10:18 | 27.11.17 | Հարցազրույցներ | exclusive 206513
«ՎԵՈՆ» խմբի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ժան Իվ Շառլիեն Երեւանում նոյեմբերի 21-23-ը մասնակցեց խմբի ղեկավարության գլոբալ համաժողովին:
Հայաստանյան շուկայի հետ կապված «ՎԵՈՆ»-ի քաղաքականության եւ հեռանկարների շուրջ Itel.am-ը զրուցել է Ժան Իվ Շառլիեի հետ:
-Պրն Շառլիե, ի՞նչ մարտահրավերների է բախվում «ՎԵՈՆ»-ը հայաստանյան շուկայում:
-Մենք Հայաստանում ունենք նույն մարտահրավերները, ինչ աշխարհի մյուս երկրներում: Մեզ համար կարեւոր մարտահրավեր է կենտրոնանալ հաճախորդների համար բարձր արագության դատա ծառայությունների մատուցման վրա՝ ինչպես ֆիքսված կապի, այնպես էլ մոբայլ հատվածում:
Մենք այսօր ականատես ենք, թե ինչպես է տվյալների հասույթն աճում 25-30%-ով, այնպես որ աշխարհում կա մեծ պահանջարկ հաճախորդների կողմից ինտերնետի միջոցով կապի եւ ավելի մեծ քանակով թվային ծառայությունների նկատմամբ:
Միաժամանակ, մենք կենտրոնացած ենք նոր թվային ծառայությունների ներդրման ուղղությամբ եւ Հայաստանում 2018թ. կգործարկենք «ՎԵՈՆ» անձնական ինտերնետ հարթակը: Ցանկանում ենք երկիր բերել մեսինջեր, որն իսկապես անվճար է նույնիսկ այն ժամանակ, երբ հաշվեկշռիդ գումար չկա: Արդեն իսկ պայմանագիր ենք կնքել ավելի քան 150 հայտնի գլոբալ բրենդների հետ, որոնք ներկայացված կլինեն հավելվածում: Սա Հայաստանում Beeline-ի համար հիանալի ժամանակ է:
- Ինչպե՞ս է «ՎԵՈՆ»-ն օգտագործում նորագույն տեխնոլոգիաների առավելությունները, այդ թվում՝ արհեստական բանականությունն ու բլոքչեյն տեխնոլոգիաները:
- Աստիճանաբար սկսում ենք օգտագործել նոր տեխնոլոգիաները: Հատկապես big data-ն մեր ուշադրության կենտրոնում է:
Արհեստական բանականությունը դառնալու է ապագայի բանալին, որի միջոցով օնլայն՝ առանց զանգահարելու կամ բաժանորդների սպասարկման կենտրոն գնալու հնարավոր կլինի լուծել բաժանորդների խնդիրները: Այն իրենից լուրջ տրանսֆորմացիա է ենթադրում, եւ կարծում եմ՝ «ՎԵՈՆ»-ը լինելու է այն ընկերություններից մեկը, որն ամենաշատ ներդրումն է ունենալու հեռահաղորդակցության ոլորտի թվային փոխակերպումներում:
Հայաստանը մեզ համար բացարձակ ռազմավարական շուկա է: Այն մեր փոքր շուկաներից է, բայց նույնքան ռազմավարական է, որքան Ռուսաստանը, Ուկրաինան կամ Իտալիան:
Նարինե Դանեղյանն ու Ժան Իվ Շառլիեն Նարինե Դանեղյանն ու Ժան Իվ Շառլիեն
photo © Beeline
Այսօր մենք հետեւողականորեն ներդնում ենք նոր տեխնոլոգիաներ ու հարթակներ բոլոր շուկաներում: Սա մեզ համար մեծ փոփոխություն է, նախկինում սովոր էինք տեխնոլոգիաները ներդնել շուկա առ շուկա, իսկ հիմա դա անում ենք գլոբալ մակարդակով, այնպես որ՝ Հայաստանում Beeline-ն օգուտ է ստանում բոլոր այն ներդրումներից, որոնք խումբն իրականացնում է:
Այսօր «ՎԵՈՆ»-ն ավելին է, քան հեռահաղորդակցության ոլորտի ընկերություն, այն ավելի շատ վերածվում է թվային ընկերության:
- Ի՞նչ ծրագրեր ունի «ՎԵՈՆ»-ը 5G ծառայությունների ներդրման հետ կապված:
- 5G-ն մեզ համար դեռ առջեւում է: Այն դեռ իրականություն չէ, եւ ծրագրում ենք 5G-ի հետ կապված մի շարք փորձարկումներ անել 2018-2019 թթ., երբ սարքավորումներ արտադրողների մշակած տեխնոլոգիան պատրաստ լինի:
Սակայն մի շարք զարգացող շուկաներում, որտեղ մենք գործունեություն ենք ծավալում, խոսքը դեռ 4G եւ մանրաթելային ցանցերի գործարկման մասին է, որը թույլ կտա բարձր որակի ծառայություններ մատուցել:
Մենք չենք կարծում, որ 5G-ն հեղափոխական դեր կունենա ոլորտում, քանի որ նախ՝ պետք է վստահ լինենք, որ մանրաթելային եւ 4G ցանցերը արդեն իսկ ամբողջությամբ ներդրված են մեր գործունեության երկրներում:
- Մոբայլ եւ ֆիքսված կապի օպերատորներն ամբողջ աշխարհում պայքարում են նվազող եկամուտների եւ մեծացող մրցակցության պայմաններում: Ինչպե՞ս է Ձեր ընկերությունը պայքարում այդ մարտահրավերների, հատկապես՝ OTT ծառայությունների դեմ:
- Մեր եկամուտներն աշխարհում աճել են 3%-ով: Ավելի ու ավելի շատ հաճախորդներ են սկսել ինտերնետի միջոցով օգտագործել թվային ծառայություններ:
Հիմնականում ցանկանում ենք առաջարկել հեռահաղորդակցության ոլորտի լավագույն ֆիքսված ծառայությունները եւ այդ ուղղությամբ շատ ենք աշխատում: Բայց նաեւ ցանկանում ենք մրցակցել OTT (over the top) ծառայությունների հետ, որովհետեւ, եթե հեռահաղորդակցության ոլորտը ինքն իրեն չդիրքավորվի OTT-ների հետ պայքարում, բոլորս կդառնանք մեկը, որը տալիս է ուղղակի դատա ծառայություններ եւ ուրիշ ոչինչ: Դա մեծ մարտահրավեր է ոլորտի համար, եւ այդ պատճառով վերահայտնաբերում ենք ինքներս մեզ՝ թվային հատվածում առաջատար դառնալու համար:
-Մինչ «ՎԵՈՆ»-ին միանալը՝ առաջատար պաշտոններ եք զբաղեցրել հեռահաղորդակցության ոլորտի մի շարք այլ ընկերություններում: Ի՞նչ փոփոխություններ եւ մարտահրավերներ են նկատելի հեռահաղորդակցության գլոբալ ասպարեզում վերջին տասնամյակում:
- Ամենամեծ մարտահրավերն այն է, որ հեռահաղորդակցության ոլորտը հասել է հասունության մի մակարդակի, երբ այլեւս չի բացահայտում իր հնարավորությունները: Ամբողջ աշխարհում շուկաների մեծ մասն այլեւս չի աճում: Ոլորտը պետք է կենտրոնանա ավելի շատ բաժանորդներին ինտերնետ ծսռայություններ մատուցելու վրա: Շատ շուկաներում, որտեղ մենք գործունեություն ենք ծավալում, բնակչության 50%-ից քիչն է օգտվում ինտերնետից: Սա մեծ հնարավորություն է, եւ ոլորտը կարող է օգտվել դրանից:
- Ի՞նչ տպավորիչ գիրք եք վերջերս կարդացել:
- Այս ամառ ձկնորսության էի մեկնել ԱՄՆ-ի Մեյն նահանգ եւ ընթացքում գիրք էի կարդում լոբստերների որսի մասին: Գրքի անունն էր՝ The Lobster Chronicles: Life on a Very Small Island: Հետաքրքիր փաստ պատմեմ՝ 19-րդ դարում Մեյն նահանգի բանտերում լոբստերը, որն այսօր դելիկատես է, համարվում էր շատ էժան ուտելիք եւ դրանով կերակրում էին բանտարկյալներին: Կար օրենք, ըստ որի՝ արգելվում էր շաբաթական ավելի քան 3 անգամ բանտարկյալին կերակրել լոբստերով, որովհետեւ դա կտտանք էր համարվում: Հիանալի գիրք է, որը ցույց է տալիս, թե ինչպես է աշխարհը փոխվել վերջին դարերի ընթացում եւ ինչպես է փոխվում այսօր՝ ինտերնետ դարաշրջանի ընթացքում:

10:18 | 27.11.17 | Interviews | exclusive 206525
Chief Executive Officer of VEON Jean-Yves Charlier visited Yerevan on November 21-23 to participate in global leadership meeting of VEON.
Itel.am talked to Jean-Yves Charlier on VEON policies and prospects in the Armenian market.
- What challenges does VEON face in the Armenian market?
- We have the same challenges in Armenia as in other parts of the world. The main challenge for us is to really focus on high speed data services for customers both in fixed line and in the mobile space.
We see data revenues growing over 25-30% so there’s a huge demand across the world for consumers to connect to the internet and use more digital services.
At the same time, our business is really focusing on new digital services and in 2018 we will be launching the VEON Personal Internet Platform in Armenia. We want to bring to the country the messaging that is truly free even when you’re out of credit. We have already signed contracts with over 150 large global brands that want to be part of application. It’s very exciting time for Beeline in Armenia.
- How is VEON using the advantages of modern technologies, for instance artificial intelligence and blockchain solutions?
-We are starting to use the new technologies, and big data is a real area of focus for VEON group.
But beyond that artificial intelligence is actually going to be the key in the future. We will be able to solve most of the challenges and questions that users can have directly online without having to call to the call centers or go to the stores. There’s going to be a profound transformation and I think that VEON is one of the groups that are investing the most in the digital transformation in telecom space.
Armenia is absolutely a strategic marketplace for us. It’s one of our smaller markets but as strategic as our businesses in Russia, Ukraine or Italy.
Narine Daneghyan and Jean-Yves Charlier Narine Daneghyan and Jean-Yves Charlier
photo © Beeline
Today we roll out, new technology, new platforms consistently across one of our markets.
That’s a big change for us. We used to roll up technologies either on a market by market basis and now we do it globally, so Beeline Armenia benefits from all the investments that the group is making.
VEON today is much more than a telecom company, it’s becoming more and more an internet digital company.
- What are the company’s plans regarding incorporation of 5G services globally?
- 5G is still ahead of us. It’s not yet a reality, so we are considering launching a number of 5G trials in 2018-2019 once the equipment manufacturers have the technology ready.
But in many of the emerging markets we are operating in, it’s still about rolling out 4G and fiber networks to allow high quality service.
We don’t see that 5G is going to be transformational for the industry because we need to ensure that fiber and 4G networks are already really well covering the countries, where we operate.
- Mobile and fixed line telecom operators are struggling with declining revenue amid intense competition nowadays. How does VEON confront to these kinds of challenges, especially confrontation with OTT services?
- Our revenues over the world are growing over 3 %. More and more customers are connecting to the internet, using more digital services.
Fundamentally we want to offer the best fixed telecommunications services possible and we are investing heavily to do that.  But we also want to compete against OTTs because if the telecom industry does not structure itself to compete against the OTTs, all we will become is someone just providing data services and nothing else. And we think that’s a big challenge for the industry, and we are reinventing ourselves to be forefront on this digital space.
- Before joining VEON, you were in leading positions of various telecommunications companies. What changes and challenges do you see in global communications sphere in the last decade?
-The biggest challenge is that we have reached a natural level of maturity for the telecom industry and unfortunately the telecom industry did not reinvent itself. Across the world most of the markets are no longer on growth. It needs to focus on providing internet to more consumers across the world. In many markets where we operate today, less than 50% of the population is connected to the internet. It’s a big opportunity if the industry can use it.
- What was the last book you recently read?
- I was sailing in Maine, USA, in summer and I was reading a book about lobster fishing. Its name is The Lobster Chronicles: Life on a Very Small Island. What is interesting is that in the 19th century lobster was not considered as a delicacy, so lobster was fed to prisoners in the punisher systems of Maine. There was a law that you couldn’t feed lobster to prisoners more than three times a week otherwise it was a torture. It was a very fascinating book, which shows how the world has changed in the last 2 centuries and how it is changing now with the development of internet.