11:01 | 20.11.18 | Նորություններ | 13066
ՀՀ արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Արտակ Զեյնալյանի մասնակցությամբ այսօր տեղի է ունեցել «Մասնավոր հատվածում կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցման» ծրագրին նվիրված համաժողով:
Այն իրականացվել է Արդարադատության նախարարության եւ «Ներդաշնակ Զարգացում» հասարակական կազմակերպության կողմից՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ:
Միջոցառմանը մասնակցել են Տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարի պաշտոնակատար Տիգրան Խաչատրյանը, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանը:
Արտակ Զեյնալյանը ողջունել է համաժողովի մասնակիցներին եւ նշել, որ Հայաստանում տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխությունն ու դրանից հետո տեղի ունեցած իրադարձությունները պետք է իրապես որակել որպես աննախադեպ եւ պատմական:
Նրա խոսքով, բիզնեսն այն հիմնական շահառուներից է, որի վրա պետք է անմիջականորեն անդրադառնան ժողովրդական պայքարի պտուղները:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանի խոսքով, հակակոռուպցիոն համակարգի ներդրումը կարեւոր է՝ որպես ընկերության գործունեությունը վերահսկելու միջոց՝ ուղղված ծախսերի թափանցիկության եւ հիմնավորվածության, ներդրումների կանխատեսելի եւ կանոնավոր վերադարձելիության ապահովմանը եւ այլն:
«Այդուհանդերձ՝ միջազգային հակակոռուպցիոն համակարգերի ստանդարտներին համապատասխանությունն առավելագույնս արդյունավետ է լինում, երբ այն ընկերության աշխատակիցների արժեհամակարգի մաս է կազմում, ինչպես դա ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ում է: Հակակոռուպցիոն ու կաշառակերության կանխարգելմանն ուղղված՝ ISO 37001 եւ ISO 19600 միջազգային վկայականներ ստանալը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կողմից, առաջին անգամ Հայաստանում, բխում է ոչ թե ընկերությանն հանդեպ իրավական պահանջներից, այլ միջազգային մակարդակում կորպորատիվ կառավարման ամենաբարձր չափանիշներին համապատասխանելու մեր ցանկությունից ու կամքի դրսեւորումից»,- նշել է Ռալֆ Յիրիկյանը եւ ընդգծել, որ իրենք դա արել են կամավոր կերպով:

11:01 | 20.11.18 | News | 13361
The conference “Reduction of corruption risks in private sector” has taken place with participation of acting Minister of Justice of Armenia Artak Zeynalyan.
It was organized by the Justice Ministry and Harmonious Development NGO with support of VivaCell-MTS.
The event was also attended by acting Minister of Economic Development and Investments Tigran Khachatryan, VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, and Deputy Minister of Justice Suren Krmoyan.
According to Ralph Yirikian, the introduction of anti-corruption system is important as a means of control over the activity of companies for securing transparency and validity of prices, predictable and regulated return on investment, etc.
“Adherence to international standards of anti-corruption systems is the most efficient when it is a part of the system of values of the staff, as it is in VivaCell-MTS. VivaCell-MTS is the first company in Armenia to receive the international certificates for prevention of corruption and bribery ISO 37001 and ISO 19600, and it is conditioned not by legal demands to us, but by our desire and willingness to comply with the highest standards of corporate management at international level,” said Mr. Yirikian, adding it was a voluntary act on the part of VivaCell-MTS.