11:24 | 15.04.19 | ստարտափներ | exclusive 28489
Հայ երիտասարդների հեղինակած Anteo Health ստարտափի մշակած համանուն հավելվածը թույլ է տալիս օգտատերերին ստանալ բժշկական խնամքի ծառայություններ իրենց սմարթֆոնների միջոցով՝ խնայելով ժամանակ եւ գումար։
Ստարտափի համահիմնադիր Էնթընի Ավետիսյանը Itel.am-ին մանրամասներ է պատմել։
2018թ. նոյեմբերին գործարկված հավելվածից այսօր արդեն օգտվում են 17 բժիշկներ եւ 50 հիվանդներ։ Այն ծրագրավորված է ԱՄՆ-ի առողջապահական համակարգի համար, եւ այժմ հեղինակներն աշխատում են դրա տարածման եւ կատարելագործման ուղղությամբ։
«Մենք տրամադրում ենք հարթակ, որը հնարավորություն է տալիս ստանալ անհատական եւ մատչելի բժշկական ծառայություններ, օգնում բժիշկներին ճկուն աշխատել իրենց հիվանդների հետ՝ միաժամանակ ավելի շատ հիվանդների խնամելով եւ հետեւաբար ավելի շատ եկամուտ ստանալով»,- մանրամասնում է Էնթընին՝ հավելելով, որ հավելվածը կենտրոնացած է պարբերական եւ երկարատեւ խնամք պահանջող հիվանդությունների վրա։
Էնթընիի խոսքով՝ ԱՄՆ-ում բժշկական խնամքը բավական թանկ արժե, նաեւ շատ ժամանակատար է ինչպես հիվանդի, այնպես էլ բժշկի տեսանկյունից։ Սա է պատճառը, որ հեղինակները վստահ են ստարտափի հետագա հաջողության մեջ։
«Հիմնական բարդությունն այն էր, որ բժիշկները հավելվածով խնամք իրականացնելու համար պետք է բժշկական ծրագրեր գրեին, որը նրանցից 1-2 ամիս ժամանակ էր խլում։ Մենք կարողացանք հասնել Նյու Յորքի պետական համալսարանի հետ համագործակցության եւ այժմ աշխատում ենք բժշկական ծրագրերի պատրաստման ուղղությամբ՝ հետագայում դրանք արդեն պատրաստի վիճակում բժիշկներին տրամադրելու համար»,- պատմում է ստարտափի համահիմնադիրը։
Վերջերս Էնթընին մի քանի ամսով Հայաստանում էր, եւ այդ ընթացքում թիմակիցների հետ զրուցել է 3 հիվանդանոցների բժիշկների հետ՝ հասկանալու, թե օգտագործման ինչպիսի հեռանկար ունի հավելվածը Հայաստանում։
«Բժիշկներն ունեն մտավախություն, որ բուժվող հիվանդները չեն կարողանա լիարժեք օգտվել հավելվածից։ Բացի այդ, Հայաստանում մարդիկ իրենց առողջության մասին ավելի քիչ են անհանգստանում, իսկ Anteo-ի միջոցով մենք արտոնում ենք նրանց անձամբ հոգալ սեփական առողջության մասին»,- նշում է Էնթընին։
Այնուամենայնիվ, նա վստահ է, որ Հայաստանում հավելվածը եւս կարող է օգտակար լինել մարզերի բնակիչների համար՝ բժշկական ծառայություններն ավելի մատչելի դարձնելու առումով, եւ հետագայում թիմն անպայման կաշխատի այդ ուղղությամբ։
Հիշեցնենք, որ Anteo Health-ը Armenia Startup Academy-ի աքսելերացիոն երրորդ շրջանի շրջանավարտ է, ինչպես նաեւ «Ներուժ» ծրագրի 2018թ. հաղթողների շարքում է:

11:24 | 15.04.19 | startups | exclusive 28482
Founded by two Armenians, Anteo Health developed an app, which allows users to receive medical services through their smartphones, saving time and money.
The founder of the startup Anthony Avedissian provided details in an interview to Itel.am.
The app is available on Google Play.
17 doctors and 50 patients use the app, launched in November of 2018. It was designed for American healthcare system, and currently the authors work on upgrading the app and making it more popular.
“We provide a platform, which gives an opportunity to receive individual and affordable medical services, help doctors work with flexibility, allowing them to consult more patients and make more revenues,” Anthony clarified, adding that the app is concentrated on patients who need regular and long-term care.
According to Anthony, medical care in U.S. is quite expensive and time-consuming both for the patients and the doctor, which is why the authors are sure about the success of their startup.
“The main issue was the fact that doctors had to write medical programs to use the app, which took them 1-2 months. We were able to start cooperation with State University of New York, and currently we are working on preparing those medial programs to provide doctors with ready product in the future,” the startup founder said.
Anthony has recently visited Armenia for several months. Together with his teammates he has conducted discussions with doctors of 3 hospitals of Armenia to understand the perspectives of the application in the country.
“The doctors are concerned that the patients won’t be able to fully use the app. Besides, people in Armenia are less worried about their health, while Anteo will allow them to care for it on their own,” Anthony notes.
Nevertheless, he is convinced that the app will be useful for residents of Armenian marzes in terms of making medical services cheaper, the direction in which the team is definitely going to work in the future.
Let us remind that Anteo Health is among the graduates of the third batch of Armenia Startup Academy, as well as one of the winners of Neruzh program in 2018.