11:51 | 19.05.15 | Հոդվածներ | exclusive 112426
Hush.am կայքը նախաձեռնել է թվայնացնել աշխարհի տարբեր կետերում գտնվող հայկական գերեզմանները՝ հնարավորություն ընձեռելով յուրաքանչյուր ընտանիքի գտնել իր ազգականներին աշխարհի տարբեր անկյուններում:
Նախագծի հիմնադիր Միհրան Վարդանյանը Itel.am-ի հետ զրույցում նշում է, որ նույնիսկ հեռավոր բարեկամները կարող են գտնել միմյանց՝ նույն գերեզմանը որոնելու ընթացքում: Նրա խոսքով՝ եղել են դեպքեր, երբ Ցեղասպանության հետեւանքով միմյանցից բաժանված ընտանիքի հետնորդները կայքի միջոցով գտնել են միմյանց:
Միհրան Վարդանյանը նշում է, որ Օքսֆորդի համալսարանում սովորելու տարիներին շփվել է Սփյուռքի հայերի հետ, որոնց մի մասը Ցեղասպանությունից փրկված հայերի ժառանգներ էին եւ երբեք չէին այցելել հայրենիք:
«Սակայն նրանք ցանկանում էին լրացնել այդ բացը, եւ գտնել այստեղ բնակվող իրենց բարեկամներին, սակայն կապող օղակներ չէին գտնում: Որոշեցինք հայկական գերեզմանների թվայնացման միջոցով օգնել մարդկանց, գտնել նրանց բարեկամներին եւ 2011թ. ստեղծեցինք կայքը, որը լայն շրջանակների համար սկսեց գործել 2014թ. դեկտեմբերին»,- նշում է նա:
Կայքում անհրաժեշտ է գրել հանգուցյալի անուն-ազգանունը, եւ համակարգը կորոնի հնարավոր բոլոր տարբերակները՝ ըստ աշխարհագրական դիրքի: Որոնման հետ համատեղ կարելի է նշել բարեկամներին գտնելու ցանկության մասին, ինչն ավելի դյուրին կդարձնի որոնումը:
Միհրան Վարդանյանի խոսքով՝ կայքից օգտվողների հնգյակում են Հայաստանը, ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանը, Ֆրանսիան, Գերմանիան: Ըստ նրա` որոնումներ իրականացնողներ կան նաեւ այնպիսի անակնկալ երկրներից, ինչպիսիք  են օրինակ Քենյան, Ֆիլիպինները, Վենեսուելան, Բահամյան կղզիները եւ Թաիլանդը:
«Իրականում ամենուր չէ, որ նկարահանումներ իրականացնելը հեշտ է, քանի որ միշտ չէ, որ դա հնարավոր է անել հեռախոսով: Հիմնականում վերցնում ենք հատուկ տեսախցիկ, վրան GPS համակարգով սարք տեղադրում, ու այդպես արդեն կարելի է աշխատել նույնիսկ այն վայրերում, որտեղ հեռախոսի ալեհավաքը լավ չի աշխատում»,- նշում է Միհրան Վարդանյանը:
Հաշվի առնելով այն, որ գերեզմանների վրա անուն-ազգանունները գրվում են տարբեր լեզուներով եւ տարբեր տառատեսակներով, ներկայում հատուկ տեխնոլոգիա է մշակվում, որի միջոցով համակարգը կճանաչի լուսանկարների վրա գրված տեքստը:
Ներկայացնելով Hush.am-ի թիմը՝ Միհրան Վարդանյանը նշում է, որ աշխատանքային պարտականությունները բաժանված են:
«Առանձին մարդիկ զբաղվում են գերեզմանաքարերը լուսանկարելով: Պարտադիր չէ, որ նրանք մեզ մոտ աշխատեն: Ցանկացած մարդ աշխարհի ցանկացած կետում լուսանկարելով հայկական գերեզման՝ կարող է լուսանկարն ուղարկել մեզ, եւ մենք այն կավելացնենք կայքի բազայում: Թիմի մյուս մասը զբաղվում է տվյալների մշակմամբ: Այդ գործընթացին եւս կարող են մասնակցել բոլոր ցանկացողները: Նաեւ անուն-ազգանունների բազա ենք հավաքում, որը եւս արժեքավոր տեղակատվություն է եւ վիճակագրություն: Կայքի արխիվում այսօր կա շուրջ կես միլիոն մարդու տվյալ: Հետաքրքրական է, որ այստեղ առկա է շուրջ 17 հազ. ազգանուն եւ 11 հազ. անուն»,- ասում է նա:
Միհրան Վարդանյանը հավելում է, որ Hush.am-ը մատուցում է նաեւ գերեզմանների խնամքի եւ ծաղիկների առաքման ծառայություններ:

11:51 | 19.05.15 | Статьи | exclusive 104104
Создатель сайта Hush.am поставил перед собой задачу создать электронную базу армянских кладбищ по всему миру, которая позволит почти каждой семье найти своих родственников в дальних странах.
В своем интервью Itel.am автор проекта и основатель сайта Мигран Варданян сообщает, что даже дальние родственники могут обнаружить друг друга во время поиска одного и того же захоронения. По его словам, были случаи, когда потомки семей, разделенных вследствии Геноцида, смогли найти своих родственников.
Мигран Варданян отметил, что в годы учебы в Оксфордском университете он тесно общался с представителями тамошней диаспоры –  потомками армян, переживших Геноцид, которые, однако, никогда не были на своей исторической родине. "Они очень хотели бы восполнить этот пробел и найти своих родственников в Армении, однако не нашли какого-либо практического способа для этого. Чтобы помочь им, в 2011 году мы решили создать электронную базу армянских захоронений, веб-сайт которой начал полноценно функционировать в декабре 2014 года".
Теперь на сайте можно написать полное имя усопшего, и система выдаст все возможные варианты информации в соответствии с географическим регионом. Параллельно с запросом можно разместить сообщение о желании найти новых друзей, что облегчит процесс поиска.
По словам Миграна Варданяна в первую пятерку посетителей сайта входят пользователи из Армении, Соединенных Штатов, России, Франции и Германии. Однако, к его удивлению есть неожиданные посетители из таких странах, как Кения, Филиппины, Венесуэла, Багамские острова и Таиланд.
"Что касается съемки памятников, то на самом деле не везде это легко сделать, потому как не везде есть возможность использовать смартфон. Поэтому, обычно мы используем специальные фотоаппараты, устанавливаем на них GPS устройства, что позволяет работать даже в таких местах, где нет надежной мобильной связи.
Другая проблема заключается в том, что имена на памятниках написаны на разных языках и разными шрифтами. Для решения этой задачи в настоящее время разрабатывается специальная технология, с помощью которой можно будет распознать и оцифровать надписи", - говорит Мигран Варданян.
Представляя рабочую группу Hush.am, он отметил, что обязанности между членами группы четко разделены. "Часть нашей команды фотографирует надгробия, и совсем не обязательно, чтобы эти люди были бы непосредственно рядом с нами. Кроме того, любой человек в любой точке мира может сфотографировать могилу и отправить нам фотографии, а мы введем их в базу данных. Другая часть команды отвечает за обработку данных. В данном процессе также может принять участие любой желающий.
Кроме этого мы составляем базу данных имен и фамилий, ставшей источником ценной статистической информации. В настоящее время в нашем архиве насчитывается около полумиллиона записей, в том числе около 17 тысяч фамилий и 11 тысяч имен".
В завершении интервью Мигран Варданян упомянул, что через сайт Hush.am можно также заказать возложение цветов на могилы и уход за ними.