Բրեմտան Մուջեբը եւ Նարինե Դանեղյանը
Cisco Systems ընկերության կիբերանվտանգության վաճառքների ղեկավար Բրեմտան Մուջեբը Երեւանում կայացած Silicon Mountains համաժողովի շրջանակում պատասխանել է Itel.am-ի հարցերին:
Կիբերանվտանգության մասնագետի հետ զրուցել ենք ոլորտի թրենդների եւ կիբերհանցագործների զոհ չդառնալու նրբությունների մասին:
2019թ. թիրախներն ու 2020թ. վտանգները
2019թ-ի գլխավոր վտանգներից էր Ransomware-ը (վնասաբեր ծրագիրը արգելափակում կամ հրապարկում է զոհի ինֆորմացիան եւ զոհից գումար կորզում), որը ինտերնետ չարագործների համար վերջին տարիներին դարձել է բավական եկամտաբեր բիզնես:
Անցած տարի սկսեցինք նկատել միտում, որ կրիպտո մայնինգն ավելի ու ավելի է մտնում հանրային եւ բանկային ոլորտներ:
Կարծում եմ՝ 2020թ. crypto-jacking-ը (առանց թույլտվության որեւէ մեկի համակարգչի օգտագործումն է կրիպտոարժույթի մայնինգ իրականացնելու նպատակով) ավելի կտարածվի եւ կակտիվանա: Արդյունքում, կավելանա հարձակումների թիվը արդյունաբերական համակարգերի, IoT միջավայրերի վրա:
Մի մեծ միտում, որը նկատվել է 2019թ. եւ կշարունակվի նաեւ այս տարի, կառավարությունների կողմից իրականացվող կիբեր հարձակումներն են: Կարող ենք ասել, որ պատերազմները ավանդական տեսակից փոխակերպվում են թվայինի: Նման պատերազմների օրինակներ արդեն տեսել ենք 2019թ.՝ մի շարք երկրների մասնակցությամբ, որոնց անունները տալ չեմ ցանկանում:
Ինչպե՞ս չդառնալ կիբեր հանցագործների զոհ
Առաջին խորհուրդն է՝ տեղեկացված եղեք: Կիբերանվտանգության թեմայով կրթվեք: Պարտադիր չէ որ փորձագետ լինեք: Ուղղակի, որպես անհատ, որոշ կոնկրետ միջոցառումներ իրականացրեք, որպեսզի ձեզ, ձեր ընտանիքը, ձեր բիզնեսը, ձեր երկիրն անվտանգ պահեք:
Անվտանգության այդ միջոցառումները կարող են կազմված լինել շատ պարզ բաղադրիչներից՝ անվտանգ գաղտնաբառեր, նույնականացման ուժեղ համակարգեր:
Այսօր ընկերություններում արտահոսքի 80%-ն իրականացվում է աշխատակիցների եւ կիբերանվտանգության վտանգներին առնչվող կրթվածության բացակայության պատճառով:
Այնպես որ, կրթվեք: Սկսեք ձեր տանից, գտեք, թե ինչ խելացի սարքեր կան ձեր տանը:
Այսօր ամենամեծ մարտահրավերներից է այն, որ գնալով ավելի ու ավելի շատ իրար կապված սարքեր են առաջանում մեր շրջապատում եւ նրանք ապահով չեն: Այո, նրանք թեթեւ են, երբեմն՝ էժան, ունեն ընդհանրական գաղտնաբառ, որն օգտատերերը սովորաբար չեն փոխում, եւ որը հանրային է: Սա կարող է աննախադեպ կերպով հեշտացնել չարագործների մուտքը ձեր տուն:

10:22 | 18.02.20 | Interviews | exclusive 292879
Itel.am talked with Head of Cyber Security Sales at Cisco Bremtane Moudjeb about cybersecurity trends and protection from cyber-crime during the Silicon Mountains conference, held in Yerevan.
Targets and threats
One of the major threats for 2019 was Ransomware which has become a multi-billion dollar industry in the previous few years.
Bremtane Moudjeb and Narine Daneghyan Bremtane Moudjeb and Narine Daneghyan
Crypto mining is becoming more and more present in the public sector and the banking industry.
What we have started to see more and more is cryptojacking. Definitely it will be wrapping up even further, as more and more attacks on industrial systems, IoT environments will happen.
A big trend that has started to be seen is government-led cyber-attacks. Wars from traditional world are transitioning to the remote world. We saw examples of such wars in 2019 with the participation of a number of countries I don’t want to name.
Ways to deal with cybersecurity threats
The first advice would be to get aware! Get educated about cybersecurity. You do not need to be an expert; there are just some concrete measures you need to take as an individual in order to make yourself, your family, your business, your country safe.
It can come from easy elements - from having very secure passwords or strong authentication.
You may know that today 80% of breaches in the companies are happening because of the users and their lack of education, related to cybersecurity threats.
So get educated! Start from your home, find out what devices there are in your home.
One of the biggest challenges of the previous years is the expansion of the connectivity, meaning there are more and more connected objects, but those devices are not secure. By default, they are made to be lightweight and cheap. There is a default password that users do not usually change, which is public on the Internet, and this can leverage as one easy door to access your house.