17:11 | 16.01.20 | Նորություններ | 16838
Փետրվարի սկզբին Հնդկաստանի Գուջարաթ նահանգի Վադոդարա քաղաքում կբացվի առաջին «Արմաթ» լաբորատորիան։ Բացմանը ներկա կգտնվեն Հնդկաստանի մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաներ։
Հիշեցնենք, որ 2019թ. հոկտեմբերի 6-9 Երեւան Էքսպո կենտրոնում տեղի ունեցած ԴիջիԹեք 2019 տեխնոլոգիական ցուցահանդեսի բացման արարողությանը Արմաթ ինժեներական լաբորատորիաների տաղավարում ստորագրվեց Արմաթ կրթական ծրագիրը Հնդկաստանի Հանրապետություն արտահանելու մասին պայմանագիր։
Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը եւ «BattleLab India Pvt LTD» ընկերությունը ներկայացնող բժիշկ, գործարար եւ սոցիալական ակտիվիստ Վիջայ Շահը, ստորագրելով վերոնշյալ փաստաթուղթը, շեշտեցին կրթական ոլորտում միջազգային նման համագործակցության կարեւորությունը։
«Համագործակցության ֆորմատն այնքանով է բացառիկ, որ ոչ թե Հնդկաստանից են ապագա խմբակավարներ գալիս Հայաստան վերապատրաստման, այլ այստեղից են «Արմաթ» լաբորատորիաների խմբակավարներից երկուսը վեց ամսով մեկնում Հնդկաստան՝ այնտեղ անցկացնելու դասընթացներ երեխաների համար եւ վերապատրաստումներ՝ ապագա խմբակավարների համար:
Հնդկաստանի մեր գործընկերները, տպավորված այն արդյունքներով, որ իրենք տեսան Հայաստանում Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրես (WCIT 2019) իրենց այցի ընթացքում ու դրանից առաջ, ուզում էին վստահ լինել, որ Հնդկաստանում գոնե մոտ որակ կստանան, այդ իսկ պատճառով խնդրեցին, որ մեր խմբակավարները գնան եւ դասընթացներ անցկացնեն»,- նշել է «Արմաթ» ծրագրի համակարգող Աննա Սարգսյանը։

The first Armath engineering laboratory will be opened in Vadodara, Gujarat, India, in early February. A number of senior Indian officials plan to be present at the opening.
It should be reminded that during the opening ceremony of DigiTec 2019 Technology Exhibition held in Yerevan Expo Center on October 6-9, 2019, Armath Engineering Labs signed a contract to export the Armath educational program to the Republic of India.
Karen Vardanyan, Executive Director of the Union of Advanced Technology Enterprises (UATE) and Dr. Vijay Shah, a physician, business and social activist representing BattleLab India Pvt LTD, emphasized the importance of such international cooperation in education.
"The format of the partnership is unique, as future teachers do not come from India to get the necessary classes, but two of our Armath teachers go to India for six months to conduct training for children and future teachers there. Our Indian partners, impressed with the results they saw during and before their visit to the World Congress of Information Technologies (WCIT 2019) in Armenia, wanted to be sure that they would get the same quality in India, so they asked our teammates to go and to conduct trainings," notes the coordinator of Armath program Anna Sargsyan.