15:37 | 30.08.17 | Նորություններ | 26475
Վայոց Ձորի մարզի Վարդահովիտ համայնքի փողոցների լուսավորությունը, որտեղ 1989 թվականից բնակվում են փախստական եւ մարզի տարբեր գյուղերից տեղափոխված ընտանիքներ, իսկ արտաքին լուսավորության համակարգ երբեւիցե չի եղել, կապահովեն 1,6 կմ երկայնքով տեղադրված 45 LED լուսարձակները։
Արտաքին լուսավորության նոր ենթակառուցվածքի ստեղծումը հնարավոր է դարձել Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի համագործակցությամբ իրականացվող «Այլընտրանքային էներգիա» նախագծի շրջանակում։
Նորակառույց էներգախնայող համակարգի գործարկմանը ներկա են եղել ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, FPWC-ի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը, Վարդահովիտ համայնքի ղեկավար Սամվել Գեւորգյանը եւ բնակիչներ:
«Գյուղական համայնքների զարգացմանն աջակցելը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի առաջնահերթություններից է՝ որպես երկրում սոցիալական ու բնապահպանական խնդիրների լուծման նախապայման: Հայաստանի մի շարք գյուղական համայնքներում, ու արդեն՝ նաեւ Վարդահովիտում, արտաքին լուսավորության LED համակարգերի կառուցումը՝ իր երկարաժամկետ դրական ազդեցության շնորհիվ, կնպաստի բնակիչների կյանքի որակի բարձրացմանն ու գյուղական համայնքների կայուն զարգացմանը: Համայնքի բնակիչների ուրախությունն ու ոգեւորությունն է՛լ ավելի են քաջալերում մեզ եւ ապացուցում ծրագրի հիմքում ընկած՝ սոցիալական պատասխանատվության ռազմավարության արդյունավետությունը»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

Уличное освещение общины Вардаовит марза Вайоц Дзор, где с 1989 года живут беженцы и переселившиеся из разных сел марза семьи и где системы наружного освещения никогда не было, будут обеспечивать прожекторы 45 LED, размещенные в длину 1,6 км.
Создание новой инфраструктуры наружного освещения стало возможным в рамках проекта «Альтернативная энергия», реализуемого при сотрудничестве Фонда охраны дикой природы и культурных ценностей (FPWC) и ВиваСелл-МТС.
При запуске новой энергосберегающей системы присутствовали генеральный директор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян, основатель FPWC Рубен Хачатрян, руководитель общины Вардаовита Самвел Геворгян и жители.
«Поддержка развитию сельских общин является одним из приоритетов ВиваСелл-МТС как предусловие решения социальных и экологических проблем страны. В ряде сельских общин Армении и уже в Вардаовите строительство систем наружного освещения LED благодаря своему долгосрочному положительному воздействию будет способствовать повышению качества жизни населения и устойчивому развитию сельских общин. Радость и эйфория жителей общины еще больше нас воодушевляют и доказывают заложенную в основу программы эффективность стратегии социальной ответственности»,- отметил генеральный директор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.