16:13 | 18.03.19 | Նորություններ | 9198
Այսօր Երեւանում կայացել է արհեստական բանականությամբ (ԱԲ) աշխատող Travelinsights գործիքի շնորհանդեսը:
Գործիքն օգնելու է զարգացնել Հայաստանի զբոսաշրջային ոլորտը` առցանց հայտնի հարթակներից իրական ժամանակում հավաքելով եւ վերլուծելով տարբեր ծառայությունների վերաբերյալ կարծիքներ: Գործիքը, վերլուծելով հավաքագրած առցանց տվյալները, օգնում է հասկանալ զբոսաշրջության ոլորտում առկա դրական ու բացասական երեւույթները՝ զբոսաշրջիկի աչքերով:
Գործիքի մշակմանը ներգրաված են եղել տվյալագետներ, ծրագրավորողներ, դիզայներներ, ուսանողներ, ինչպես նաեւ զբոսաշրջության ոլորտի փորձագետներ:
ՀՀ կառավարության եւ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի կողմից ստեղծված պիլոտային ծրագիրը, որը ֆինանսավորվում է Ռուսաստանի Դաշնության կողմից, կնպաստի երկրի տնտեսական զարգացմանը:
Travelinsights-ը մշակվել է Կայուն զարգացման նպատակների (ԿԶՆ) ազգային նորարարական կենտրոնի կողմից:
«Գործիքը մեզ կարող է օգնել հասկանալ զբոսաշրջիկների բավարարվածության ու դժգոհության աղբյուրները, լուծել ոլորտի խոցելի հարցերը, զարգացնել զբոսաշրջության շուկան, ինչպես նաեւ ներդրումներ կատարել նոր շուկաներում ու ծառայություններում, ինչպիսիք են էկոտուրիզմն ու գաստրոտուրիզմը»,- նշել է ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը:
Travelinsights-ը կգործի որպես հարթակ բիզնեսների համար, ներառյալ` ռեստորանների, հյուրանոցների եւ թանգարանների, որոնք ցանկանում են զբոսաշրջության ոլորտում հետեւել հիմնական միտումներին եւ բարելավել իրենց ծառայությունները:
Ազգային նորարարական կենտրոնը ՀՀ կառավարության եւ ՄԱԿ-ի համատեղ նախաձեռնությունն է, որին աջակցում է ՄԱԶԾ-ն:
«Մեր վերջնանպատակն է բազմապատկել մի շարք ոլորտներում եւ զարգացման նպատակների վրա դրական ազդեցությունը, ներառյալ արժանապատիվ աշխատանքը եւ լավ ենթակառուցվածքները»,- նշել է ՄԱԶԾ ադմինիստրատորի տեղակալ, Արեւելյան Եվրոպայի եւ ԱՊՀ երկրների տարածաշրջանային բյուրոյի տնօրեն Միրյանա Սպոլյարիչ Էգգերը:

Today Armenia has launched Travelinsights, an artificial intelligence tool designed to help improve the country’s emerging tourism industry by gathering real-time perceptions of services and popular sites.
Travelinsights aggregates and analyzes online reviews and helps understand the strengths and the gaps of the industry through the eyes of tourists.
Data scientists, programmers, designers and students and tourism industry experts were involved in the design process.
Led jointly by the Armenian government and UNDP and funded by Russia, the pilot project is expected to facilitate economic growth in Armenia.
Armenia’s National Sustainable Development Goals lab developed the Travelinsights.
“This tool could help us shed light on the sources of tourist satisfaction and dissatisfaction, manage industry vulnerabilities, develop destination marketing, as well as invest in new markets and services such as ecotourism or gastrotourism,” said Tigran Avinyan, Deputy Prime Minister of Armenia.
Travelinsights.ai will be a go-to platform for businesses - including restaurants, hotels and museums - that want to keep their finger on the pulse of the hospitality industry and improve their services.
The National SDG Lab is a joint undertaking of the government of Armenia and the United Nations Development Programme (UNDP).
“Ultimately, the aim is to create a multiplier effect across industries and development goals, including decent work and better infrastructure. Innovative initiatives like these have the power to transform the way we do development,” said Mirjana Spoljaric Egger, UNDP Assistant Administrator, Director of the UNDP RBEC.