work from morning till late night with good mood. We want to celebrate the New Year in our new home,” said the homeowner, Hunan Sahakyan.
Viva-MTS and the “Fuller Center for Housing” Armenia support the initiative of the young homeowner through the housing project. The methods implemented for many years are stopped temporarily; volunteer works are not done due to the pandemic. Yet, the delivery of the construction materials is organized remotely. The process is in the center of attention of partnering organizations.
“We stand by your side hand in hand with our partner. Although our ways of communication have changed these days, our purpose is the same, and our aim is unchanged. The program shall be implemented. We have shortened the distance between Yerevan and Sisian with the help of technologies and a video call, and we will meet in person, once the situation gets settled. Keep your heads up, keep working hard and reach out for your dreams!” Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian said during the video call.
“The situation is the same everywhere in the world. We have already got used to it, but the construction process should not suffer from it. We do our best to deliver the construction materials on time and expect to fulfill the dream of your family by the end of the year,” said the “Fuller Center for Housing” Armenia president Ashot Yeghiazaryan in a video call.
In the current year, the housing problem of 37 families will be solved in different regions of the republic. The evaluation of the results of the past years has played an important role in ensuring the continuity of the program.