13:40 | 01.06.15 | Հարցազրույցներ | exclusive 12784
Օրեր առաջ ՀՀ կառավարության եւ «Մայքրոսոֆթ» ընկերության միջեւ ստորագրվեցին ՀՀ-ում ՏՏ զարգացման, մտավոր սեփականության իրավունքների պաշտպանության, տվյալների անվտանգության, կրթության եւ նորարարության ոլորտներում երկարաժամկետ համագործակցության համաձայնագրեր:
Հայտարարվեց, որ «Մայքրոսոֆթ»-ը Հայաստանում ամպային եւ մոբայլ լուծումների տարածաշրջանային կենտրոն կհիմնի՝ «Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոն»-ի հենքով:
Այս հարցերի շուրջ Itel.am-ը զրուցել է «Մայքրոսոֆթ»-ի հայաստանյան ներկայացուցչության տնօրեն Եվա Հյուսյանի հետ:
- Ի՞նչով է զբաղվելու ամպային եւ մոբայլ լուծումների տարածաշրջանային նոր կենտրոնը:
- Աշխարհում 140 Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոն է գործում, որոնցից շատերը հիմնականում թրեյնինգների վրա են հիմնված: ՄԻԿ Հայաստանը թոփ կենտրոններից է՝ ստարտափների եւ աքսելերացիայի ծրագրերի առումով: Դա էր պատճառը, որ ՄԻԿ Հայաստանն աշխարհի երեք այլ ՄԻԿ-երի հետ «Մայքրոսոֆթ» կորպորացիայի կողմից ընտրվեց որպես պիլոտային վայր՝ աքսելերացիայի ծրագրի անցկացման համար:
Ի դեպ, նոր կենտրոն չի բացվելու: Արդեն իսկ գործող ՄԻԿ Հայաստանի հիման վրա բացվելու է նոր կենտրոն: Այո, նոր տարածք չի լինելու, բայց լինելու է նոր բովանդակություն՝ արդեն եղած կենտրոնի տարածքում: Մոբայլ եւ ամպային լուծումներին վերաբերող ավելի շատ թրեյնինգներ կանցկացվեն, այդ ուղղության ստարտափներին էլ ավելի մեծ ուշադրություն կհատկացվի: Եթե դուք աշխատում եք ամպային եւ մոբայլ տեխնոլոգիաների վրա, ապա հաստատ ավելի մեծ աջակցություն կգտնեք կենտրոնում:
Հայաստանն առաջին երկիրն է, որտեղ «Մայքրոսոֆթ»-ը ամպային եւ մոբայլ տեխնոլոգիաների եւ ստարտափների զարգացմանն ուղղված կենտրոն է ստեղծում՝ «Մայքրոսոֆթ» ինովացիոն կենտրոնի հենքով: Այն փորձը եւ տեխնոլոգիաները, որոնք բերվելու են երկիր, միլիոնավոր դոլարների արժեք ունեն: Սա թույլ է տալիս ինչ որ նոր մոդել ստեղծել, որը կարող է այլ երկրներում եւս տարածվել:
Ամպային եւ մոբայլ տեխնոլոգիաների կենտրոնի հիմնմամբ զարկ ենք տալիս երկրում տեխնոլոգիաների զարգացմանը, ինչն աննախադեպ է նրանով, որ ապագան հենց ամպային տեխնոլոգիաներինն է, եւ պետք է այդտեղ փորձել հնարավորինս արագ դիրքավորվել: Ինչ վերաբերում է տվյալների անվտանգության ոլորտին, ապա այն մեզ հնարավորություն է տալիս ունենալ ավելի պաշտպանված եւ ճիշտ կառուցված ենթակառուցվածքներ:
- Կներկայացնե՞ք կնքված համաձայնագրերի վերաբերյալ այլ մանրամասներ:
- «Մայքրոսոֆթ»-ի գրասենյակը Հայաստանում գործում է 2007-ից: Վերջինիս եւ ՀՀ կառավարության միջեւ այդ ժամանակ էլ կնքվել է առաջին համաձայնագիրը, որով ֆիքսվել են համագործակցության հիմնական ուղղությունները: Երեք ուղղություններն են՝ ՄԻԿ Հայաստանի հիմնումը, կրթության ոլորտում համագործակցությունը եւ ՀՀ կառավարության կողմից «Մայքրոսոֆթ»-ի պրոդուկտների արտոնագրված օգտագործումը:
Վերջին տարիներին առաջին 2 ուղղություններով լուրջ առաջընթաց ենք արձանագրել, որոնք ծրագրային էին: Ինչ վերաբերում է երրորդ ուղղությանը՝ կառավարության կողմից «Մայքրոսոֆթ»-ի պրոդուկտների արտոնագրված օգտագործման գործընթացին, ապա այս առումով երկար ժամանակ բանակցում էինք կառավարության հետ:
Հիմնական գործոնը, որը նպաստեց, որ գործարքը կայանա, այն էր, որ ոլորտը շատ արագ զարգանում էր եւ վաղուց դուրս էր եկել Հայաստանի սահմաններից՝ գործելով միջազգային ասպարեզում: Եվ եթե դու ցանկանում ես քո երկիրը դիրքավորել որպես միջազգային շուկայում լուրջ խաղացող, ապա մտավոր սեփականության պաշտպանությունը հանդիսանում է լուրջ գործոն:
Գիտենք, որ ոլորտի զարգացմանը նպաստող բազմաթիվ ծրագրեր են իրականացվում, եւ սա եւս մեկ քայլ է, որը Հայաստանը դիրքավորում է որպես առաջատար եւ մտավոր սեփականությունը պաշտպանող երկիր:
Կարողացել ենք բանակցել մի փաթեթի շուրջ, որը փոխշահավետ է երկու կողմի համար էլ: Նախորդ տարվա սեպտեմբերի վերջից բանակցությունները շատ ինտենսիվ փուլում էին, երբ Նյու Յորքում կայացած «Արմթեք 2014» Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի գլոբալ համաժողովի շրջանակում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության եւ «Մայքրոսոֆթ» ընկերության միջեւ ստորագրվեց փոխըմբռնման հուշագիր: Այդտեղ նախանշվեցին այն ընդհանուր ուղղությունները, որոնք կարելի էր զարգացնել: Վերջին 6-7 ամիսներին պատրաստում էինք փաթեթը, որը մայիսի վերջին վերջապես կյանքի կոչվեց: Փաթեթում առկա որոշ բաներ հասանելի են միայն Հայաստանին, ինչի համար շատ հպարտ ենք:
-Առաջիկայում ի՞նչ ներդրումներ է կատարելու «Մայքրոսոֆթ»-ը Հայաստանում: Ստեղծվելո՞ւ են նոր աշխատատեղեր:
- Ներդրումները կատարվելու են զուտ բովանդակության մեջ, նոր շենք չենք կառուցելու: Ինչ վերաբերում է նոր աշխատատեղերին, ապա տարեկան մոտ 2000 մարդ ինչ-որ ձեւով մասնակցում է կենտրոնի գործունեությանը: Մենք 2011-ից սկսած աջակցել ենք շուրջ 200 ստարտափի: Այժմ խոսում ենք այդ թվերն առնվազն կրնկապատկելու մասին: Եվ դա ցանկանում ենք անել ամենավերջին տեխնոլոգիաների օգտագործմամբ:
Կարծում եմ՝ բովանդակության մեջ ներդրումը Հայաստանի համար ամենակարեւորն է: Ինչ վերաբերում է հնարավոր նոր աշխատատեղերի բացմանը, ապա կավելանա թրեյնինգների քանակը. եթե դրանց մասնակիցների թիվը կրկնապատկվի, ապա երկրում աշխատատեղերի թիվը, բնականաբար, կավելանա: Եթե 10-ի փոխարեն 50 ստարտափ է ստեղծվում, ապա դա եւս նոր աշխատատեղեր է ենթադրում:
Դեռ չենք մտածում այստեղ «Մայքրոսոֆթ»-ի զարգացման կենտրոն բացելու մասին, որը կլինի ինքնաֆինանսվարվող եւ մարդկանց աշխատանքի կընդունի: Դա հեռավոր նպատակ է: Ասում ենք, զարգացրեք մեր էկոհամակարգը, այստեղ բերեք ձեր գիտելիքը, ձեր մասնագետներին, որպեսզի մենք էլ կարողանանք օգտվել այն համաշխարհային պրոդուկտներից, որոնք միջազգային շուկաներում մրցունակ են: Կարծում եմ՝ ներկայում սա լավագույն աջակցությունն է, որ կարող ենք ունենալ:

13:40 | 01.06.15 | Interviews | exclusive 12771
A few days ago the Armenian government and Microsoft signed long-term agreements to cooperate in IT development, protection of intellectual property rights, data security, education and innovations in Armenia.
It was also announced that Microsoft will establish a regional center for cloud and mobile solutions in Armenia on the basis of Microsoft Innovation Center (MIC).
With regard to this Itel.am talked to Director at Microsoft RA Yeva Hyusyan.
-What will the new regional center for cloud and mobile solutions be engaged in?
-There are around 140 Microsoft Innovation Centers in the world the majority of which are mostly training-based. MIC Armenia is one of top centers in terms of startups and acceleration programs. And it’s mainly due to this that along with three other MICs, MIC Armenia was selected by Microsoft Corporation as a pilot area for the acceleration program.
By the way, the new center will be opened based on present MIC Armenia. Yes, there will not be a new territory, but there will be a new content in the territory of the present center. There will be more trainings for mobile and cloud solutions, and we will pay more attention to startups operating in this area. If you are a mobile and cloud technology-based company, then you will surely get more support at the center.
Armenia is the first country where Microsoft is establishing a center aimed at the development of cloud and mobile technologies and startups, based on Microsoft Innovation Center. The practice and technologies that will be brought to Armenia cost millions of dollars. It enables to create a certain new model, which can extend to other countries as well.
The establishment of the cloud and mobile technology center will give impetus to the development of technologies in our country. It is unprecedented in that the future belongs to cloud technologies and we should position here as fast as possible. As to data security, it helps us have better protected and properly built infrastructures.
-Could you specify the details of the agreements signed?
-Microsoft Armenia has been operating since 2007. Back then, the latter and the Armenian government signed the first agreement defining the main areas of cooperation. The three areas include establishment of MIC Armenia, cooperation in education and licensed use of Microsoft products by the Armenian government.
Over the past years we made great progress with regard to the first two areas. As to the third, over a long period of time we negotiated with the Armenian government on the licensed use of Microsoft products.
The main factor contributing to concluding the deal was the rapid development of this sector, which had already gone across the Armenian borders and had entered the international scene. Protection of intellectual property is an important factor in positioning your country as a serious player in the international market.
We know that various projects promoting the development of the sector are carried out and this is another step to position Armenia as a foremost country protecting intellectual property.
We have also negotiated over a package beneficial for both parties. In late September last year, negotiations entered an intensive phase and within the framework of Armtech Congress 2014, a memorandum of understanding (MoU) was signed by the Ministry of Economy of Armenia and Microsoft in New York on September 26. The MoU outlined the common areas that could be developed. Over the past six-seven months we were preparing the package, which was finally made a reality in late May. Certain things in the package are available for only Armenia and we are proud of that.
-What investments will Microsoft make in Armenia in the near future? Will new jobs be created?
-There will be investments but purely in the content. No new building will be built. As to new jobs, on annual basis, around 2000 people participate in the Center’s activities this or that way. Since 2011, we have supported around 200 startups. We are today speaking of doubling this number, at the least. And we want to do it through state-of-the-art technologies.
I believe investment in the content is of utmost importance for Armenia. As to creating more jobs, the number of trainings will increase – if the number of participants increases, then naturally, the number of jobs will also rise. The establishment of 50 instead of 10 startups will also create more jobs.
As of today, we do not consider opening a Microsoft Development Center, which will be self-financed and will employ people. It’s a distant goal. We say “develop our eco-system and bring your practice and specialists to Armenia for us to be able to take advantage of global products competitive in the international market.” I believe, as of now, it’s the best support we can have.